Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków znów zagrożony smogiem. Tak zanieczyszczonego powietrza nie było w mieście od dawna

Anna Agaciak
Marcin Makówka
Tak fatalnie zanieczyszczonego powietrza nie było w Krakowie od dawna. We wtorek na alejach Krasińskiego normy pyłu zawieszonego były przekroczone nawet 400 procent! Niewiele lepiej było w Nowej Hucie i na Kurdwanowie. W środę może być jeszcze gorzej.

Czytaj także: Turyści wyżej cenią Kraków niż Rzym!

- Jeśli tak duże stężenia pyłu utrzymają się przez kolejne trzy dni, a do tego przekroczone zostaną normy dwutlenku siarki i niebezpiecznych gazów, ogłosimy alarm smogowy - poinformował Ryszard Listwan, wicedyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Na sytuację w Krakowie wpływa bezwietrzna pogoda i brak opadów. W powietrzu kumulują się dymy z kominów i spaliny samochodowe. Niestety, prognozy na najbliższe dni nie są najlepsze. Na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego (www.malopolska.pl) mapki informujące o jakości powietrza zabarwiły się na alarmowy ciemnoczerwony kolor. Specjaliści zalecają unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu zwłaszcza kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym oraz osobom z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów.

Dyrektor Listwan dodaje, że najgorsza sytuacja jest wieczorami. W południe, gdy przyświeci słońce, zanieczyszczone powietrze unoszone jest ku górze. Po zachodzie taki ruch powietrza ustaje i oddychamy smogiem.

Do naszych płuc dostają się wtedy siarka, węgiel, związki azotu, wapnia oraz trujące, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i dioksyny. Przyczyniają się one do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz zaostrzenia objawów astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek.

Na razie krakowskie powietrze jest ciężkie głównie od pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5). Może on zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzopiren), me-tale ciężkie oraz dioksyny i fu-rany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. PM2,5 ma jeszcze mniejsze cząstki, które mogą przenikać do krwi.

Poziom dopuszczalny stężenia dla pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku.

W Krakowie dni z ciężkim od pyłu powietrzem mamy ponad 100 w roku.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto