Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyróżnienia dla prezydentów, lekarza, piłkarza... Dla każdego tytuł i karykatura [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się we wtorek uroczystość wręczenia prestiżowych tytułów Małopolanin Roku oraz Człowiek Roku edycji 2019 i 2020. Gala laureatów odbyła się bowiem po pandemicznej przerwie. Oprócz tytułów uhonorowani otrzymali także swoje karykatury, autorstwa Ewy Barańskiej-Jamrozik.

FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

od 16 lat

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski honoruje osoby zasłużone dla Małopolski, działające m.in. na rzecz rozwoju i promowania naszego regionu. Stowarzyszenie to przyznało Tytuły Małopolanina Roku 2019 prof. Andrzejowi Gołasiowi, współzałożycielowi NSZZ „Solidarność” w Akademii Górniczo-Hutniczej, aresztowanemu podczas stanu wojennego, prezydentowi Krakowa w latach 1998-2002, senatorowi RP VI Kadencji w latach 2005-2007, prorektorowi AGH w latach 1996-1999, a także
Józefowi Lassocie - sekretarzowi Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Małopolsce, więźniowi stanu wojennego, prezydentowi Krakowa w latach 1992-1998, posłowi na Sejm RP III, VII i VIII kadencji.

Z kolei tytuł Małopolanina Roku 2020 przyznano prof. Wojciechowi Nowakowi, rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 - w uznaniu za budowę Szpitala Uniwersyteckiego (najnowocześniejszego w Polsce i Europie), dokończenie budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie. Małopolaninem Roku 2020 został także prof. Tadeusz Słomka, rektoro Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 2012-2020 - w uznaniu za działania dla dalszego rozwoju 100-letniej AGH - największej polskiej uczelni technicznej o międzynarodowej renomie oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała natomiast Tytuły Człowieka Roku 2019 i 2020. Człowiekiem Roku 2019 została pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk - "w uznaniu zasług dla promocji polskiej kultury w świecie i rozwoju polskiej literatury". Laureatka odebrała ten tytuł już podczas uroczystości nadawania Honorowego
Obywatelstwa Krakowa. Kolejnym uhonorowanym tytułem Człowieka Roku 2019 jest Robert Lewandowski, jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, najlepszy strzelec w historii naszej reprezentacji. Przyznano mu to wyróżnienie za promocję Polski za granicą, kształtowanie postawy fair play w sporcie i życiu codziennym. Ze względu na trwający sezon rozgrywek piłkarskich nie mógł się pojawić na wtorkowej uroczystości.

Tytuł Człowieka Roku 2020 przyznano natomiast prof. dr. hab. med. Andrzejowi Matyji, prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej, kierownikowi II Katedry Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Collegium Medicum UJ, wybitnemu lekarzowi i naukowcowi - jako wyraz uznania i podziękowania dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia "walczących z oddaniem i poświęceniem o zdrowie i życie Polaków w czasie największej od 100 lat pandemii" COVID-19. Człowiekiem Roku 2020 został także Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, menedżer i ekonomista (nie mógł być obecny na gali). Ten prestiżowy tytuł otrzymał - jak podano - w uznaniu i podziękowaniu wszystkim instytucjom państwowym organizującym pomoc w ramach rządowych i samorządowych tarcz finansowych i antykryzysowych, ratujących kilkaset tysięcy przedsiębiorstw i miliony miejsc pracy" w trakcie pandemii.

Tytuły podczas uroczystej gali wręczył Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM oraz Federacji, wspólnie z prof. Jackiem Popielem - rektorem UJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wyróżnienia dla prezydentów, lekarza, piłkarza... Dla każdego tytuł i karykatura [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto