Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W katedrze wawelskiej trwa remont trzech królewskich nagrobków

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak obecnie wygląda nagrobek Łokietka
Tak obecnie wygląda nagrobek Łokietka Adam Wojnar
W katedrze na Wawelu trwają prace konserwatorskie przy królewskich nagrobkach: Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka. Są one oczyszczane, badane i przechodzą solidny remont.

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

- Wcześniejsze konserwacje nagrobków miały na celu zatroszczenie się tylko o ich wygląd, estetykę. Natomiast obecnie prowadzona jest pełna, gruntowna konserwacja - podkreśla proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Prace konserwatorskie przy nagrobkach powinny zakończyć się w październiku lub listopadzie. Ich koszt to ok. 650 tys. zł. Zadanie w większości finansowane jest z dotacji przyznanej przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Nagrobek nad grobem króla Władysława Łokietka (zm. 1333) jest najstarszy - to pierwszy nagrobek królewski wzniesionym w katedrze wawelskiej. Tumba nagrobna powstała prawdopodobnie w latach 40. XIV wieku. Z kolei kamienny baldachim nakrywający nagrobek pochodzi z początku XX wieku, autorem jego projektu był Sławomir Odrzywolski. Ostatni raz tumba i baldachim tego grobowca były odnawiane kilkadziesiąt lat temu.

Jak zwraca uwagę SKOZK, informując o pracach w katedrze, do dziś nierozstrzygnięte pozostaje pytanie o podobieństwo rzeźbionej twarzy króla do jej pierwowzoru. Według zapisek historycznych już w XVII wieku podobizna w wyniku destrukcji kamienia była nieczytelna, a jej dzisiejszy wizerunek jest efektem późniejszego przekucia rzeźby. Konserwatorzy w ramach obecnego remontu wnikliwie badają historię tej twarzy z sarkofagu.

Kolejny odnawiany szczególny zabytek w katedrze na Wawelu to nagrobek Władysława Jagiełły - wykonany z czerwonego marmuru jeszcze za życia monarchy, w latach 20. XV wieku. Tumbę nagrobną nakrywa z kolei baldachim wykonany z piaskowca, który pojawił się w renesansie.

Najmłodszy z poddawanych konserwacji jest sarkofag Władysława Warneńczyka - mający charakter wyłącznie symboliczny. Zwłok młodego króla, który poległ w bitwie pod Warną w 1444 r., nigdy nie odnaleziono. Sarkofag powstał na początku XX wieku w rzymskiej pracowni Antoniego Madeyskiego. Wykonany został w brązie i marmurze. Pomnik został w 1906 roku przywieziony w częściach do Krakowa. Do dzisiaj zachowały się namalowane na jego elementach wielkie cyfry, które wskazywały, jak po kolei składać ten grobowiec w całość.

Prace przy nagrobkach władców rozpoczęły się podczas wakacji. Konserwatorzy podjęli też badania pozwalające szczegółowo określić zakresy wtórnych uzupełnień i przekształceń zabytków.

Odnowa nagrobków królewskich to kolejny etap rozpisanego na wiele lat procesu odnowy wnętrz katedry na Wawelu. Jeśli chodzi o dalsze plany remontowe parafii wawelskiej, chciałaby ona w przyszłym roku - i będzie się starać o dotację ze SKOZK na ten cel - zająć się konserwacją nagrobka króla Jana I Olbrachta i kaplicy, w której się on znajduje, a także odnową dawnej kaplicy świętego Mikołaja (sieni przed kapitularzem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W katedrze wawelskiej trwa remont trzech królewskich nagrobków - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto