Kraków. W zabytkowym forcie św. Benedykt może powstać muzeum bądź dom kultury. Tego chcą mieszkańcy

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fort św. Benedykt
Fort św. Benedykt Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości podgórskiego fortu św. Benedykt. Mieszkańcy chcą zagospodarować zabytek na muzeum bądź dom kultury. Domagają się też uporządkowania zieleni wokół fortu. Pod warunkiem, że za wycięte drzewa pojawią się nowe.

FLESZ - Rządowa tarcza antyinflacyjna

Ponad pół tysiąca ankiet wpłynęło do krakowskiego magistratu w trakcie konsultacji społecznych, dotyczących przyszłości fortu nr 31 św. Benedykt. Jak podkreślają specjaliści, to nie tylko dzieło fortyfikacji, ale również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. Był pomysł oddania zabytku w prywatne ręce, ale sprzeciw wobec tej propozycji złożyli mieszkańcy. Ostatecznie miasto nie zdecydowało się na sprzedaż jednego z najcenniejszych elementów Twierdzy Kraków. Co więcej, urzędnicy zapytali krakowian, jak chcieliby zagospodarować fort. W internecie jest już dostępny raport z konsultacji.

Najwięcej, bo aż 285 ankiet, złożyli do urzędu mieszkańcy Podgórza (na terenie tej dzielnicy znajduje się św. Benedykt). Przedstawione przez magistrat wyniki pokazują jednak, że dobro fortu leży na sercu wszystkim krakowianom, ponieważ podczas konsultacji głos zabrali mieszkańcy niemal każdej z osiemnastu dzielnic. Wśród krakowian, którzy przedstawili swoje pomysły na zagospodarowanie zabytku, najwięcej było osób w wieku 36-45 lat. Wypowiedziało się więcej kobiet (305) niż mężczyzn (222).

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości fort będzie pełnił funkcję kulturalną. O ile urzędnicy wsłuchają się w głos mieszkańców. W 388 ankietach krakowianie zaznaczyli, że we wnętrzach św. Benedykta widzieliby muzeum, dom kultury czy miejsce wystaw. Tylko 19 osób chciałoby urządzenia w zabytku biur (podczas konsultacji zagłosowali za funkcją administracyjną). Postawione przez miejskich urzędników pytanie brzmiało dokładnie tak: "Jakie funkcje według pana/pani powinien spełniać budynek fortu św. Benedykt, tak by przysłużył się wszystkim mieszkańcom?". Głosujący mieli do wyboru m.in. odpowiedź: "inne", która została zaznaczona w 86 ankietach. Poniżej propozycje, jakie w nich padły:

 • Funkcja muzealna, ale budynek powinien zostać zabezpieczony i pozostawiony bez zmian z opcją do zwiedzania
 • Funkcja muzealna - muzeum interaktywne lub siedziba Muzeum Twierdzy Kraków
 • Funkcja społeczna np. miejsce otwarte na inicjatywy mieszkańców czy miejsce społecznokulturalne, HUB dla organizacji
 • Funkcja turystyczna np. hotel, centrum informacji turystycznej
 • Funkcja kulturalna np. galeria sztuki
 • Funkcja gastronomiczna np. kawiarnie, bary, restauracje
 • Funkcja kulturalna np. koncerty, pokazy filmów, odczyty itp.
 • Pozostawienie terenu w obecnej formie
 • Przedszkole, skatepark, punkt widokowy, obiekt sportowy np. basen, wybieg dla psów

Drugie pytanie dotyczyło zieleni wokół fortu. Mieszkańcy musieli się wypowiedzieć, czy dopuszczają ingerencję w zieleń, tak aby zabytek został w odpowiedni sposób wyeksponowany. Głosy rozłożyły się mniej więcej po równo. "Tak" zaznaczyło 250 osób, na "nie" było 213 krakowian. Wyniki konsultacji wskazują, że mieszkańcy godzą się na uporządkowanie zieleni fortecznej, w tym wycinkę drzew, ale pod pewnymi warunkami:

 • Wycięcie starych, chorych drzew jest niezbędne. Te zdrowe również zagrażają kubaturom, podczas burzy mogą się powalić na mury, trwale je uszkadzając. Fort powinien być widoczny, teraz jest w gąszczu. Fosa powinna być niezbędnie oczyszczona z tych krzaków. One nie są wartościowymi drzewami, a jedynie skutkiem zaniedbań wieloletnich. Fort i jego otoczenie powinno być czyste, schludne i nie zagrażające ludziom czy samemu budynkowi.
 • Bez wycinki drzew dużych/ starych (9 ankiet w podobnym znaczeniu).
 • Jest to nawet konieczne, by zieleń wokół fortu nie rosła samopas. Trzeba zdecydowanie ją okiełznać, uprzątnąć teren z martwych pni. Oczyścić fosę i zadbać o drzewa, które rosną najbliżej obiektu. Regularnie kosić i sprawdzać stan.
 • Pod warunkiem wykonania zastępczych nasadzeń.
 • Tak, ale w minimalnym zakresie ingerującym w zieleń (14 ankiet w podobnym znaczeniu).

Przypomnijmy, że zgodnie z planem miejscowym na terenie fortu istnieje zakaz wprowadzania nowych stałych obiektów, a jedynie np. elementy małej architektury, ciągów pieszych lub dróg dojazdowych zgodnie z projektem zagospodarowania zabytku.

Tymczasem dzięki poprawce radnej miejskiej Małgorzaty Kot (PiS) prezydent zgłosił w autopoprawce do budżetu na 2022 rok 1,5 mln zł na Fort św. Benedykta. Oprócz niej swoje poprawki w tej samej sprawie zgłaszali radni Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców) i Artur Buszek (Nowoczesna). Pisma do prezydenta wysyłali też posłowie RP Maciej Gdula i Daria Gosek-Popiołek (Lewica). - Jak widać podgórski fort łączy ponadpartyjne działanie! Wygląda na to, że pieniądze na dalsze działania będą zapewnione - teraz czekamy na harmonogram prac i przede wszystkim decyzję, jak wyniki z konsultacji przekują się na przyszłe zagospodarowanie fortu - komentuje Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W zabytkowym forcie św. Benedykt może powstać muzeum bądź dom kultury. Tego chcą mieszkańcy - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie