Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Muzeum Lotnictwa zawisł model samolotu PZL.46 „Sum”. W czasie II wojny światowej wyprodukowano tylko dwa egzemplarze

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Ten "Sum" to nie ryba, a samolot, nad którym pracowano tuż przed II wojną światową. Jej wybuch sprawił, że wyprodukowano go jedynie dwie egzemplarze, które zaginęły w zawirowaniach wojennych. Teraz jego model, autorstwa modelarza Lucjana Wilczaka, można oglądać codziennie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

" 'Sum' powstał jako następca samolotu PZL.23 „Karaś”. Główne zmiany to bardziej dopracowana aerodynamika, mocniejszy silnik i wciągana w locie kołyska bombardiersko-strzelecka. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1936 roku w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie pod kierownictwem Stanisława Praussa.

Prawdopodobnie „Sum” został oblatany na początku 1939 roku, niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany produkcyjne, w związku z tym powstały jedynie dwa egzemplarze tego samolotu. Jedyny lotny prototyp ewakuowano do Rumunii po 17 września, następnie powrócił do Warszawy, aby ostatecznie trafić na Litwę. Jego dalsze losy nie są znane, lecz przypuszcza się, że został przejęty przez lotnictwo radzieckie" - czytamy na stronie krakowskiego Muzeum Lotnictwa.

Model prezentowany w muzeum wiernie odwzorowuje najdrobniejsze szczegóły oryginalnej konstrukcji „Suma” z oznaczeniami 55. Samodzielnej Eskadry Bombowej w skali 1:6. Zbudował go modelarz Lucjan Wilczak.

Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie czołgów Ukrainie. Co dalej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto