Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakończyła się budowa Unity Centre. To już koniec "Szkieletora"! [ZDJĘCIA] [9.10.]

OPRAC.: TYM
Szkieletor zamienił się w Unity Tower. Zobacz, jak wygląda cały kompleks Unity Centre!
Szkieletor zamienił się w Unity Tower. Zobacz, jak wygląda cały kompleks Unity Centre! Unity Centre
"Zakończyła się budowa kompleksu Unity Centre. To oznacza, że era "szkieletora" definitywnie przechodzi do historii. W najbliższych miesiącach czeka nas dużo pracy związanej między innymi z małą architekturą, identyfikacją wizualną, sztuką, "ożywieniem" placu - Unity Square oraz pracami fit-out dla naszych Najemców" - czytamy na oficjalnym profilu facebookowym Unity Centre.

Unity Centre to największe w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z 5 budynków o śródmiejskim charakterze, mieszanej funkcji i skali zabudowy. Powiązane jest w komunikacyjnie z Dworcem Głównym, dzielnicą administracyjną, a także pobliskim Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Osiedlem Oficerskim. W skład kompleksu wchodzą: 3 nowoczesne biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower, hotel Radisson Red z 230 pokojami, luksusowy apartamentowiec. Jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc ma być przestronne lobby w Unity Tower o wysokości 12 metrów, przez które będzie się wchodzić do budynku. Wszystkie budynki spina ogólnodostępny plac – Unity Square. Pod całym kompleksem znajduje się dwukondygnacyjny garaż podziemny. Łączna powierzchnia wszystkich budynków to niemal 50 tys. mkw.

"Unity Centre oferuje swoim użytkownikom szereg udogodnień - najlepiej i najwyżej położone biura w mieście, liczne usługi i punkty gastronomiczne zlokalizowane w parterze, rewelacyjny dostęp do komunikacji miejskiej oraz bezpośrednie sąsiedztwo hotelu" - przekonują właściciele kompleksu obiektów przy rondzie Mogilskim.

Jeden z mniejszych biurowców (położony najbliżej ul. Lubomirskiego) uzyskał już pozwolenie na użytkowanie 31 lipca.
W najbliższych miesiącach kontynuowane będą prace związane z wykończeniem ostatnich pięter Unity Tower, pracami fit-out (kompleksowe przygotowanie powierzchni dla potrzeb najemcy) dla najemców, identyfikacją wizualną i małą architekturą, wyposażeniem ogólnodostępnego placu – między innymi w rzeźbę i inne elementy oraz prace przy budynku hotelowym.

Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostanie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Zaplanowano dla nich osobne wejścia oraz windy (wjazd na 26. piętro zajmie 25 sekund).

Początkowo planowano, że pod szczytem wieżowca będzie się mieściła restauracja, kawiarnia z przestrzenią wystawienniczą oraz klub muzyczny. Pomysł był taki, by z ostatnich kondygnacji i tarasu mogli korzystać wszyscy krakowianie i turyści, ale też brano pod uwagę oddanie przestrzeni operatorowi, który mógłby tam organizować imprezy firmowe, taneczne oraz spotkania kulturalne.

Plany zrewidowała pandemia koronawirusa. Towarzyszą jej obostrzenia dotyczące organizacji imprez. W związku z tym właściciele nie spieszą się obecnie ze znalezieniem najemcy dla najwyższych dwóch kondygnacji. Biorą pod uwagę, że trzeba zaczekać z docelowym zagospodarowaniem tej przestrzeni. W czasie pandemii może być to więc punkt widokowy, z którego - po wcześniejszym wykupieniu biletu - można będzie podziwiać panoramę miasta. Pomysł jest też taki, by na najwyższej kondygnacji powstało minimuzeum wieżowca. To byłaby multimedialna instalacja prezentująca wieloletnie dzieje najwyższego budynku w Krakowie i historię jego budowy.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r. Budynek w stanie surowym zamkniętym był gotowy w drugiej połowie kwietnia tego roku. Generalnym wykonawcą całego kompleksu jest firma Strabag, za komercjalizację odpowiada Fisheye Properties.

Unity Tower w liczbach

  • 102,5 metra wysokości
  • 27 kondygnacji naziemnych (Unity Tower)
  • 24 szybkobieżne windy
  • 400 miejsc parkingowych
  • 200 miejsc postojowych dla rowerów
  • 46 tys. metrów kwadratowych powierzchni na wynajem klasy A (z czego dawny "Szkieletor" a obecnie Unity Tower ma mieć 16,5 tys. metrów kwadratowych
  • 25 sekund - tyle czasu potrzebuje winda aby przemieścić się z parteru na najwyższą kondygnację Unity Tower
  • 13 metrów - wysokość holu wejściowego

Unity Centre - trwają odbiory, duże zainteresowanie najemców

- Pierwsi najemcy wprowadzają się już do kompleksu. Nie wiemy, jakie zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych byłoby, gdyby nie było pandemii. W obecnej rzeczywistości nie narzekamy jednak na brak chętnych. Na wynajem części powierzchni mamy już podpisane umowy, z innymi kontrahentami rozmawiamy. Nadal dostępna jest powierzchnia biurowa i usługowa do wynajęcia – w tym ta zlokalizowana na najwyższych piętrach wieży - informował już kilka dni temu Jakub Wazowicz z firmy deweloperskiej GD&K Group (od 2005 roku jest współwłaścicielem dawnego "szkieletora").

Przyznaje, że na zainteresowanie najmem powierzchni w Unity Tower wpływa prestiż budynku i miejsca. - To najwyższy biurowiec w mieście, do tego bardzo dobrze zlokalizowany: przy rondzie Mogilskim, w rejonie centrum, Dworca Głównego - zaznacza Jakub Wazowicz.

W obecnych czasach wiele firm szuka nowego miejsca do zaaranżowania przestrzeni biurowych, tak by spełniały obecne wymogi. Jakub Wazowicz przyznaje, że w Unity Tower można więc stworzyć sale do prowadzenia wideokonferencji, co ostatnio jest bardzo popularne, czy wyznaczyć stanowiska do pracy, tak by był zachowany odpowiedni dystans. - Odpowiednio zaprojektowana powierzchnia biurowa umożliwia jej elastyczny podział i dostosowanie do aktualnych wytycznych sanitarnych związanych z pandemią COVID.

Ułatwia to między innymi większa niż wymagana liczba wind, węzłów sanitarnych, podwójnych klatek schodowych, z których każda może działać jako jednokierunkowa oraz uchylne okna umożliwiające swobodne przewietrzanie powierzchni i urządzenia bezdotykowe - informuje Jakub Wazowicz. - Powierzchniami w naszych budynkach zainteresowane są firmy z kraju, ale też z całego świata. Coraz więcej firm przenosi swoje siedziby do Europy, także do Krakowa np. z Indii czy Bangladeszu wraz z pracownikami, bowiem u nas są lepsze warunki pod względem dostępu do internetu i pracy zdalnej. Firmy liczą też na powrót do biur po zakończeniu pandemii. Wiele z nich obecny okres traktuje też więc jako moment na wybranie odpowiednich powierzchni i ich zaadoptowanie do własnych potrzeb - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Zakończyła się budowa Unity Centre. To już koniec "Szkieletora"! [ZDJĘCIA] [9.10.] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto