Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zajrzeliśmy do nowego oddziału Muzeum Fotografii w Krakowie. Wyjątkowe centrum jest już otwarte dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W kamienicy przy ul. Józefitów 16 w Krakowie działa otwarte już dla zwiedzających Centrum Magazynowo-Konserwatorskie, Digitalizacyjne oraz Badawcze.
W kamienicy przy ul. Józefitów 16 w Krakowie działa otwarte już dla zwiedzających Centrum Magazynowo-Konserwatorskie, Digitalizacyjne oraz Badawcze. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W poniedziałek 22 lutego 2021 roku przed południem do zmodernizowanej siedziby MuFo weszli pierwsi zwiedzający. W budynku przy ul. Józefitów 16 w Krakowie z przewodnikiem obejrzeć można studyjne magazyny, ciemnię fotograficzną, zajrzeć do specjalistycznych pracowni konserwacji i dokumentacji.

FLESZ - Więcej radarów na polskich drogach. Zapłaci za to Unia

MuFo Józefitów to pierwszy w Polsce modelowy budynek muzealny zaprojektowany jako otwarte dla publiczności centrum, w którym można poznać różnorodność zbiorów w ich codziennym, naturalnym środowisku - środowisku, którym nie są̨ sale wystawiennicze, ale muzealne magazyny i specjalistyczne pracownie.

Powstałe tam w wyniku trzyletniej modernizacji Centrum Magazynowo-Konserwatorskie, Digitalizacyjne oraz Badawcze ukazuje muzealne życie fotografii od kulis i odsłania przed zwiedzającymi to, co zwykle pozostaje w cieniu pracowni i magazynów. Wszystkie pomieszczenia Muzeum są otwarte dla publiczności, ale na szczególnych zasadach.

- Zwiedzanie tego oddziału jest możliwe tylko z przewodnikiem, po wcześniejszym ustaleniu terminu - podkreśla Eliza Kubiak, specjalistka ds. komunikacji i PR Muzeum Fotografii w Krakowie. Od poniedziałku do środy oraz w soboty przewodnicy czekają na zainteresowanych o godz. 11 i 16, a w czwartki i piątki o 16.30 i 18. W czasie pandemii grupy są ograniczone do trzech osób.

- Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów oparta jest na unikatowej formule, podczas której zwiedzający poznają „muzealne życie” obiektu oraz maja okazję porozmawiać z muzealnikami o ich pracy. Dodatkowo w magazynach studyjnych MuFo można obejrzeć wybrane obiekty z kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalniki i rzutniki oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w. W programie uwzględniono też spotkania z fotografami, artystami wizualnymi, teoretykami i naukowcami oraz cykl filmowy o związkach fotografii z obrazem ruchomym - mówi Eliza Kubiak.

Ale program edukacyjny przygotowany dla zwiedzających ukazuje nie tylko pracę muzealników, zbiory i sposób ich przechowywania, lecz także historię muzeum i samego budynku. Ten po raz pierwszy znalazł się w rękach Muzeum Fotografii w 1992 roku, kiedy placówka przeniosła się do willi z dotychczasowej siedziby mieszczącej się w Kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17.

Zaprojektowana przez inżyniera Rudolfa Handa w 1923 roku kamienica przy ul. Józefitów 16 została częściowo przebudowana podczas II wojny światowej przez hitlerowskich okupantów i zaadaptowana na budynek administracyjny. Następnie działała w niej Prafilmówka Krakowska - uznawana za początek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce. W 1950 roku obiekt przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i do końca lat 80. XX wieku działało tu biuro paszportowe. Muzeum Fotografii rozwijało się w jej wnętrzach do 2018 roku, kiedy rozpoczął się ich remont, a tymczasową siedzibą stała się zabytkowa strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej.

Całkowity koszt modernizacji budynku wyniósł ponad 25 milionów złotych. Pozwolił on - oprócz stworzenia nowoczesnego centrum magazynowo-konserwatorskiego - także na przystosowanie placówki do osób ze specjalnymi potrzebami. Wejście do Muzeum ułatwia dziś pochylnia niezbędna osobom z niepełnosprawnością ruchu oraz problemami z poruszaniem się. Wewnątrz Muzeum wykonano posadzki bezprogowe, a na wszystkie kondygnacje budynku goście MuFo mogą dostać się korzystając z windy. Instytucja dysponuje również pętlą indukcyjną, a materiały filmowe, jakie udostępniane podczas ścieżki zwiedzania, tłumaczone są na Polski Język Migowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zajrzeliśmy do nowego oddziału Muzeum Fotografii w Krakowie. Wyjątkowe centrum jest już otwarte dla zwiedzających [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto