Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zaskarżyli ograniczenie ruchu na Kazimierzu. Uważają, że wystarczą droższe opłaty za parkowanie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Grupa przedsiębiorców i mieszkańców z Kazimierza złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę w sprawie utworzenia strefy ograniczonego ruchu (SOR) w tej części Krakowa.

WIDEO: Krótki wywiad

Ich zdaniem na teren placu Nowego i okolicznych ulic powinien móc wjechać każdy kierowca, a problem nadmiernego ruchu i braku miejsc parkingowych rozwiązałoby podniesienie opłat za postój na tym obszarze.

Okazuje się, że urzędnicy zaplanowali już, że od 15 grudnia na Kazimierzu kierowcy zapłacą 6 zł zamiast 3 zł za pierwszą godzinę postoju. Jednocześnie jednak na tym terenie nadal ma obowiązywać SOR, do której mogą wjeżdżać tylko mieszkańcy, pojazdy uprzywilejowanych służb i osoby mające „wjazdówki” wydane przez urząd.

Strefa płatnego parkowania w Krakowie

Zdaniem przedsiębiorców takie obostrzenia powodują, że mają zdecydowanie mniej klientów.

- Strefę ograniczonego ruchu wprowadzono wbrew uchwale rady miasta, według której docelowo miała być na Kazimierzu tylko tzw. śródmiejska strefa płatnego parkowania, zakładająca podwyższone opłaty za postój - podkreśla adwokat Piotr Capiński, reprezentujący mieszkańców i przedsiębiorców skarżących nową organizację ruchu na Kazimierzu.

Przypomnijmy, że SOR na placu Nowym i okolicznych ulicach pierwszy raz wprowadzono pod koniec 2017 r. W styczniu tego roku, na próbę, na pół roku została zastąpiona strefą czystego transportu (SCT). Ta strefa od SOR różniła się tym, że oprócz mieszkańców i pojazdów służb mogły do niej wjeżdżać tylko auta elektryczne oraz napędzane wodorem lub gazem CNG. 22 września tego roku SCT ponownie zastąpiono... strefą ograniczonego ruchu (SOR).

Ograniczenie ruchu samochodów

Urzędnicy wyjaśniają, że gdyby tak się nie stało, to pod dużym znakiem zapytania byłoby pozostawienie na Kazimierzu jeszcze innej strefy - zamieszkania, która ogranicza prędkość dla samochodów i daje pierwszeństwo pieszym.

- Jeżeli wprowadza się strefę zamieszkania, to jej następstwem powinno być także ograniczenia ruchu samochodów, a to daje SOR - wyjaśnia Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Piotr Capiński w skardze do WSA zarzucił jednak krakowskim urzędnikom, że wprowadzając SOR na Kazimierzu, nadużyli władzy administracyjnej. Jako negatywny skutek ustanowienia takiej strefy wymienił m.in. spowodowanie znacznego ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na tym terenie w porównaniu z warunkami, jakie mają zagwarantowane podmioty prowadzące ją w innych częściach miasta. Zdaniem adwokata reprezentującego skarżących przepisy o SOR naruszają też równość wobec prawa, bowiem dopuszczają dostępność do dróg w tej strefie dla klientów wybranych przedsiębiorstw - hoteli.

Warunki w trakcie pomiarów

Capiński w skardze zwrócił uwagę, że badania porównawcze przed i po wprowadzeniu SOR przeprowadzane były w innych miesiącach roku, innych dniach tygodnia, a nawet w innych godzinach (w zakresie godzin popołudniowych). W przypadku tych badań chodziło o sprawdzenie wpływu zmian na wzrost ruchu pieszego kosztem zmniejszenia ruchu samochodowego. Urzędnicy wyjaśniali, że istotne dla tych analiz było to, by przeprowadzić je o tej samej porze roku, a kluczowa była pogoda, a nie pory dnia.

Capiński - po sprawdzeniu prognoz - przekonuje, że w dzień pomiarów przed ustanowieniem SOR (19 kwietnia 2017 r.) padał śnieg i deszcz, a odczuwalna temperatura w związku z porywistym wiatrem wynosiła ok. -9 st. C. Z kolei w dni, w które przeprowadzano badania po wprowadzeniu SOR (29 marca 2018 r. oraz 10 kwietnia 2018 r.), były dniami pogodnymi i słonecznymi z temperaturą odczuwalną w okolicach +10 st. C.

Zobacz też

Zobacz też

Zobacz też

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto