Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Weszliśmy na budowę, gdzie wykopano 1609 szkieletów [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
W skład budynku, który zmieni się w hotel, wchodzą mury dawnegokościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej wraz z zakrystią. Gdzie była kiedyś światynia, powstanie restauracja z wysokim barem
W skład budynku, który zmieni się w hotel, wchodzą mury dawnegokościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej wraz z zakrystią. Gdzie była kiedyś światynia, powstanie restauracja z wysokim barem Aneta Żurek
Po ponad miesiącu starań udało się nam sprawdzić, co się dzieje na budowie przy ul. Stradomskiej w Krakowie, gdzie odkryto cmentarz sprzed wieków. Ustaliliśmy też dokładnie, jak przebiegał ponowny pochówek odnalezionych tam 1609 ludzkich szczątków.

O wejście na teren inwestycji przy ul. Stradomskiej 12-14 zabiegaliśmy od kilku tygodni. Niepokój mieszkańców wywoływały prowadzone tam okryte tajemnicą prace archeologiczne i antropologiczne. Inwestor nie otwierał bram na plac budowy. Wczoraj w końcu udało się nam wejść do środka.

Po wykopanych tam szkieletach nie było już wczoraj śladu. W miejscu, gdzie odkryto stary cmentarz znajduje się obecnie duży wykop i ściany szczelinowe pod przyszły apartamentowiec z parkingiem na 150 miejsc. Prace prowadzone są też w położonej po sąsiedzku kamienicy, która ma się zamienić w pięciogwiazdkowy hotel. Część kamienicy stanowią mury dawnego kościoła św. Jadwigi Śląskiej, istniejącego od XIV do XVIII wieku. Później była tam m.in. poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. Budynek został doprowadzony do ruiny i groził zawaleniem. Władze Krakowa sprzedały go w 2013 r. za ok. 28 mln zł firmie Angel Poland.

Obecnie kamienica, w której skład wchodzą też ściany dawnej świątyni, jest przygotowywana do zaadaptowania na hotel. We wnętrzach będących pozostałością kościoła ma powstać sala restauracyjna z wysokim barem.

Do najcenniejszego odkrycia doszło w podziemiach, gdzie odsłonięto gotyckie ściany dawnego kościoła św. Jadwigi. Archeolodzy natrafili też na podziemne przejście pomiędzy kościołem a mieszczącym się przed wiekami obok niego klasztorem. Znajdował się tam też przytułek dla zubożałej szlachty, a przy nim cmentarz. Jak już informowaliśmy odkryto na nim 1609 ludzkich szczątków. W ubiegły piątek zostały one przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie znajdującej się w przycmentarnej kaplicy.

- Szczątki zostały pochowane w ponad 20 drewnianych trumnach. Odbyła się msza święta i obrzędy pogrzebowe w duchu chrześcijańskim - wyjaśnia ks. dr Kazimierz Kubik, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Raciborsku. - Wiem, że inwestor miał problem z pochowaniem tak dużej liczby szczątków. Poproszono mnie o zgodę na pochówek. Trzeba mieć podejście miłosierno-humanitarne - dodaje ks. Kazimierz Kubik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto