Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy organizują teraz konsultacje w sprawie Strefy Czystego Transportu. Czy to odpowiedni moment?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zarząd Transportu Publicznego ogłosił, że od 17 marca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Krakowie Strefy Czystego Transportu związanej z ograniczeniem wjazdu samochodem w wybrane obszary miasta.
Zarząd Transportu Publicznego ogłosił, że od 17 marca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Krakowie Strefy Czystego Transportu związanej z ograniczeniem wjazdu samochodem w wybrane obszary miasta. Anna Kaczmarz
Zarząd Transportu Publicznego ogłosił, że od 17 marca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Krakowie Strefy Czystego Transportu związanej z ograniczeniem wjazdu samochodem w wybrane obszary miasta. Mieszkańcy i radni komentują, że ze względu na ogromne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy to nieodpowiedni czas na planowanie zmian w organizacji ruchu.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

- To nie jest odpowiedni moment na konsultacje w sprawie Strefy Czystego Transportu. Można je przesunąć, tak by rozpoczęły się np. po Świętach Wielkanocnych, albo przynajmniej wydłużyć czas, w którym mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię. Wielu mieszkańców jest zapewne zainteresowanych planowanymi zmianami w organizacji ruchu, ale nie będą mieli czasu się tym zajmować teraz, kiedy są zaangażowani w pomoc obywatelom Ukrainy - komentuje Michał Drewnicki (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W krakowskim magistracie wyjaśniają, że w Wojewódzkim Programie Ochrony Powietrza, uchwalonym przez Sejmik Województwa Małopolskiego, wskazano minimalny obszar, na jakim należy wprowadzić SCT w stolicy Małopolski, obejmujący II obwodnicę (między Alejami Trzech Wieszczów, ul. Wita Stwosza, rondem Mogilskim, ul. Klimeckiego, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich i Konopnickiej). Nowe zasady mają obowiązywać w oparciu o nowelizację Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych i dotyczyć zezwolenia na wjazd na dany teren tylko dla aut spełniających wyznaczone normy dotyczące emisji spalin. Kraków został zobligowany, aby zastosować takie rozwiązanie do 24 grudnia 2022 r.

Dlaczego więc urzędnicy przygotowali konsultacje już teraz, w tak trudnym dla wszystkich okresie, skoro zmiany mają zostać wprowadzone pod koniec roku? - Planowanie harmonogramu z tak dużym wyprzedzeniem ma na celu odpowiedzialne potraktowanie mieszkańców i przedsiębiorców, aby każdy zainteresowany miał czas przygotować swoje uwagi. Im wcześniej zaczniemy pracę na uchwałą dotyczącą wprowadzenia SCT, tym prędzej mieszkańcy Krakowa poznają zasady, na jakich będzie działać. Wymagania dotyczące SCT z pewnością będą wprowadzane etapami z zachowaniem okresu przejściowego tak, aby wszyscy mogli się na zmiany przygotować. Nie chcemy, aby wymagania dla samochodów wprowadzane były bez możliwości przygotowania się do nich i zaskoczyły kogokolwiek - wyjaśnia Sebastian Kowal z ZTP.

Ta miejska jednostka poinformowała, że w dniach 17 marca – 13 maja 2022 r. prowadzić będzie konsultacje społeczne dotyczące planu etapowego wdrażania SCT. W ogłoszeniu zaznaczono, że formularz konsultacyjny będzie można wypełniać w dniach 17–25 marca 2022 r. W tych samych dniach zaplanowano rekrutacja na spotkania warsztatowe.

- Mieliśmy wiele pytań w sprawie planów wprowadzenia SCT. Mieszkańcy mocno interesują się tym tematem. Obecnie jednak to nie jest najlepszy czas na przeprowadzanie konsultacji. Jeżeli już zaplanowano ich rozpoczęcie, to przynajmniej powinno się je wydłużyć, szczególnie jeżeli chodzi o zgłoszenia do uczestnictwa w warsztatach - komentuje Tomasz Daros, miejski radny PO i przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

W Wojewódzkim Programie Ochrony Powietrza zarekomendowano, by w pierwszym etapie SCT (w obszarze II obwodnicy) była dostępna dla pojazdów o normie spalin dla samochodów benzynowych minimum Euro 4 (norma od 2006 r.), a dla diesli minimum Euro 5 (2011). W drugim etapie SCT miałaby powstać wewnątrz IV obwodnicy (teren objęty obwodnicą autostradową) i być dostępna dla pojazdów benzynowych - minimum Euro 4, a dla diesli – minimum Euro 6 (2014). Realizacja drugiego etapu miałaby zakończyć się 31 grudnia 2025 r. lub po zakończeniu budowy IV obwodnicy Krakowa (powstaje północna obwodnica). Ustawa dopuszcza poruszanie się pojazdu nie spełniającego założonych norm Euro wewnątrz Strefy za opłatą 2,50 zł za godzinę. Dodatkowo, ustawa zezwala na zakup abonamentu tzw. wjazdu za 500 zł za jeden miesiąc.

W krakowskim magistracie zaznaczają, że o ostatecznym kształcie i zasięgu SCT zadecydują radni miejscy, którym zostanie przedstawiony projekt Strefy w oparciu o raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Program konsultacji w sprawie Strefy Czystego Transportu:

Formularz konsultacyjny:

17–25 marca 2022 r. – formularz do zgłaszania uwag i wniosków

Spotkania informacyjno-warsztatowe z mieszkańcami:

  • 17–25 marca 2022 r. – rekrutacja na spotkania warsztatowe.
  • 31 marca (godz. 18–20) – spotkanie informacyjne w formule online, transmitowane w mediach społecznościowych.
  • 5, 6, 7, 12, 13, 21 kwietnia (godz. 18–20) – warsztaty z wybranymi losowo mieszkańcami, którzy zgłosili chęć udziału podczas rekrutacji.

Spotkania informacyjno-warsztatowe z przedsiębiorcami:

26, 27, 28 kwietnia (godz. 18–20) – warsztaty

Dyżury telefoniczne:

  • 9 maja - godz. 17–19
  • 10 maja - godz. 10–12
  • 11 maja - godz. 17–19
  • 12 maja - godz. 10–12
  • 13 maja - godz. 14–16

Co to są normy Euro?

Normy Euro to europejski standard emisji spalin z samochodów. Dla każdej normy Euro, w zależności czy jest to pojazd napędzany benzyną czy ropą, standard emisji spalin jest inny.

Jaką normę Euro posiada samochód?

  • Euro 1 – od 1993 r. (benzyna), od 1992 r. (Diesel),
  • Euro 2 – od 1997 r. (benzyna), od 1996 r. (Diesel),
  • Euro 3 – od 2001 r. (benzyna i Diesel),
  • Euro 4 – od 2006 r. (benzyna i Diesel),
  • Euro 5 – od 2011 r. (benzyna i Diesel),
  • Euro 6 – od 2015 r. (benzyna), od 2014 r. (Diesel),
  • Euro 6D – od 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto