Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zamek na Wawelu i Muzeum Narodowe otwierają kolejne ekspozycje

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Zamknięty ze względu na pandemię Zamek Królewski na Wawelu otwiera dla publiczności pierwszą wystawę stałą - Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową. Muzeum Narodowe w Krakowie udostępnia z kolei zwiedzającym kolejne swe obiekty - Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Europeum, Dom Józefa Mehoffera i Kamienicę Szołayskich, a także pozostałe galerie w Gmachu Głównym MNK.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią Wawel otwiera dla zwiedzających wystawę stałą Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową w niezwykłej odsłonie. W Skarbcu, gdzie zgromadzono kosztowności i precjoza, będzie można, dzięki staraniom wawelskich muzealników, przez najbliższy miesiąc obejrzeć także arcydzieła sztuki średniowiecznej – 24 zabytki z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej.

Drogocenne dzieła sztuki, tworzące niepowtarzalną, czasową prezentację, to także fundacje Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie. Skarby stanowiły część ekspozycji „Skarby epoko Piastów”, która ze względu na pandemię musiała zostać zamknięta. Wraz z otwarciem Skarbca Koronnego i Zbrojowni udało się doprowadzić do powrotu skarbów, świadczących o dokonaniach przedstawicieli dynastii Piastów. Prezentacja potrwa do 28 czerwca 2020.

- W roku siedemsetnej rocznicy koronacji Władysława Łokietka w sposób szczególny pamiętamy o dokonaniach przedstawicieli dynastii Piastów. Z punktu widzenia Krakowa i Wawelu na szczególną uwagę zasługuje właśnie Łokietek – pierwszy z władców koronowanych i pochowanych na Wawelu, a także jego syn – Kazimierz Wielki – któremu zawdzięczamy szereg budowli przetrwałych do dziś na Wzgórzu. Siedemsetlecie koronacji Łokietka uczciliśmy wystawą "Skarby epoki Piastów", którą z powodu pandemii musieliśmy przedwcześnie zamknąć. Teraz otwieramy ją do 28 czerwca - tłumaczy Julianna Karp z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczęło stopniowe otwieranie swoich oddziałów dla szerokiej publiczności. 9 maja została otwarta Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, a 16 maja ponownie otwarto Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem oraz wystawę "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce" w Gmachu Głównym MNK. 23 maja dojdzie do uruchomienia Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilonu Józefa Czapskiego, Europeum, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicy Szołayskich, a także pozostałych galerii w Gmachu Głównym MNK.

- Warto przypomnieć, że obowiązujące ograniczenia są wynikiem dbałości o jak najlepsze zabezpieczenie zbiorów muzealnych, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa i ochrony odwiedzających na czas walki z epidemią koronawirusa, Tym samym wprowadzone zostały nowe zasady zwiedzania oraz nowe godziny otwarcia, uwzględniające przerwę dezynfekcyjną w przestrzeniach muzealnych. MNK prosi wszystkich planujących odwiedzenie muzeum do zapoznania się z regulaminem zwiedzania dostępnym na stronie internetowej lub w oddziałach - podkreśla Dominik Budny z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zamek na Wawelu i Muzeum Narodowe otwierają kolejne ekspozycje - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto