Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W 2022 roku ogromne zmiany na Grzegórzkach. Zobacz, jak ma wyglądać nowa ulica Grzegórzecka i plac targowy [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Część ulicy Grzegórzeckiej ma się zmienić w miejski plac z dużą ilością zieleni.
Część ulicy Grzegórzeckiej ma się zmienić w miejski plac z dużą ilością zieleni. Zarząd Zieleni Miejskiej
Ulica Grzegórzecka w części ma zmienić się w plac Grzegórzecki. Ogromne zmiany czekają też znajdujący się obok plac targowy. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak mają wyglądać te miejsca po przebudowie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Zmiany planowane na Grzegórzkach związane są z dobiegającą końca budową przystanku kolejowego "Grzegórzki", który znacznie zmieni system komunikacji w tym rejonie. Z przystanku ma korzystać tysiące osób. Na przystanek będą prowadzić klatki schodowe i windy, a na peron będzie można się dostać wejściami od strony ulic Grzegórzeckiej i Berka Joselewicza.

Najważniejszą planowaną zmianą komunikacyjną w rejonie ul. Grzegórzeckiej ma być ograniczenie ruchu samochodowego i nadanie priorytetu pieszym. Stąd plan wprowadzenia jednego kierunku ruchu dla aut na ul. Grzegórzeckiej - od ronda Grzegórzeckiego w kierunku Hali Targowej, do ul. Dietla i dalej do ronda Grunwaldzkiego. W przeciwnym kierunku będzie można jechać ul. Dietla do skrzyżowania z ul. Wielopole, a następnie trzeba będzie skręcić w lewo, bo prosto, w ul. Grzegórzecką, nie będzie przejazdu.

Dojazd do targowiska pod Halą Targową ma zostać zapewniony albo od ul. Śniadeckich, albo od al. Daszyńskiego. Przypomnijmy, że pierwsze zmiany w organizacji ruchu na ul. Grzegórzeckiej wprowadzono już w minionym roku. Polegały one na tym, że ruch samochodowy z jezdni południowej został przeniesiony na torowisko tramwajowe. Na samej jezdni powstała natomiast ścieżka rowerowa.

W rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką zaplanowano nowy plac miejski (plac Grzegórzecki). Jego granice będą wyznaczać: most kolejowy od wschodu, skrzyżowanie ul. Grzegórzeckiej z al. Daszyńskiego od zachodu, linia kamienic przy ul. Grzegórzeckiej od północy oraz linia Hali Targowej i placu targowego od południa. Założenie jest takie, by posadzono tam zieleń (112 drzew, krzewy i kwiaty), ulokowano ławki, pojawiła się woda, tak by mieszkańcy mogli się zatrzymać, spędzić czas.

W przypadku Hali Targowej i placu targowego na Grzegórzkach, to zostanie tam utrzymany dotychczasowy handel. Na tym terenie powstanie jednak dodatkowa przestrzeń, która zostanie zagospodarowana. Targowisko ma być bowiem pokryte dachem, na którym znajdzie się zieleń. To ma być nowa przestrzeń publiczna przyciągającą mieszkańców i turystów.

Do końca 2021 r. ma powstać projekt budowlany dotyczący placu Grzegórzeckiego (I etap), jak i placu targowego (II etap).
Do grudnia 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej chce wyłonić wykonawcę dla I etapu. W 2022 r. mają się z kolei rozpocząć prace naziemne, związane z tworzeniem placu Grzegórzeckiego. Po ich zakończeniu nadejdzie czas na przebudowę zadaszenia placu targowego.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto