Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Sukiennicach rozpoczyna się nietypowa konserwacja jednego z najsłynniejszych obrazów Józefa Chełmońskiego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rozpoczynają się prace konserwatorskie jednego z najsłynniejszych obrazów Józefa Chełmońskiego
Rozpoczynają się prace konserwatorskie jednego z najsłynniejszych obrazów Józefa Chełmońskiego Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Rozpoczęły się prace konserwatorskie jednego z najbardziej znanych obrazów Józefa Chełmońskiego „Czwórka”. Płótno znajdujące się w zbiorach galerii w Sukiennicach przejdzie nowatorską i nietypową renowację, która odbędzie się na oczach zwiedzających. Ostateczny efekt prac konserwatorskich można będzie podziwiać w przyszłym roku.

- Chcemy skupić się przede wszystkim na wykonaniu prac dotyczące estetyki obrazu, ponieważ jego stan techniczny jest wystarczająco dobry. Zamierzamy oczyścić lico obrazu, czyli warstwę malarską z zabrudzeń oraz pożółkłych starych werniksów i licznych retuszy, które zmieniły się z czasem kolorystycznie i dziś szpecą obraz – mówi Dominika Sarkowicz, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

Prace nad renowacją płótna potrwają do przyszłego roku, oprócz oczyszczania lica, obraz przejdzie werniksowanie zabezpieczające lica po oczyszczeniu, uzupełnianie ubytków, które odsłonią się po zdjęciu starych retuszy i uzupełnianie ubytków warstwy malarskiej po usunięciu starych retuszy. Dodatkowo zaplanowane zostało przeprowadzenie nieinwazyjnego badania obrazu, pierwszy etap – obrazowanie w różnych zakresach promieniowania rozpoczął się już dziś, kolejnym etapem ma być wykonanie rentgenogramu obrazu oraz badania składu warstwy malarskiej

Jak podkreśla Sarkowicz, podczas renowacji wykorzystane zostaną różne receptury, ponieważ niektóre fragmenty obrazu, jak np. te malowane brązami są szczególnie delikatne, wymagają więc innych receptury niż pozostałe partie.

Obraz na czas konserwacji nie zostanie zdemontowany, prace nad jego renowacją będą mogli śledzić przez najbliższe miesiące zwiedzający galerię w Sukiennicach. Ten nietypowy sposób został podyktowany główne rozmiarami płótna, „Czwórka” to działo o wymiarach 2,75m na 6,6 m. Jak podkreśla Dominika Sarkowicz, przenoszenie płótna tak pokaźnych rozmiarów mogłoby dodatkowo narazić dzieło na uszkodzenia techniczne.

- Biorąc pod uwagę jakim wyrafinowanym narzędziem technicznym i artystycznym jest dziś konserwacja, chcemy pokazać jak ten proces się dokonuje, dlatego konserwatorzy będą pracowali na oczach publiczności. W trakcie zwiedzania będzie można zobaczyć prace, które się toczą. Wiele muzeów na świecie przekuwa w atut renowacje dużych obiektów, trwające nawet kilka lat. Chcemy przeprowadzić podobną konserwację, uważamy że będzie to swego rodzaju atrakcją dla zwiedzających - wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Zazwyczaj takie obrazy były wycofywane z galerii, u nas jest odwrotnie, chcemy pokazać jak kluczowa jest konserwacja dla tego, by dzieła sztuki trwały i cieszyły nas teraz i w przyszłości.

„Czwórka” namalowana przez Chełmońskiego w 1881 roku w Paryżu, nawiązuje tematyką do różnych wersji zaprzęgów konnych, które już wcześniej stały się tematem prac malarza. Nowatorska kompozycja płótna łamie obowiązujące wówczas zasady akademickiego malarstwa, przedstawiając trywialny temat, jakim jest zaprzęg koni na tle monotonnego, szarego krajobrazu w formacie, który zarezerwowany był dla tematyki historycznej, biblijnych czy mitologicznych.

- Chełmoński pokazał pędzące konie w tak gwałtownym skrócie w sposób sprawiający wrażenie, jakby konie wybiegały z obrazu wprost na widza. Ruch przedstawiony na obrazie, wrażenie, które robi on na widzu jest doprowadzone do skrajnej dla malarstwa granicy, przekroczyć ją mógł już tylko film – wyjaśnia Dominika Sarkowicz.

Prace nad renowacją potrwają kilka miesięcy, najprawdopodobniej ostateczny efekt prac konserwatorskich będzie można podziwiać w przyszłym roku.

Galeria malarstwa w Sukiennicach jest obecnie największą w Polsce stałą ekspozycją XIX-wiecznego malarstwa polskiego oraz rzeźby. Kolekcję można oglądać od wtorku do soboty.

Dyrektor Muzeum Narodowego zapowiedział jednocześnie otwarcie od jutra Gmachu Głównego MNK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto