Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W takich warunkach osoby z autyzmem będą mogły doświadczać wysokiej jakości życia

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wideo
od 12 lat
Dom Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Praskiej 25 rozszerzył swoją działalność o filię przy al. Modrzewiowej 25. Jest ona przeznaczona dla 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie, w tym dzieci i młodzieży. Krakowska placówka jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce.

Rehabilitacja, terapia wspomagana, pomoc psychologiczna

Do placówki kierowane będą przede wszystkim osoby ze spektrum autyzmu, które w tym miejscu, w ramach pobytu całodobowego, będą mogły rozwijać swoje kompetencje społeczne, poznawcze, emocjonalne i komunikacyjne.

Dom, poza świadczeniem usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających i zapewnieniem potrzeb edukacyjnych będzie oferował m.in. rehabilitację, terapię wspomaganą, pomoc psychologiczną i pedagogiczną, ale także szeroko rozumianą integrację społeczną, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych.

Jest to nowoczesne, bardzo kameralne miejsce, położone w spokojnej części miasta. W takich warunkach osoby te będą mogły doświadczać wysokiej jakości życia.

Brakuje odpowiednich ofert pomocy

Potrzeby osób z autyzmem zmieniają się w toku życia człowieka. W dorosłości ujawniają się w odmienny sposób niż ma to miejsce w przypadku dorosłych ludzi neurotypowych. Po zakończeniu okresu szkolnego brakuje dla takich osób odpowiednich ofert pomocy.

Powstająca w Krakowie placówka jest w zasadzie pierwszym tego typu miejscem w Polsce. To miejsce będzie domem dla tych osób dorosłych, których rodzice, ze względu na swój wiek i choroby, nie mogą sprawować nad nimi opieki. W placówce będą nie tylko miejsca pobytu stałego, ale także zajęcia dzienne.

Inwestycja została przeprowadzona przez miasto Kraków. Całkowity kosz modernizacji i wyposażenia to 10 933 503,78 zł, z czego kwota 2 582 752,32 zł to rządowe dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Utworzenie takiej specjalistycznej placówki wpisuje się w przyjęty w Gminie Miejskiej Kraków kierunek deinstytucjonalizacji usług społecznych.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. W takich warunkach osoby z autyzmem będą mogły doświadczać wysokiej jakości życia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto