Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wjazd na Rynek na nowych zasadach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dawid Serafin
Zakaz wjazdu samochodów powyżej 5 ton na Rynek Główny oraz na drogi wewnątrz I obwodnicy, zmiana godzin wjazdu samochodów na czas rozładunku oraz nowe przepisy dla pojazdów obsługujących imprezy organizowane na głównym miejskim placu. To pomysły urzędników dotyczące zmian wjazdu na Rynek. Teraz zostaną poddane konsultacjom społecznym.

autor: Dawid Serfafin. Gazeta Krakowska

O tym, że jest problem z samochodami na Rynku "Krakowska" pisała już kilkakrotnie. Kierowcy aut osobowych nagminnie łamią przepisy dotyczące strefy A i wjeżdżają na Rynek Główny, choć nie mają na to zgody. Tylko w 2015 roku straż miejska zatrzymała 1301 kierowców, którzy złamali przepisy i wjechali na Rynek.

- Nałożyliśmy 404 mandaty karne, 882 osoby zastały pouczone i 15 wniosków o ukaranie skierowaliśmy do sądu - informuje Marcin Warszawski ze straży miejskiej.

Sytuacji nie polepsza też fakt, że urząd masowo wydaje zgody na to, by samochody mogły poruszać się po Rynku. Zapytaliśmy magistrat, ile takich „wjazdówek” wydał w 2015 roku. Urzędnicy przekonują, że nie dysponują „czymś w rodzaju rejestru wydanych zezwoleń”. To zaskakująca odpowiedź. Podobne pytanie „Krakowska” zadała w październiku zeszłego roku. Wtedy magistrat nie miał problemu z liczeniem. Poinformowano nas, że od stycznia do października 2015 roku - takich zezwoleń wydano... 1124.

Tymczasem urząd przygotował nowe zasady wjazdu na płytę Rynku. Te chce teraz poddać konsultacjom społecznym. Te mają potrwać do 1 lutego. Chodź według wcześniejszych zapowiedzi urzędu nowe regulacje miały wejść w życie 1 stycznia tego roku. Urzędnicy nie zdążyli ich jednak przygotować.

Magistrat proponuje m.in. zakaz wjazdu samochodów powyżej 5 ton na Rynek Główny oraz na drogi wewnątrz I obwodnicy. Choć jeszcze kilka tygodni temu urzędnicy, mówili, że zakaz będzie dotyczył samochodów powyżej 3,5 tony.

- Skonsultowaliśmy to z wydziałem spraw administracyjnych urzędu i okazało się, że dla sprawnego funkcjonowania samochodów dostawczych lepiej jest wprowadzić jeden tonaż dla wszystkich samochodów w obrębie pierwszej obwodnicy. Te 5 ton to jednak i tak o połowę mniej niż, dotychczas - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Nowe zasady zaproponowane przez urząd

1. zakaz wjazdu na Rynek Główny oraz na drogi publiczne wewnątrz I Obwodnicy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 5 ton (obecnie zakaz dotyczy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 10 ton), natomiast w przypadkach organizacji imprez, innych wydarzeń i przypadków losowych wjazd pojazdów cięższych będzie możliwy po złożeniu wniosku zgodnego z procedurą SA-43 oraz ZIKiT-12, które są dostępne w BIP Miasta Krakowa,

2. zakaz wjazdu pojazdów do Rynku Głównego na czas wykonywania czynności ładunkowych, konwoju pieniędzy i obsługę techniczną w godz. 8.00 – 23.00 (obecnie zakaz obowiązuje w godz. 10.00 - 23.00),

3. godziny wjazdów na drogi publiczne wewnątrz I Obwodnicy pozostaną bez zmian, za wyjątkiem wjazdu na niżej wymienione ulice, na które wjazd będzie możliwy w godz. 23.00 - 8.00, czyli w takich samych godzinach jak wjazd na Rynek Główny:
a. ul. św. Jana – na odcinek od ul. św. Tomasza do Rynku Głównego,
b. ul. Szewską – na odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej,
c. ul. Bracką – na odcinek od Rynku Głównego do ul. Gołębiej,
d. ul. Grodzką – na odcinek od Rynku Głównego do Pl. Wszystkich Świętych,
e. ul. Sienną – na odcinek od Rynku Głównego do Małego Rynku,

4. w przypadku wjazdów pojazdów obsługujących imprezy i przedsięwzięcia odbywające się w Rynku Głównym:
a. zezwolenia będą wydawane na konkretne pojazdy, natomiast zezwolenia „na okaziciela” tylko w ograniczonej ilości,
b. zezwolenia będą wydawane na konkretny okres czasu, np. od 18.00 do 20.00 zamiast, jak dotychczas, na 120 minut,
c. zezwolenia będą odpłatne,
d. nie będą wydawane zezwolenia dla dokonywania dostaw do obiektów handlowych (budek/kiosków) działających w ramach imprez – będą one realizowane w godzinach wyznaczonych na czynności ładunkowe, czyli od 23.00 do 8.00.

Ewentualne uwagi do planowanych zmian można zgłaszać pisemnie na adres: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, 31-549 Kraków, al. Powstania Warszawskiego 10 lub mailowo na adres: [email protected] w terminie do 1.02.2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto