Kraków. W nocnych klubach nikt się nie przejął zakazem dla striptizu

Piotr Tymczak
Pod koniec marca w Starym Mieście nie będzie można prowadzić nocnych klubów ze striptizem i nagabywać do wejścia do nich
Pod koniec marca w Starym Mieście nie będzie można prowadzić nocnych klubów ze striptizem i nagabywać do wejścia do nich Andrzej Banaś
Za „usługi sprzeczne z moralnością” w Starym Mieście mają być kary. Urzędnicy zapowiadają kontrole klubów w asyście policji.

Pod koniec marca mają wejść w życie przepisy, które w lokalach na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto będą zakazywać działalności polegającej np. na pokazach striptizu, tańców erotycznych lub świadczeniu usług, powszechnie uznawanych za niemoralne.

Mimo, że okres przejściowy dla klubów ze striptizem na terenie parku kulturowego jest już na półmetku, w nocnych lokalach nikt nie likwiduje rur, przy których skąpo ubrane tancerki prezentują tańce erotyczne.

- Po 28 marca w krakowskich klubach nocnych dalej będzie można obejrzeć striptiz. Nie mogę zdradzić, w jaki sposób będziemy walczyli z nowymi przepisami, ale zapewniam, że wilk będzie syty i owca cała - mówi jeden z właścicieli klubu ze striptizem położonego w centrum.

Podobnie na uchwałę, która zakazuje niemoralnej działalności w zabytkowej części miasta reagują inni przedsiębiorcy branży erotycznej. Co ciekawe niektórzy z nich twierdzą, że oferta klubów nocnych wcale nie jest nieprzyzwoita. - To co w biały dzień pokazuje się dziś w telewizji wywołuje większe zgorszenie publiczne niż tańce skąpo ubranych pań w naszym klubie - twierdzi przedsiębiorca.

Striptiz będzie wykroczeniem

Park Kulturowy Stare Miasto utworzono w 2010 r. Jego granice przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem bulwarów Wisły do ul. Podzamcze. Park miał ochronić przestrzeń zabytkowego centrum przed negatywnymi zjawiskami, takimi jak np. zalew szpecących reklam i szyldów.

Szybko okazało się jednak, że są inne problemy, takie jak rosnąca liczba klubów erotycznych z czerwonymi światłami w oknach, do których naganiają na ulicach młodzi ludzie (głównie kobiety) z parasolkami.

Miasto zaczęło walkę z takimi lokalami, po tym jak kilka lat temu głośno zrobiło się o agresywnym nagabywaniu klientów na ulicy oraz dosypywania gościom klubów środków odurzających i wyłudzania od nich wysokich sum pieniędzy. Sprawą zajęła się nawet prokuratura. Postępowania jednak w większości umorzono, ponieważ śledczy uznali, iż klienci sami są sobie winni.

Prezydent Krakowa tłumaczył, że miasto nie ma bezpośrednich możliwości prawnych do zamknięcia lokali z działalnością erotyczną. Z inicjatywy prezydenta przygotowano jednak projekt zmian przepisów o Parku Kulturowym, które Rada Miasta uchwaliła w grudniu ubiegłego roku. Jeden z nowych zapisów dotyczy zakazu prowadzenia na terenie parku działalności usługowej o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną w lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną lub rozrywkową. Dla erotycznych nocnych klubów ma to oznaczać koniec działalności.

- Treść tego przepisu oznacza, że w takich lokalach zakazana jest działalność polegająca np. na pokazach striptizu, tańców erotycznych lub świadczeniu innych usług, powszechnie uznawanych za niemoralne. Prowadzenie takiej działalności w obszarze Parku Kulturowego oznaczać będzie naruszenie przepisów uchwały, tj. wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną - informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta.

Wyjaśnia, że nową regulację w przepisach można odnieść do sytuacji naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Prezydent Krakowa nie ma możliwości zamknięcia lokalu gastronomicznego lub sklepu, w którym doszło do naruszenia przepisów ustawy, poprzez np. sprzedaż alkoholu osobie nieletniej lub nietrzeźwej. Może jednak cofnąć zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, co w konsekwencji może doprowadzić do faktycznego zakończenia działalności, jeśli właściciel przekona się o nieopłacalności kontynuacji przedsięwzięcia.

Przepisy znowelizowanej uchwały o Parku Kulturowym weszły w życie 28 grudnia 2017 r. Właściciele, zarządcy nieruchomości, użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni, położonych na terenie parku, zobowiązani są do dostosowania się do nowych zasad w terminie trzech miesięcy od daty ich wejścia w życie. Zatem nowe regulacje zaczną obowiązywać od 28 marca 2018 r. i od tego dnia będą mogły być egzekwowane.

Kontrole z asystą policji

W jaki sposób urzędnicy zamierzają sprawdzać czy w lokalach na terenie parku kulturowego może być prowadzona działalność sprzeczna z moralnością publiczną?

- Przestrzeganie wprowadzonych przepisów odbywać się będzie poprzez kontrole w lokalach, co do których zaistnieją podejrzenia, że jest w nich prowadzona zakazana działalność - wyjaśnia dyr. Katarzyna Olesiak. - Kontrole, w razie potrzeby, będą wykonywane przy współpracy z policją, choć niewykluczone jest również współdziałanie z innymi instytucjami, np. Państwową Inspekcją Pracy i Krajową Administracją Skarbową - dodaje.

Urzędnicy podkreślają, że działalność usługowa, mająca charakter erotyczny, godzi w krajobraz kulturowy krakowskiego Starego Miasta, jako historycznego centrum, jak również w wizerunek Krakowa. Liczą więc na to, że dzięki nowym przepisom z centrum znikną lokale ze striptizem.

- Wiemy, że część lokali działa na granicy prawa. Dlaczego jednak stosuje się odpowiedzialność zbiorową. To jest dyskryminacja. Jeśli miasto zmusi nas do zamknięcia klubów, to obliczymy nasze straty i pozwiemy gminę o odszkodowanie - ostrzega właściciel klubu nocnego.

Nowe zakazy wprowadzone na terenie Parku Kulturowego:

- prowadzenia działalności usługowej o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną w lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną lub rozrywkową,

- umieszczania reklam sprzecznych z moralnością publiczną,

- rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością,

- nagabywanie osób przebywających na terenie parku kulturowego,

- podświetlania okien lokali powyżej parteru światłem innym niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światłem o zmieniającym się natężeniu, błyskowym lub pulsującym,

- emisja obrazów, dźwięków i światła za pomocą urządzeń znajdujących się wewnątrz budynków, w tym w bramach i przejściach, jeśli emisja skierowana jest przede wszystkim do przestrzeni publicznej.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SMOK
a co to jest moralność publiczna? Istnieje definicja prawna?
Dodaj ogłoszenie