Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wnętrze kościoła franciszkanów z polichromiami Wyspiańskiego odzyskuje blask [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu dobiegł końca tegoroczny etap prac w ramach kompleksowej konserwacji wnętrza tego kościoła. Odzyskuje ono blask w ramach trzyletniego zadania, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i gminy Kraków. Specjaliści zajmują się m.in. polichromiami według projektu i autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

W tym roku konserwatorzy działali w prezbiterium kościoła. Konserwacji został poddany neogotycki kamienny ołtarz. Trwają prace przy neogotyckich drewnianych stallach z XIX wieku.

Jeśli chodzi o zdobiące ściany świątyni polichromie Wyspiańskiego, jest to trzecia wielka konserwacja tych malowideł w okresie od chwili ich powstania. Są odczyszczane, konserwatorzy usuwają późniejsze przemalowania, na podstawie oryginalnych kartonów do tych polichromii oraz archiwalnych zdjęć z czasu sprzed późniejszych ingerencji - przywracają im pierwotną formę.

- Wszystko tu powinno dzięki prowadzonym pracom wrócić do formy tzw. prawdy o zabytku, prawdy o zamyśle Wyspiańskiego. Działania konserwatorów konsultował cały zespół ekspertów, historyków sztuki - podkreśla Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Konserwatorzy u franciszkanów przywracali blask m.in. takim dziełom Wyspiańskiego jak „Matka Boża z Dzieciątkiem” w krakowskim stroju ludowym, „Upadek zbuntowanych aniołów” czy „Caritas” (alegoria boskiej miłości - dwie dziewczynki w uścisku wśród irysów).

Prace w kościele franciszkanów trwają od zeszłego roku, a mają się zakończyć 2022 roku. Przewidziany koszt to ok. 3,6 mln zł.

W przyszłym roku prace specjalistów będą się toczyć w obrębie południowego skrzydła transeptu. To ostatni etap trzyletniego zadania, które obejmuje oba skrzydła transeptu i prezbiterium bazyliki. Obecna kompleksowa konserwacja nie obejmuje witraży, były one bowiem konserwowane na początku zeszłej dekady i są w dobrym stanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto