Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W willi Kossaków ruszyły pierwsze prace remontowe

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ruszyły pierwsze prace remontowe w Kossakówce
Ruszyły pierwsze prace remontowe w Kossakówce Konrad Kozlowski/Polskapress
W Kossakówce ruszyły pierwsze prace remontowe po zmianie właściciela. Potrwają do końca listopada. Docelowo w willi przy placu Kossaka 4 powstanie Muzeum Rodziny Kossaków, jego realizatorem i operatorem będzie MOCAK. Pierwsi zwiedzający mają się pojawić w nowym muzeum z początkiem 2025 roku.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Willa rodziny Kossaków od lat straszy w centrum miasta, popadając w coraz większą ruinę. W budynku właśnie rozpoczęły się pierwsze prace remontowe po zmianie właściciela.

- W związku z dofinansowaniem SKOZK-u wczoraj, tj. 7 września 2021 roku odbyło się spotkanie Komisji składającej się z przedstawicieli MOCAK-u, Urzędu Wojewódzkiego, SKOZK-u oraz Wojewódzkiego Konserwatora. Obecnie trwa kontynuacja robót w części podziemnej Kossakówki. Ich efektem będzie wzmocnienie posadowienia budynku oraz wykonanie poziomej izolacji obiektu – wyjaśnia Magdalena Madej z MOCAK-u.

Od zakupu nieruchomości przez miasto, jej nowy właściciel -MOCAK przygotowywał się do przeprowadzenia remontu. Na prace przygotowawcze rozpoczęte w 2020 roku i kontynuowane w 2021 złożyły się, m.in. działania projektowe, sporządzenie ekspertyz, badania konserwatorskie, dokończenie rozpoczętych przez poprzedniego właściciela prac podbicia fundamentów i odgrzybianie.

- Bez tego etapu nie można by było przystąpić obecnie do właściwego remontu i wprowadzenia na plac budowy ekipy remontowej - zaznacza Artur Chojnacki ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Obecnie prowadzone prace obejmują piwnice, które zostaną pogłębione, zwiększona zostanie ich przestrzeń, żeby odpowiadały obrysowi budynku - obecnie znajdują się tylko pod częścią budynku. Obecnie podjęte prace mają na celu, oprócz stworzenia przestrzeni, która będzie w przyszłości wykorzystana jako zaplecze techniczne przyszłego muzeum, takie jak obsługa windy i urządzeń – mają także istotną rolę jeśli chodzi o konstrukcją budynku. Wcześniejsi właściciele Kossakówki przy udziale Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zabezpieczyli budynek od góry, teraz zostanie zabezpieczony od dołu. Obecnie prowadzone prace zakończa się w listopadzie – wyjaśnia Artur Chojnacki.

Kolejnym etapem, realizowanym jeszcze w tym roku, ma być pozyskanie szeregu pozwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora, pozyskanie projektu budowlanego oraz pozyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę – wylicza MOCAK. Pod koniec roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót.

- Miejmy nadzieję, że problemy konstrukcyjne nie będą już żadnym tematem w Kossakówce, a stanie się nim zagospodarowanie i przygotowanie wnętrz na ekspozycję muzealną taką, jaką stworzy muzeum w oparciu o kierunkową decyzję Rady Miasta Krakowa, która chce tam widzieć muzeum poświęcone rodzinie Kossaków - podsumowuje przedstawiciel SKOZK.

Przypomnijmy, zabytkowy budynek wraz z ogrodem od grudnia 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, miasto zakupiło Kossakówkę od prywatnego właściciela za 4,4 mln zł. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 350 mkw., co przekłada się na 200 mkw. powierzchni wystawienniczej, wokół budynku rozciąga się 23-arowy ogród.

Po wielu kontrowersjach dotyczących przyszłości willi, ostatecznie przy placu Kossaka 4 powstanie monograficzne Muzeum Rodziny Kossaków eksponujące historię i dorobek Juliusza Kossaka, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec oraz innych członków rodziny. Wykonanie tego zadania jest realizacją rezolucji Rady Miasta z dnia 26 maja 2021 r.

Aby w zrujnowanym budynku mogły pojawić się pamiątki po artystycznej rodzinie oraz zwiedzający, potrzebny jest gruntowny remont i dostosowanie budynku do wymogów muzealnych. Rewitalizacja budynku i przystosowanie do potrzeb wystawienniczych pochłonie ok. 7,5 mln złotych, które MOCAK będzie chciał pozyskać z funduszów europejskich, miejskich dotacji, pieniądze obiecał także SKOZK, który wspiera Kossakówkę finansowo od 2014 roku. Pierwsi zwiedzający mają się pojawić w nowym muzeum z początkiem 2025 roku.

We wrześniu tego roku Zarząd Zieleni Miejskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosiły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy pl. Juliusza Kossaka, terenów wokół dworku Kossakówka oraz Plant przy ul. Retoryka. Plac Kossaka ma stanowić reprezentatywną przestrzeń publiczną, zielone miejsce ma być jednocześnie zaproszeniem do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w dworku Kossakówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W willi Kossaków ruszyły pierwsze prace remontowe - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto