Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W miejscu hotelu Forum 17 apartamentowców, dwa hotele i biurowiec? Wiemy już, kto chce to wybudować

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Marcin Makówka/dzięki uprzejmości TVN24
Spółka Capital High zgłosiła się do miasta z koncepcją wyburzenia hotelu Forum i budowy na tym terenie kompleksu budynków o różnych funkcjach. Miejski Konserwator Zabytków jest w trakcie opracowywania opinii dla tego zamierzenia.

FLESZ - Przed nami fala upadłości?

W ostatnich dniach wiele kontrowersji wywołał pomysł wyburzenia budynku dawnego hotelu Forum i wybudowaniu na jego miejscu, a także otaczającym go terenie nowej zabudowy. Sprawą zajęli się krakowscy urzędnicy.

Okazuje się, że do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków została złożona z prośbą o zaopiniowanie dokumentacja pt. „Analiza zgodności zamierzenia inwestycyjnego z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zespół budynków usługowo-mieszkaniowych Eagel Port Kraków”.

Projekt przewiduje wyburzenie byłego hotelu Forum i budowę zespołu 17 budynków mieszkalnych z usługami w parterach, dwóch hoteli, budynku biurowo-usługowego oraz parkingu podziemnego wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.

- Wnioskodawcą jest Capital High spółka z o.o. działająca przez pełnomocnika - poinformowano nas w magistracie.

Do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków dotychczas nie wpłynął wniosek o uzgodnienie projektu budowlanego, co odbywa się w trakcie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.

W urzędzie przyznają jednak, że przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę inwestor może wystąpić indywidualnie do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków z zapytaniem, czy dane zamierzenie budowlane znajduje się na terenie objętym jakąkolwiek ochroną konserwatorską (np. czy znajduje się w strefie nadzoru archeologicznego), z prośbą o wyrażenie opinii.

- W przypadku inwestycji zlokalizowanej w miejscu dawnego hotelu Forum inwestor zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska, ponieważ teren ten znajduje się w strefie buforowej obszaru historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Bulwary Wisły” określono nakaz uwzględnienia, zachowania i ochrony istniejących powiązań widokowych na Wawel, Skałkę, kościoły Kazimierza i Podgórze, na które inwestycja może mieć wpływ - wyjaśniają w urzędzie. - Opinia Miejskiego Konserwatora Zabytków jest w trakcie opracowywania - dodają.

W związku ze sprawą Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zwróciło się z prośbą o wydanie przez Wojewódzką Radę Konserwatorską opinii, dotyczącej ewentualnego wpływu inwestycji na obszar historycznego centrum Krakowa.

- Opinia Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków dotycząca ewentualnego wpływu inwestycji na obszar historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie miała kluczowe znaczenie dla sposobu załatwienia sprawy - podkreślają w magistracie.

Temat nie był jednak punktem obrad Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. - Zgodnie z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa budynek dawnego hotelu Forum jest uznany za dobro kultury, powinien więc podlegać ochronie. Co prawda, plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam zabudowę mieszkaniową, ale jest to niezgodność ze Studium. W związku z tym również spotkanie w tej sprawie z inwestorem uznaliśmy za bezprzedmiotowe – mówi Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.

O planach inwestora poinformowała jednak członków Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. - Byli zaskoczeni, oburzeni. Stanowisko jest takie, że gmach dawnego hotelu Forum powinien pozostać - podkreśla Monika Bogdanowska.

Pomysł wzbudził oburzenie i kontrowersje wśród osób zajmujących się ochroną zabytków, a także mieszkańców. - Budynek dawnego hotelu Forum, jest charakterystycznym obiektem reprezentującym modernizm, ikoną tego stylu i powinien pozostać. W jego otoczeniu mamy teren zielony i to nadal powinna być ogólnodostępna niezabudowana przestrzeń nad Wisłą. To nie jest odpowiednie miejsce na budynki mieszkalne – komentuje Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto.

Sprawa jest o tyle dziwna, że spółka Capital High planuje inwestycję nie na swoim terenie bez odpowiednich uzgodnień z właścicielem, czyli spółką Wawel-Imos. - Nie realizujemy żadnego przedsięwzięcia na tym terenie ani nie planujemy. Nie udzielaliśmy też nikomu pełnomocnictwa do dysponowania naszym terenem na cele budowlane - komentuje dyrektor Robert Mrzygłód ze spółki Wawel Imos.

Przypomnijmy, że budowa hotelu Forum, na podstawie projektu Janusza Ingardena, rozpoczęła się w 1978 r. i trwała ponad 10 lat. Oficjalne obiekt otwarto w 1989 r. W tamtych czasach był jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Hotel miał cztery gwiazdki, posiadał 278 pokoi, w tym 15 apartamentów, był w pełni klimatyzowany. Wewnątrz działały 2 restauracje, grill bar oraz drink bar. W hotelu znajdowały się także: basen, sauna, solarium, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolf, sklep Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi, oraz kasyno. Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób.

1 stycznia 2001 r. Orbis włączył hotel do marki Sofitel sieci Accor (inwestora strategicznego), z której szyldem funkcjonował do zamknięcia 9 listopada 2002 r. Dwa lata później spółka Wawel-Imos International kupiła od Orbisu za ok. 40 mln zł działkę o powierzchni ponad 4 ha, na której stoi dawny hotel.

Obecnie budynek służy głównie jako najdłuższy w Polsce billboard - wzdłuż całej elewacji rozwijane są ogromne reklamy. Od 2013 w części budynku działa klubokawiarnia Forum Przestrzenie. W niewielkiej części obiekt jest wykorzystywany także m.in. na termy czy sklepy oraz usługi.

Firma Wawel-Imos przed laty miała plan, aby wyburzyć hotel i wybudować tam zespół apartamentowców, z częścią usługowo-hotelowo-biurową. Uwagi do koncepcji zgłosił jednak konserwator zabytków, podkreślając, że proponowane budynki są za wysokie i za duże jest również zagęszczenie zabudowy. Postępowanie trwało pięć lat, sprawa trafiła do sądów, bowiem inwestor skarżył bezczynność miasta w wydawaniu „wuzetki”. W 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Wawel-Imos.

W październiku 2007 r. prezydent Krakowa ogłosił natomiast przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania „Bulwary Wisły”, obejmującego też tereny dawnego hotelu Forum. Plan został uchwalony przez Radę Miasta we wrześniu 2013 r.
Zapisy planu stały się kością niezgody między miastem a firmą Wawel-Imos, chodzi m.in. o ograniczenia wysokości budynków do 18 metrów, podczas gdy dotychczasowa wysokości wynosi tam 38 m. Właściciele dawnego hotelu podkreślali też, że w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi (zbyt mała wysokość stropów nie spełniająca współczesnych norm) gospodaruje obiektem tak jak to jest możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W miejscu hotelu Forum 17 apartamentowców, dwa hotele i biurowiec? Wiemy już, kto chce to wybudować - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto