Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znamy scenariusz zagospodarowania muzeum KL Plaszow

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Marta Śmietana z Muzeum Krakowa podkreśla, że zespołowi tworzącemu scenariusz zagospodarowanie terenu poobozowego zależy na tym, aby zachować autentyzm upamiętnianego miejsca, a nie odtwarzać topografię KL Plaszow.

Marta Śmietana z Muzeum Krakowa podkreśla, że zespołowi tworzącemu scenariusz zagospodarowanie terenu poobozowego zależy na tym, aby zachować autentyzm upamiętnianego miejsca, a nie odtwarzać topografię KL Plaszow.

- Współczesne miejsca pamięci nie opowiadają o śmierci i cierpieniu drogą odtwarzania topografii tych czasów. Nie doświadczymy cierpienia i bicia, chodząc pomiędzy rekonstrukcjami baraków. My chcemy pielęgnować to co zostało, odwołując się do edukacji, świadectw świadków historii, zachowanych dokumentów - wyjaśnia Marta Śmietana.

Podczas czwartkowego spotkania w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera zaprezentowano plan zagospodarowania 40 ha pustej przestrzeni, na której mają być umieszczone „przystanki historyczne”.

Według wstępnych założeń, zwiedzanie muzem miałoby zająć ok. godzinę. Przez teren dawnego obozu będzie przebiegało kilka ścieżek zwiedzania. Oznaczone zostaną m.in. miejsca straceń, baraki mieszkalne czy plac apelowy. Remontu doczeka się historyczny Szary Dom, w którym będzie prezentowana wystawa. Powstanie nowy budynek Memoriału z wystawą poświęconą historii obozu oraz Centrum Edukacyjne.

Zwiedzający będą mogli dowiedzą się tam m.in. jak doszło do powstania obozów koncentracyjnych; poznają historię likwidacji krakowskiego getta oraz założenia i organizacji KL Plaszow. Ukazane zostanie również codzienne życie więźniów.
Krakowscy przewodnicy pytali o willę komendanta obozu Amona Goetha, która leży poza terenem muzeum.
- Ze względu, że teraz jest to budynek w rękach prywatnych nie przewidujemy oprowadzania tam zwiedzających w ramach zwiedzania muzeum - mówiła Marta Śmietana.

Przypomnijmy, że mieszkańcy, sąsiedzi terenu przyszłego muzeum, są przeciwni wygrodzeniu go - jak pokazuje projekt - słupami i siatką. Oprotestowują wycinkę drzew na działce przy ul. Swoszowickiej, pod parking i obiekt Memoriału. Domagają się, by teren poobozowy pozostał dostępny dla pewnych form rekreacji, sprzeciwiają się „komercji turystycznej”. W tym tygodniu w magistracie złożyli petycję w tej sprawie, z 1651 podpisami.

Równolegle pojawiło się stanowisko TnROP. Podpisany pod nim Mariusz Waszkiewicz zaczyna od stwierdzenia, że teren byłego obozu i jego otoczenia powinien być zagospodarowany jako miejsce pamięci, ale „uwzględniające funkcje ekologiczne i krajobrazowe oraz użytkowo-społeczne wskazane przez społeczność lokalną”.

Spór toczy się też o to, co będzie wolno na terenie muzeum. - Problemem są niestosowne zachowania, np. picie wódki. Ale nie przechadzka - uważa szef TnROP. Podobnego zdania jest radny Podgórza Jacek Młynarz.

- Trzeba coś zrobić, by każdy wiedział, że znajduje się na terenie dawnego obozu. Ale powinny być dopuszczone: spacer, przejazd rowerem, bieganie. To nie urąga pamięci ofiar. Miasto po 70 latach chce upamiętniać, a wcześniej pozwoliło na zabudowanie wszystkich wolnych terenów w okolicy - wytyka.

Zarząd Inwestycji Miejskich podkreśla, że kwestia zagospodarowania dotyczy ok. 40 ha. - A jedynie 3,5 ha to teren, który częściowo będzie podlegał działaniom inwestycyjnym - podaje rzecznik ZIM Jan Machowski. Na 8 arach ma powstać Memoriał, droga dojazdowa oraz parking dla kilku autokarów i kilkudziesięciu aut. Dojazd do tej części muzeum będzie dostępny wyłącznie od strony ul. Kamieńskiego, by zminimalizować uciążliwości komunikacyjne dla mieszkańców. Sposób urządzenia reszty z 3,5 ha zależy od wyniku konsultacji, tak jak i sposób wygrodzenia terenu.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Znamy scenariusz zagospodarowania muzeum KL Plaszow - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto