Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków z dwudziestolecia międzywojennego. Rozpoznacie te miejsca? Archiwalne zdjęcia lotnicze

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Obecnie bardzo popularne są zdjęcia lotnicze wykonywane z drona. Około sto lat temu, w dwudziestoleciu międzywojennym, trzeba było sobie radzić inaczej. Fotografie wykonywano z dachów budynków, wież, kopców. W taki sposób udokumentowano, jak wyglądał podwawelski gród w czasach, w których było to dużo mniejsze i spokojniejsze miasto. Nie było samochodowych korków na ulicach, mieszkańcy mogli korzystać z większych przestrzeni. Uwagę zwracają szczególnie zdjęcia z widokiem na Podgórze. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak Kraków wyglądał z lotu ptaka dziesiątki lat temu.

Między pierwszą a drugą wojną światową Kraków był pięć razy mniejszym miastem niż obecnie. Na początku lat dwudziestych XX w. liczył niespełna 200 tys. mieszkańców. W połowie trzeciej dekady ubiegłego wieku ta liczba urosła do 242 tys. osób. Miasto się rozbudowywało, powstawały nowe drogi i budynki.

Kraków przed II wojną światową był głównie miastem kupieckim i inteligenckim. W 1936 roku w mieście odbyły się pierwsze „Dni Krakowa”, pomyślane jako wielodniowy festyn, a mieszkańcy miasta i turyści mogli obserwować nawet pokazy sztucznych ogni.

Inaczej w tamtych czasach wyglądał Rynek Główny i Ratusz. Zupełnie inaczej można było się poczuć na Alejach Trzech Wieszczów czy ulicy Dietla, gdzie Planty były bardzo okazałe.

Podgórze początkowo było samodzielnym miastem, które otrzymało prawa miejskie 26 lutego 1784 roku. 4 lipca 1915 roku doszło do połączenia Krakowa z Podgórzem, które zostało jego XXII dzielnicą katastralną. Nazywane bywa często Starym Podgórzem.

Uroczystość połączenia Królewskiego Wolnego Miasta Podgórze i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa odbyła się 5 lipca 1915 pośrodku „trzeciego mostu”, zwanego również mostem Krakusa. Kolejne lata były okresem zrastania się organizmów obu miast.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków z dwudziestolecia międzywojennego. Rozpoznacie te miejsca? Archiwalne zdjęcia lotnicze - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto