Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy jednym z najbardziej ruchliwych krakowskich rond jest... uzdrowisko! Tu napijesz się leczniczych wód. ZDJĘCIA

Kaja Ostrowska
Krakowska Pijalnia Zdrojowa
Krakowska Pijalnia Zdrojowa Andrzej Banas
Historia Uzdrowiska Mateczny sięga roku 1898, kiedy to na posesji inżyniera Antoniego Matecznego odkryto leczniczą wodę mineralną. W 1905 uruchomiono w tym miejscu Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej, z którego w sezonie letnim korzystało nawet do 400 kuracjuszy. Do niedawna to miejsce położone niemal w samym centrum Krakowa, zasłonięte było przez szpetne bilbordy. Teraz jednak można je nie tylko zobaczyć podczas jazdy samochodem, ale także je odwiedzić i napić się leczniczych wód. Poznajcie historię tego wyjątkowego miejsca i zobaczcie, co obecnie oferuje.

Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej funkcjonował prężnie aż do rozpoczęcia II wojny światowej, kiedy to Niemcy urządzili tam... fabrykę gumy.

Po jej zamknięciu miejscu przywrócono pierwotny charakter, a w 1952 roku, uzdrowisko zostało upaństwowione (choć fabryka gumy funkcjonowała tam jeszcze do 1953 roku). Zakład Kąpielowy Matecznego przejęła Dyrekcja Uzdrowiska Swoszowice, która przystąpiła do generalnego remontu. Po remoncie, w 1956 Zespół Uzdrowisk Krakowskich wprowadził do oferty m.in. szereg zabiegów leczniczych opartych na siarczkowo-solankowej wodzie mineralnej. To wtedy uzdrowisko przeżywało pełny rozkwit. Do dyspozycji pacjentów były kąpiele w wodzie mineralnej, okłady borowinowe, a także bicze wodne i masaże wirowe.

W 1969 roku na terenie parku uruchomiono także rozlewnię słynnej wody mineralnej o nazwie "Krakowianka". Woda ta posiadała wysoką mineralizację, dużą zawartość magnezu, wapnia, siarczanów, umiarkowaną ilość soli NaCl, niską zawartość wodorowęglanów oraz w śladowych ilościach selen.

Uzdrowisko Mateczny - zdjęcia archiwalne
Uzdrowisko Mateczny - zdjęcia archiwalne Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Po tym, jak Zespół Uzdrowisk utracił prawa do nieruchomości, był zmuszony zamknąć działalność w tym miejscu i przenieść swoją siedzibę do Swoszowic. Pełne prawa do posiadłości uzyskali zaś spadkobiercy Antoniego Matecznego, którzy w 2003 roku sprzedali ją spółce IPR.

Mateczny - nowy rozdział

Krakowska Pijalnia Zdrojowa
Krakowska Pijalnia Zdrojowa Andrzej Banas

W ubiegłym roku oficjalnie rozpoczęto nowy rozdział w działalności uzdrowiska. W nowej pijalni, która nosi oficjalną nazwę Krakowska Pijalnia Zdrojowa - przy rondzie Matecznego dostępne są obecnie trzy rodzaje słynnej wody Matecznego:

  • woda wysokozmineralizowana pod nazwą „Mateczny Zdrój” (to odpowiednik i następca dawnej "Krakowianki")
  • woda średniozmineralizowana „Anton”, nazwana tak na cześć odkrywcy wody Antoniego Matecznego (który w metryce urodzenia widnieje jako Anton).
  • "Anton Fitness" - woda średniozmineralizowana, poddana dodatkowej mineralizacji

Ta pierwsza ma bardziej wyczuwalny smak i zapach, ma też silniejsze działanie prozdrowotne. Natomiast "Anton" to woda mineralna przeznaczona do picia na co dzień. Ponadto obie są dostępne w dwóch wariantach - jako woda gazowana i niegazowana.

Krakowska Pijalnia Zdrojowa - obecnie
Krakowska Pijalnia Zdrojowa - obecnie Aneta Zurek / Polska Press

Inwestorem Krakowskiej Pijalni Zdrojowej jest spółka EGM S.A. działająca w branży eksploatacji i przeróbki minerałów. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przy jednym z najbardziej ruchliwych krakowskich rond jest... uzdrowisko! Tu napijesz się leczniczych wód. ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto