Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W kwietniu rusza przebudowa szkieletora. Będzie miał nową nazwę [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak, Dawid Serafin
Inwestycje. Unity Tower - taką nazwę może mieć wieżowiec przy rondzie Mogilskim. Pod koniec marca ma się rozpocząć dokańczanie jego budowy. Obecnie budynek jest prezentowany w Cannes.

„Szkieletor” to potoczna nazwa nadana przez mieszkańców niedokończonemu wieżowcowi straszącemu od prawie 40 lat. Do jego przebudowy powstała spółka TreiMorfa. I tak też początkowo miał się nazywać budynek wraz z planowanym kompleksem mniejszych, sąsiadujących z nim obiektów.

- Teraz rozważamy, by każdy budynek realizowany w ramach Treimorfa Project miał inną nazwę - w tym Unity Tower dla samej wieży - informuje Henryk Gaertner z firmy GD&K, która jest mniejszościowym udziałowcem „szkieletora”.

Zabudowa szkieletora rozpocznie się pierwszego kwietnia bieżącego roku i zakończy w drugiej połowie 2017 r. Można już rezerwować lokale usługowe i biura. Ceny wynajmu mogą się wahać od 13 do 15 euro za metr kw. - Tak, mogę potwierdzić 1 kwietnia rozpoczną się prace budowlane - mówi Jakub Wazowicz z firmy GD&K Group, która jest jednym z dwóch współwłaścicieli szkieletora. Budynek ma być ukończony w roku 2017.

Szkielet budynku będzie miał 27 kondygnacji i będzie liczył 102,5 metrów wysokości. W kompleksie oprócz biur powstanie hotel. Będzie można również kupić sobie tutaj apartamenty. W drugim etapie prac mają powstać kolejne budynki. W ich przypadku nie ma jednak pozwolenia na budowę. - Przygotowujemy wielką kampanię dla zainteresowanych najmem. Już teraz jednak wiele firm dzwoni i dopytuje się, czy obiekt po przebudowie będzie spełniał ich oczekiwania - wyjaśnia Wazowicz.

Historia szkieletora

Prace nad projektem budynku rozpoczęły się w 1968 roku. Budowę rozpoczęto 7 lat później w 1975 roku. Po 4 latach prace jednak przerwano. Powodem był barak pieniędzy. W 2004 roku brytyjska firma chciał zburzyć budynek i postawić tam dwa niższe apartamentowce. Bezskutecznie. W sierpniu 2005 roku za 30 mln zł obiekt kupił nowy właściciel. Od tamtej pory zaczyna się kilkunastoletnia batalia o wydanie pozwolenia na budowę. Najpierw były zastrzeżenia do podwyższenia budynku. Nowy właściciel chciał, by liczył on 130 metrów. Ostatecznie zgodzono się podnieść budynek na wysokość 102,5 metra. Decyzję pozwolenia na budowę ostatecznie udało się uzyskać, jednak dopiero w październiku zeszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto