Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zdecydują, czy do walki ze smogiem miasto włączy darmową komunikację

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin
fot. Marcin Makówka
Prezydent przygotował projekt nowych przepisów, które mają poprawić stan powietrza. Radni domagają się jednak bardziej radykalnych rozwiązań.

Prezydent Krakowa zapewnia, że przedstawi dziś na sesji rady miasta projekt uchwały o wprowadzaniu darmowej komunikacji dla kierowców aut w dni wysokiego stężenia smogu. Korzystnie zmienia też swój pierwotny pomysł w tej sprawie. Przejazdy bez biletu mają obowiązywać, gdy średni poziom zanieczyszczenia dla całego miasta przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Nie będzie wymagane, aby był tak wysoki dla każdej z trzech stacji pomiarowych.

Radni mogą od razu przegłosować projekt i nowy przepis wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu. Istniała jednak obawa, że Jacek Majchrowski wycofa się ze swojej obietnicy, bo dokument nie pojawił się na urzędowych stronach internetowych. O to mogą mieć pretensje radni, bo nie mieli czasu zapoznać się z nim i przygotować do niego poprawek, które zapowiadają.

Stworzenie projektu uchwały trwało, bo musieli nad nim pochylić się prawnicy i odpowiedzieć na pytanie, czy można wprowadzić darmowe przejazdy tramwajami i autobusami tylko dla kierowców aut, a nie dla wszystkich podróżnych.

- Uznaliśmy, że skoro bez problemu darmowa komunikacja dla kierowców wprowadzana jest w „Dzień bez samochodu” raz w roku, to nie ma przeszkód dla tego rozwiązania - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa. - Prezydent przekaże radzie projekt w trybie pilnym, na początku sesji. To od radnych będzie zależeć, czy wprowadzą go do porządku obrad i czy na tej sesji przegłosują - tłumaczy.

Potwierdza, że w projekcie ma zostać ujęty zapis, że dla wprowadzenia darmowej komunikacji przekroczone musi zostać średnie stężenie 150 mikrogramów pyłów obliczanie łącznie z trzech stacji. To ma wykluczyć przypadki, że nie będzie ona funkcjonować, gdy np. stężenie w Kurdwanowie i na Alejach Trzech Wieszczów przekroczy nawet 200 mikrogramów, ale w stacji przy ul. Bulwarowej będzie już niższe niż 150 mikrogramów.

Ze statystyk z minionych lat wynika jednak, że dni z takimi przekroczeniami poziomów stężeń pyłów w roku jest niespełna 10. Część radnych postuluje dlatego, aby obniżyć próg wprowadzania darmowej komunikacji nawet do średniego stężenia 100 mikrogramów (to i tak dwa razy więcej niż dopuszczalna norma). Wtedy kierowcy jeździliby za darmo nawet kilkadziesiąt dni w roku. Apelował też o to Łukasz Gibała, były poseł, a obecnie prezes Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, monitorującego działania krakowskiego magistratu.

Ponadto pojawiają się postulaty, aby komunikacja była darmowa dla wszystkich, a nie tylko dla kierowców, bo to może zostać uznane za niesprawiedliwe.

Czy radni zdecydują się w ten sposób zmienić projekt prezydenta, dowiemy się dziś. Natomiast magistrat przesunął na styczeń wprowadzenie innego rozwiązania w walce ze smogiem - zakazu wjazdu aut o masie ponad 3,5 tony do I obwodnicy oraz ponad 7-tonowych w obręb II obwodnicy. Urzędnicy wciąż go dopracowują i konsultują.

Zaczęli jednak szukać realnych pomysłów na walkę ze smogiem dość późno, tymczasem przyjmuje się, że w Krakowie od lat umiera przedwcześnie kilkaset osób rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Dlatego wczoraj przedstawiciele Fundacji im. Zygmunta Starego złożyli w urzędzie pismo, w którym domagają się wyznaczenia miejsca pod pomnik upamiętniający ofiary smogu. Pytają też, ile miasto jest w stanie dołożyć im do budowy obelisku. - Władze Krakowa w ciągu czterech lat zlikwidowały zaledwie 20 proc. pieców węglowych. Zasadne jest zatem, aby zaangażowały się w symboliczne upamiętnienie ofiar istniejącego stanu - mówi Mateusz Budziakowski, członek fundacji.

Ale urzędnicy pomysłu nie traktują poważnie. - Taką propozycję trzeba ocenić jako próbę fundacji zaistnienia w mediach. To nie jest czas na stawianie pomników i trudno sobie wyobrazić, że mieszkańcy oczekują takich działań za publiczne pieniądze - odpowiada rzeczniczka Monika Chylaszek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto