Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znów specjalna sesja o edukacji. Emocji nie brakowało

Redakcja
Taki transparent pojawił się na środowej sesji
Taki transparent pojawił się na środowej sesji Fot. Piotr Ogórek
W środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona reformie edukacji. Prezydent mówił wcześniej, że to sianie zamętu.

Sesja się jeszcze dobrze nie zaczęła, a już była awantura. Radny Adam Migdał (Przyjazny Kraków) złożył wniosek o jej przerwanie. Argumentował, że trzeba dokończyć poprzednią sesję zwykłą, bo urzędnicy na nią czekają i chcą iść do domu. Radni po chwili się jednak zreflektowali i rozpoczęła się sesja edukacyjna. Pełna burzliwych wystąpień, płomiennych przemówień, które niewiele wniosły. Wiceprezydent od spraw edukacji Katarzyna Król pozostała nieugięta i powtórzyła, że reforma jest dobrze przygotowana, co było m.in. efektem świetnej współpracy z kuratorium oświaty.

Nadzwyczajną sesję zwołano na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, że rządowa reforma edukacji przywracająca czteroletnie licea i ośmioletnie podstawówki, a likwidująca gimnazja, jest zła i wprowadzana za szybko. Martwią się też o nauczycieli, którzy w jej efekcie mogą być zwolnieni. Przygotowali więc projekt rezolucji, w której wezwali Jacka Majchrowskiego, aby przyjrzał się całej sytuacji i podjął kroki celem jej uspokojenia.

- Uważam, że źle się stało, że prezydent Jacek Majchrowski podpisał porozumienie z kuratorem. Oddał pole walkowerem. Samorządom nie można narzucać organizacji edukacji na jego terenie, a kurator dostała do tego pełne prawo, bo prezydent skapitulował - przekonywała radna Teodozja Maliszewska. Takie stanowisko, jak i projekt rezolucji, krytycznie z kolei ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk, który był gościem sesji. Podobnie uważali radni PiS.

- Pan prezydent i pani kurator działali propaństwowo, dla mieszkańców. Ta rezolucja przypomina podobne, składane przez PO w innych sprawach. To myślenie, które wywraca do góry nogami porządek państwowy. Władze państwowe są od wyznaczania prawa, a władze samorządowe mają je realizować. Inna filozofia oznacza nie tylko zamęt, ale i anarchię - mówił senator.

Radni Platformy zwracali uwagę, że w wyniku reformy wielu nauczycieli pozostanie w Krakowie bez pracy.

- Mieszkańcy muszą usłyszeć co się dzieje, dlaczego ukazują się alarmujące artykuły, że sytuacja w oświacie jest zła - mówił radny Andrzej Hawranek (PO). Przytoczył dane ZNP, wedle których 139 nauczycieli zostało zwolnionych, bez przedłużenia umów zostało 220, a ograniczenie liczby godzin dotknęło 576.

- Nie wiem skąd takie dane. Planowaliśmy 8 mln na odprawy, a patrząc po ruchach kadrowych, to będzie 2 mln dla 74 osób z tytułu wypowiedzenia umów. Niektórzy nauczyciele biorą podwójne odprawy w wysokości nawet 40 tys. zł. Zaledwie 52 osoby stracą pracę na skutek reformy - mówiła Katarzyna Król.

WIDEO: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto