Kraków. Wojsko znów szuka chętnych na fort w Bronowicach. Cena bez zmian - 27,8 mln zł

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
- Kompleks w Bronowicach nadal pozostaje w kręgu zainteresowania wąskiej grupy ewentualnych nabywców, stąd regularne próby zagospodarowania tej nieruchomości w organizowanych przez Agencję przetargach - tłumaczy Małgorzata Weber, rzeczniczka AMW Andrzej Banaś
Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła następny przetarg, w którym szuka kupca na zabytkowy fort VII przy ul. Rydla w Krakowie (Bronowice). Przetarg odbędzie się 10 lutego. Do poprzednich przetargów - z których ostatni odbył się na początku listopada 2020 r. - nikt się nie zgłosił. Poaustriacki fort wraz z gruntami o powierzchni ok. 6,7 hektara AMW kolejny raz oferuje z niezmienioną cena wywoławczą - 27,8 mln złotych. Agencja zaznacza, że stara się działać wielotorowo i równolegle analizuje również inne scenariusze dla fortu niż jego sprzedaż.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

Cena ani warunki przetargu nie zmieniły się w stosunku do ubiegłorocznych. Tymczasem po poprzednim przetargu, kiedy kolejny raz nie znalazł się nikt chętny na zakup fortu, AMW zapowiadała, że przeanalizuje całą sytuację i opracuje koncepcję, która będzie wskazywała, co dalej z nieruchomością przy ul. Rydla. Jak usłyszeliśmy wtedy w AMW, jednym z możliwych scenariuszy może być np. zorganizowanie przetargu na dzierżawę terenu z fortem - zamiast na jego sprzedaż.

Co z tamtymi planami? Czy najnowszy przetarg to może ostatnia próba sprzedaży fortu? Jest zainteresowanie tą nieruchomością? Zapytaliśmy teraz o to w AMW.

- AMW ma świadomość, że ewentualne decyzje biznesowe przyszłych inwestorów, szczególnie w czasie pandemii, są bardzo ostrożne i wyważone, ponieważ wprowadzone ograniczenia utrudniać mogą działalność biznesową i wpływać bezpośrednio na decyzje przyszłych nabywców. Możemy potwierdzić, że kompleks w Bronowicach nadal pozostaje w kręgu zainteresowania wąskiej grupy ewentualnych nabywców, stąd regularne próby zagospodarowania tej nieruchomości w organizowanych przez Agencję przetargach - odpowiada Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

Jednocześnie rzeczniczka informuje, że AMW stara się działać wielotorowo, dlatego - oprócz kontynuowanej procedury sprzedaży - przystąpiła również do analizy opłacalności dzierżawienia tej nieruchomości. Jak się okazuje, potencjalni klienci zgłaszali zainteresowanie takim rozwiązaniem.

- Obecnie trwa szacowanie czynszu dzierżawnego przez rzeczoznawcę majątkowego - przekazała nam Małgorzata Weber. - Niezależnie od wymienionych wyżej i już podjętych działań, AMW rozpatruje też możliwość przeznaczenia kompleksu na cele bezpieczeństwa i obronności kraju, w tym związane z potrzebami garnizonu Kraków - dodała.

Schronisko młodzieżowe, kawiarnie i galerie w forcie?

Przypomnijmy, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na wystawionych przez AMW na sprzedaż działkach przy ul. Rydla może powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna tzw. niskiej intensywności lub domy jednorodzinne, ponadto jest tam miejsce dla zieleni urządzonej.

Jeśli chodzi o sam fort, AMW w ogłoszeniu przetargowym wymienia, że nadaje się on do zagospodarowania przede wszystkim na cele turystyczne (hotel, schronisko młodzieżowe itp.). Podano np., że w kazamatach redity można umieścić 22 pokoje dwuosobowe z łazienkami, a zespół gastronomiczny mógłby znajdować się np. w kaponierze szyjowej fortu. Kawiarnia letnia mogłaby się mieścić na wale głównym, z zapleczem w schronach pogotowia, a pomieszczenia klubowe - w „kocich uszach”.

Stosunkowo łatwo można też fort adaptować dla potrzeb kultury: wykorzystać dziedziniec redity jako amfiteatr (można rozważyć nakrycie go dachem namiotowym), pomieszczenia redity i kaponier jako galerie, kawiarnie, kluby dyskusyjne itp. Oczywiście, możliwe jest również łączenie obu funkcji lub wprowadzanie innych - jedynym ograniczeniem konserwatorskim jest tutaj obowiązek pozostawienia w niezmienionej formie bryły i substancji budowli - wzbronione jest zatem dobudowywanie nowych obiektów kubaturowych, wykonywanie przebić w istniejących murach czy sklepieniach, a także niszczenie zachowanych elementów zabytkowych

- zaznacza w ogłoszeniu Agencja Mienia Wojskowego.

AMW dodaje, że adaptacją można objąć również otoczenie obiektu, "umieszczając np. w fosie tereny sportowe, stawiając na wale głównym urządzenia rekreacyjne itp.".

"Funkcja magazynu czy hurtowni, wprawdzie nie niszcząca zabytku, może być uznana jedynie za tymczasową, do chwili znalezienia inwestora chcącego wyremontować cały fort i dostosować go do nowych potrzeb" - napisano też w ogłoszeniu.

Przetarg ma się odbyć 10 lutego 2021 r. o godz. 10. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium, w terminie do 5 lutego.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wojsko znów szuka chętnych na fort w Bronowicach. Cena bez zmian - 27,8 mln zł - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie