Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. We wrześniu koniecznie zajrzyj do Nowej Huty!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od 17 do 19 września potrwa akcja Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty”
Od 17 do 19 września potrwa akcja Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty” Joanna Urbaniec / Polskapress
Zwiedzanie nowohuckich wystaw, warsztaty, oprowadzania, sesja jogi w dawnym kinie, a nawet wycieczka autobusowa legendarnym „ogórkiem”- od 17 do 19 września potrwa akcja Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty”, która w tym roku przebiegnie pod hasłem czterech twarzy Nowej Huty: architektury, historii, natury i społeczności. Ruszyły zapisy na wydarzenia.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Trzy dni pełne warsztatów, spacerów, wykładów i debat, podczas których będzie można poznać historię i dziedzictwo Nowej Huty - tak przedstawia się tegoroczna edycja akcji Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty”.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 17 września konferencją pt. „Nowohucianie dzisiaj: społeczeństwo, tożsamość, działanie” w Muzeum Nowej Huty. Udział wezmą, m.in.: Bartosz Szydłowski - dyrektor Teatru Łaźnia Nowa, Grzegorz Ziemiański - założyciel i animator społeczności internetowej Nowohucianie, Jacek Dargiewicz - właściciel Klubu Kombinator i Księgarni Cafe NOWA, wiceprezes Fundacji Faktor Kultura. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum Krakowa.

W kolejnych dniach, w sobotę 18 września i w niedzielę 19 września wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawy w Muzeum Nowej Huty pt. „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” czy „Ence-pence - w czyje ręce?”. Wśród weekendowych aktywności znalazły się także spacery, oprowadzania kuratorskie, warsztaty fotograficzne, gra miejska „Twarzą w twarz z Nową Hutą” oraz koncert młodej raperki Zuzy Baum. Nie zabraknie również wydarzeń sportowych, m.in. sesji jogi w dawnej sali kinowej, otwartego treningu biegowego czy spływu kajakowego Dłubnią.

Nowohucką architekturę można będzie podziwiać z okien legendarnego autobusu „ogórek”, który przemknie ulicami najmłodszej dzielnicy Krakowa. Na jego trasie znalazły się m.in. średniowieczny klasztor Cystersów, Centrum Administracyjne, Teatr Ludowy i kościół Arka.

O historii dzielnicy opowiada wystawa plenerowa ”Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie” w opactwie oo. Cystersów w Mogile. To projekt, który koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Ekspozycja prezentowana będzie w zewnętrznych krużgankach opactwa.

W programie dla najmłodszych znalazło się m.in. wspólne rysowanie kredą czy warsztaty komiksowe, a w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema będzie można wziąć udział w serii warsztatów: „Naukowe zabawy z ciepłem”, „Elektro-gra” i „Pozytywka na ogniwo chemiczne”.

Szczegółowy program i przewodnik dostępne są na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Ze względu na epidemię organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany programu oraz limitów osób uczestniczących w wydarzeniach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zobowiązani są do stosowania się do aktualnie obowiązujących zaleceń władz sanitarnych.

Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: [email protected], tel. 12 426 50 60

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. We wrześniu koniecznie zajrzyj do Nowej Huty! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto