Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zobacz szkieletor przed i po "patroszeniu" [PORÓWNANIE]

Piotr Tymczak
Szkieletor już po "patroszeniu"
Szkieletor już po "patroszeniu" Robert Paluch
Krakowianin Robert Paluch dronem sfilmował wieżowiec potocznie nazywany „szkieletorem” przed usunięciem z niego betonowych elementów i po pracach, po których pozostała sama stalowa konstrukcja.

- Filmuję szkieletora od kilku lat. W zeszłym roku sfilmowałem go zanim był rozebrany. Teraz uznałem, że jest okazja, aby sfilmować go rozebranego do naga - mówi Robert Paluch. Nagrań dokonał przy pomocy drona. Filmował wieżowiec z góry na dół, piętro po piętrze, z różnych stron.

Przebudowany „szkieletor” będzie głównym obiektem kompleksu Unity Centre. Trwa obecnie wylewanie fundamentów pod cztery sąsiednie budynki. pierwszej kolejności zaczęła się pojawiać płyta pod przyszłym hotelem Radisson Red.
Sam „szkieletor”, przyszły budynek Unity Tower, będzie rozbudowywany w przyszłym roku. Wtedy zacznie się jego dobudowa od strony północnej. Aktualnie trwają tylko prace w podziemiach budynku związane z instalacjami.

Dwa budynki (w tym hotel) wchodzące w skład nowego kompleksu mają być gotowe do końca lipca przyszłego roku w stanie surowym. Stan surowy zamknięty hotelu na 230 pokoi planowany jest na początek lipca przyszłego roku. To inwestycja przygotowywana pod klucz, ma być gotowa na początku 2019 r. Na luty 2019 r. planowane jest oddanie do użytku 6-kondygnacyjnego biurowca. Pod koniec marca 2019 r. mają być gotowe: 9-kondygnacyjny biurowiec oraz 8-kondygnacyjny luksusowy apartamentowiec.

Najdłużej przebudowywany ma być sam „szkieletor” - koniec prac planuje się na październik 2019 r. W nowym wieżowcu znajdą się biura. Górne dwie kondygnacje mają być ogólnodostępne. Zaplanowano dla nich osobne wejścia oraz windy (wjazd na 26. piętro zajmie 25 sekund). Znajdzie się tam najwyższy w Krakowie taras widokowy. Będzie można również tam coś zjeść, wypić kawę.

Przy całym kompleksie zaplanowano 400 miejsc parkingowych. Całkowita powierzchnia na wynajem ma liczyć 46 tys. mkw. Szacuje się, że w kompleksie będzie pracować ok. 4 tys. osób.

PRZEBUDOWA SZKIELETORA - ZOBACZ PORÓWNANIE WIDEO

Szkieletor przed "patroszeniem" - 2016 rok:

Autor: Robert Paluch

Szkieletor po "patroszeniu" - 2017 rok

Autor: Robert Paluch

Za inwestycję odpowiada spółka Treimorfa Project. Jej większościowym udziałowcem jest firma Eurozone Equity Company, a mniejszościowym - GD&K Group z Krakowa. Budżet całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 430 milionów zł. Pieniądze mają pochodzić z wkładu własnego inwestora oraz kredytu, jakiego udzieli konsorcjum banków.

Budowę „szkieletora”, zaczętą w 1975 r. i przerwano z powodu kryzysu w 1979 r. Później powstawało wiele koncepcji jego zagospodarowania, ale żadnej nie zrealizowano.

Obecny współwłaściciel obiektu firma Eurozone Equit jest powiązana z funduszem DMI, którego udziałowcem jest rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele GD&K inwestycją związaną ze „szkieletorem” firmą DMI zainteresowali podczas targów we francuskim Cannes w 2005 roku. Później doszło do połączenia sił i odkupienia „szkieletora” za ponad 30 mln zł od spółki Węglozbyt z Katowic.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto