Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących odbędzie się pomimo pandemii, ale nie na Rynku, a w formie samochodowego konwoju

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tegoroczna Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących Jana Kościuszki tradycyjnie rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie, ale tym razem z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych nie odbędzie się w tym miejscu. Z Rynku wyruszy konwój z paczkami z żywnością dla potrzebujących do placówek w różnych częściach Krakowa.
Tegoroczna Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących Jana Kościuszki tradycyjnie rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie, ale tym razem z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych nie odbędzie się w tym miejscu. Z Rynku wyruszy konwój z paczkami z żywnością dla potrzebujących do placówek w różnych częściach Krakowa. Adam Wojnar
- To szczególny rok, w którym pomoc dla osób bezdomnych i samotnych jest jeszcze bardziej potrzebna - mówi Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących, która pomimo pandemii odbędzie się w Krakowie już po raz 24., tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Tym razem, z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią, Wigilia nie odbędzie się na Rynku Głównym. Organizatorzy znaleźli jednak sposób na to, by dotrzeć do potrzebujących. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak organizowano Wigilie Jana Kościuszki na Rynku w minionych latach.

FLESZ - Dyspensa od mszy św. w Boże Narodzenie

Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie zorganizować Wigilii dla Bezdomnych i Potrzebujących w tym roku, mimo tak trudnego czasu pandemii. Właśnie teraz tak ważne jest, by dotrzeć z pomocą do potrzebujących - podkreśla Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii.

W tym roku, po raz pierwszy w 24-letniej historii Wigilii Jana Kościuszki, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wigilijny stół nie stanie na krakowskim Rynku Głównym.

Niemożliwe jest przyjęcie potrzebujących na Rynku Głównym i wspólne spotkanie przy stole, więc wyjątkowo, „Wigilia Przyjdzie do Potrzebujących” - zaznacza Jan Kościuszko.

- Dzięki naszym staraniom i wsparciu partnerów, przygotujemy kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwieziemy je do wskazanych miejsc, rekomendowanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji Brata Alberta oraz krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, jakie w tym roku nas spotykają, nadal możemy i potrafimy dzielić się z tymi, których los dotyka jeszcze mocniej - dodaje.

XXIV Wigilia Jana Kościuszko zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju. W niedzielę, 20 grudnia o godz. 9 z Rynku Głównego, organizatorzy wyruszą do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące, by przekazać im świąteczne paczki pełne artykułów spożywczych i gotowych posiłków, które będzie można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

Lista miejsc, które zostaną odwiedzone przez wolontariuszy została przygotowana w ścisłej współpracy z Fundacją Brata Alberta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – organizacjami, które doskonale znają trudności, z jakimi mierzą się osoby bezdomne i potrzebujące.

Paczki trafią do 20 miejsc, w których kierownicy, pracownicy i wolontariusze będą rozprowadzać paczki wśród podopiecznych i osób korzystających z pomocy. Wytypowaliśmy 20 placówek, ale sytuacja jest dynamiczna, ponieważ pojawiają się kolejne propozycje miejsc, w których są osoby czekają na wsparcie - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Tak wytypowano ośrodki pomocy, by nie było rejonu Krakowa, gdzie pomoc nie dotrze - dodaje.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że „chęć niesienia pomocy jest dla nich silniejsza niż przeciwności, które przyniósł ze sobą rok 2020”.

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to już tradycja. "Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim Rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa unaocznia skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw" - informują organizatorzy.

Tegoroczna Wigilia to wspólne dzieło Jana Kościuszko, Fundacji Brata Alberta, krakowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, partnerów i wszystkich ludzi dobrej woli, których łączy chęć niesienia pomocy. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni.” Wydarzenie wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczyła jednorazowe naczynia oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się również wolontariusze.

Pomysłodawca i organizator Wigilii dla Bezdomnych Jan Kościuszko to znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”, pomysłodawca i organizator mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto