Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wakacje, remonty dróg idą pełną parą. Jakie zmiany w ruchu powodują?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na Jakubowskiego leją asfalt - to budowa nowych dróg do szpitala w Prokocimiu, 6 lipca robotnicy pojawią się na Kuryłowicza, z kolei rozbudowa S7 spowoduje zmiany na Kocmyrzowskiej i Łowińskiego, a równocześnie trwają prace na 29 Listopada i przy linii tramwaju do Górki Narodowej. I tu też zmiany. A wcześniej wprowadzono te dotyczące m.in. al. 29 Listopada, ul. Glogera, ul. Igołomskiej, ul. Królowej Jadwigi, ul. Siewnej czy ul. Wrobela.

FLESZ - Nuklearny szantaż Putina

od 16 lat

Kuryłowicza

W środę, 6 lipca br. rozpocznie się w terenie kolejne zadanie dofinansowane z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Tym razem będzie to modernizacja ulicy J. Kuryłowicza (dzielnica X – Swoszowice).

Drogowcy odnowią prawie całą ulicę – od ul. Lwa Landaua do posesji nr 115 (pozostały fragment został wyremontowany w ubiegłym roku). W pierwszej kolejności zajmą się wymianą krawężników – będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu (punktowe zajęcia pobocza/chodnika, zwężenie jezdni, przejście dla pieszych drugą stroną ulicy). W ostatniej fazie robót – ulica zyska nową nawierzchnię. Prace potrwają do września br., a ich koszt to ok. 4 mln zł.

Roboty drogowe w ciągu ul. Kocmyrzowskiej i ul. Łowińskiego

Zgodnie z informacją podaną przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – od 30 czerwca na skrzyżowaniu ul. Kocmyrzowskiej z ul. Łowińskiego oraz w ciągu ul. Łowińskiego od skrzyżowania z ul. Wąwozową do wiaduktu nad torami kolejowymi prowadzone są roboty drogowe związane z budową poszerzeń jezdni oraz budową jezdni tymczasowych. Ul. Łowińskiego na odcinku około 250 m jest zwężona, a ruch pieszy możliwy jedynie po południowej stronie ulicy. Utrudnienia potrwają około 7 miesięcy.

Zmiany mają związek z budową S7 Widoma-Kraków

Straszewskiego

W środę, 6 lipca 2022 r. rozpocznie się modernizacja fragmentu ul. Floriana Straszewskiego. Robotami objęty będzie odcinek od ul. Podzamcze do ul. Zwierzynieckiej. Odnowiona zostanie nawierzchnia jezdni wraz z krawężnikiem oraz chodnik i miejsca postojowe. W pierwszej kolejności realizowane będą prace brukarskie, które podzielone zostały na etapy (I etap: Podzamcze-plac Na Groblach – prawa strona, II etap: Zwierzyniecka-plac Na Groblach – prawa strona, III etap: Zwierzyniecka-Podzamcze – lewa strona). W trakcie układania nawierzchni – połówkowe zamknięcia jezdni, ruch utrzymany. Prace na poszczególnych odcinkach będą wiązały się dodatkowo z brakiem możliwości parkowania.

Modernizacja zakończy się w połowie września br., a jej koszt to ok. 2,8 mln zł.

29 Listopada - Węgrzecka

Od 6 lipca od godz. 7.00 do 29 lipca do godz. 17.00 zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu na al. 29 Listopada w rejonie skrzyżowania z ul. Węgrzecką.

Na czas prowadzenia robót związanych ze zmianą lokalizacji słupa teletechnicznego w ciągu al. 29 Listopada przy ul. Węgrzeckiej nastąpi zajęcie fragmentu jezdni oraz pobocza w kierunku Warszawy. Zjazd w ul. Węgrzecką z al. 29 Listopada pozostaje nadal zamknięty. W obszarze prowadzonych robót zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 40 km/h.

29 Listopada - Kuźnicy Kołątajowskiej

Wczoraj, 4 lipca, zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego przy rozbieranym wiadukcie kolejowym w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej.

Z ruchu wyłączona została jezdnia po stronie wschodniej (w kierunku Warszawy). Ruch samochodowy w stronę centrum został przeniesiony na nowo wybudowaną tymczasową drogę po zachodniej stronie al. 29 Listopada (pod wiaduktem). Natomiast ruch w kierunku granicy miasta został przerzucony na istniejący pas ruchu w kierunku centrum.

Dla pieszych wyznaczony został korytarz po wschodniej stronie al. 29 Listopada (na czas wyburzenia zostało zapewnione tam kierowanie ruchem pieszych przez uprawnionych pracowników).

Prace w tym miejscu potrwają do 22 lipca.

Prowadzona na zlecenie ZIM inwestycja polega na rozbudowie al. 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta poprzez poszerzenie jej do dwóch jezdni posiadających po 2 pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, które będą również służyć do skrętu w prawo, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort akustyczny mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna.

Budowa linii tramwaju

Od 2 lipcazmieniła się organizacja ruchu na ulicach Górnickiego oraz Siewnej. Wykonawca budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej rozpoczął kolejny etap robót drogowo-torowych. Utrudnienia potrwają przez wakacje.

Zmieniła się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulicy Górnickiego i Pachońskiego oraz Siewnej i Mackiewicza. Same roboty na tym odcinku rozpoczęły się w poniedziałek, 4 lipca.

W przypadku pierwszego ze skrzyżowań, ulica Górnickiego przy skrzyżowaniu z Pachońskiego będzie jednokierunkowa – kierowcy nie mogą jechać w kierunku północnym. Z kolei jadąc ul. Górnickiego od północy, nie można pojechać na wprost. Konieczny jest skręt w lewo na ul. Pachońskiego. Po kilkudziesięciu metrach możliwa zawrotka na przeciwległy pas ruchu, którym kierowcy dojadą do skrzyżowania i dalej do ul. Górnickiego. Można pojechać prosto ulica Pachońskiego i dojechać do ul. Mackiewicza. Obowiązują ograniczenia prędkości do 30 km/h

W przypadku drugiego z miejsc, na ulicy Siewnej, na odcinku od Mackiewicza na północ wprowadzono ruchu jednokierunkowy (kierunek Dożynkowa). Ulica Pachońskiego nadal jest jednokierunkowa. Przypominamy, że na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo ma kierunek Mackiewicza – Siewna. Tu również obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Buszka

Do 30 września trwają konsultacje społeczne dotyczące połączenia ul. Przybyszewskiego z ul. Piastowską. Zakładana jest przebudowa ulicy Buszka, uwzględniająca kategorię ulicy, wraz z możliwymi nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.

"Zachęcamy w szczególności do wypełniania oraz przesyłania formularzy konsultacyjnych lub ankiet online, które przyczynią się do wypracowania wspólnego stanowiska do realizacji bądź nie przedsięwzięcia" - piszą urzędnicy.

Konsultacje trwać będą do 30 września. Szczegółowe informacje, a także materiały pomocne w określeniu stanowiska znajdują się pod adresem: obywatelski.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wakacje, remonty dróg idą pełną parą. Jakie zmiany w ruchu powodują? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto