Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu pojawiło się nerkoserce do ratowania małych pacjentów

Iwona Krzywda
Aparat pomoże w ratowaniu najmniejszych dzieci
Aparat pomoże w ratowaniu najmniejszych dzieci Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu mogą już korzystać z innowacyjnego urządzenia „Carpe diem” służącego do ratowania najmniejszych dzieci z ciężką niewydolnością nerek. To pierwszy tego rodzaju aparat w Polsce.

Urządzenie „Carpe diem” jest zminiaturyzowaną sztuczną nerką, która zastępują funkcję niewydolnego narządu i jednocześnie wspomaga także pracę serca dziecka. – To urządzenie niezwykle istotne w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu pacjenta – wyjaśnia prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USD.

Co niezwykle ważne, innowacyjne nerkoserce może być wykorzystywane do terapii nawet najmniejszych maluchów, ważących mniej niż 10 kg, w przypadku których nie sprawdzają się tradycyjne maszyny do dializ. W żyłach najmniejszych chorych płynie bowiem zaledwie od 120 do 600 ml krwi. Standardowe aparaty są przystosowane do znacznie większej objętości tego płynu. W efekcie ich zastosowanie wiąże się z ryzykiem usunięcia z organizmu zbyt dużej ilości płynu i niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi albo odwrotnie – pozostawienia nadmiaru wody.

Dzięki „Carpe diem” takich powikłań można skutecznie uniknąć. Aparat pomoże noworodkom i niemowlętom z ciężką niewydolnością wielonarządową – maluchom, które urodziły się z wadami serca, nerek, wątroby, ofiarom zatruć czy sepsy.

Szpital w Prokocimiu, to pierwsza lecznica w Polsce, która będzie mogła korzystać z pomocy nerkoserca. Maszyna trafiła do uniwersyteckiej placówki dzięki Fundacji Tesco. Ponad 200 tys. zł potrzebne na jej zakup zebrano podczas ubiegłorocznego Charytatywnego Biegu Tesco, w którym udział wzięło 3,2 tys. zawodników.

Fundacja Tesco wspiera prokocimską placówkę już od siedmiu lat. W tym czasie przekazała na rzecz szpitala ponad milion złotych, a z tej puli zakupiony m.in. robota do rehabilitacji dzieci.

WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu pojawiło się nerkoserce do ratowania małych pacjentów - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto