Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński w niedzielę po raz 660. zainauguruje rok akademicki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądała inauguracja nowego roku akademickiego w 2022 roku
Tak wyglądała inauguracja nowego roku akademickiego w 2022 roku Joanna Urbaniec
W niedzielę 1 października w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się uroczysta inauguracja 660. roku akademickiego w tej najstarszej polskiej uczelni. Zgodnie z tradycją ulicami Krakowa przejdzie orszak profesorów - wyruszy z Collegium Maius, najstarszego budynku uniwersyteckiego, by dotrzeć na ul. Krupniczą. Tu, w auli Auditorium Maximum UJ, odbędzie się immatrykulacja studentów. Na progu nowego roku akademickiego UJ poinformował w czwartek o wynikach tegorocznej rekrutacji na studia i o planach uczelni na najbliższy rok.

W pochodzie profesorskim reprezentowany będzie każdy z szesnastu wydziałów uczelni, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział. Jak przypomniał rektor UJ prof. Jacek Popiel, trwają starania o wpisanie pochodu inauguracyjnego UJ na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tej sprawie odbyło się już publiczne wysłuchanie i konsultacje, a decyzja zostanie podjęta prawdopodobnie przed końcem tego roku.

Rektor UJ zwrócił uwagę, że rozpoczynający się niebawem rok akademicki będzie ostatnim rokiem urzędowania obecnych władz rektorskich, dziekańskich i instytutowych, ponieważ kończy się kadencja 2020-2024.

- Nowy rok rozpoczynamy z satysfakcją i przekonaniem, że po raz kolejny UJ został najlepszą uczelnią w Polsce (w rankingu "Perspektyw" ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim - przyp. red.). W rankingach światowych, chcielibyśmy zajmować lepsze miejsca niż obecnie, ale bez zmiany sposobu finansowania szkolnictwa wyższego trudno myśleć o awansie choćby do trzeciej setki najlepszych uczelni na świecie - mówił rektor. - Najbliższy rok będzie istotny także z punktu widzenia dydaktyki, ponieważ dokonana zostanie także analiza kierunków studiów. Burzliwe wydarzenia ostatnich lat (pandemia, wojna w Ukrainie) nie sprzyjały spokojnej dyskusji na temat zmian, które dokonały się w polskiej oświacie i szkolnictwie wyższym.

UJ nie narzeka na brak chętnych

Profesor Jacek Popiel pytany o wyniki najnowszej rekrutacji na studia podsumował: - Są dla nas zadziwiające, zachwycające i dające wielką satysfakcję. Rektor stwierdził też: - Mimo że większość rektorów polskich uczelni mówi o kłopotach związanych z rekrutacją, na UJ w tym zakresie nic się nie zmienia.

UJ prowadził rekrutację na 130 studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich oraz 143 studia drugiego stopnia. Na chętnych czekało w sumie 16 850 miejsc. Łącznie przyjętych zostało 14 528 osób, w tym naukę na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich rozpocznie 8 743 młodych ludzi, a studia II stopnia podejmą 4 392 osoby.

Na najstarszej polskiej uczelni będzie w tym roku studiować 1 393 cudzoziemców pochodzących z 82 krajów. Najwięcej takich osób jest z Ukrainy (659), Białorusi (158), Norwegii (92), Chin (66) i Azerbejdżanu (37).

W rekrutacji na rok akademicki 2023/24 uczelnia odnotowała ponad 49,4 tys. zgłoszeń, czyli o niemal 1,6 tys. zgłoszeń kandydatów więcej niż rok wcześniej. Liczba osób wpisanych wyniosła nieco ponad 14,5 tys. i jest to również wynik lepszy niż w minionym roku.

Jak podsumowuje uczelnia, wśród kierunków najbardziej popularnych w tegorocznej rekrutacji znalazły się kierunki niemalże identyczne jak w naborze na studia na rok 2022/23. Na pierwszym miejscu pod względem liczby kandydatów oraz liczby kandydatów na jedno miejsce znalazła się psychologia prowadzona na Wydziale Filozoficznym (2204 kandydatów, to jest 18,37 kandydata na jedno miejsce). Jeśli chodzi o lidera pod względem najwyższego wyniku ostatniej osoby zakwalifikowanej do przyjęcia, to została nim informatyka analityczna - 98/100 pkt. - i jest to wynik wyższy niż w roku minionym.

Liderzy tegorocznej rekrutacji:

Najpopularniejsze kierunki - biorąc pod uwagę największą liczbę kandydatów:

  • psychologia (Wydział Filozoficzny) - 2204 kandydatów
  • prawo - 1871
  • psychologia (Wydział Zarządzania) - 1853
  • kierunek lekarski - 1249
  • filologia angielska - 1201

Najpopularniejsze kierunki - biorąc pod uwagę największą liczbę kandydatów na jedno miejsce:

  • psychologia (Wydz. Filozoficzny) - 18,37 kandydata na jedno miejsce
  • filologia orientalna - japonistyka - 15,93
  • kierunek lekarsko-dentystyczny - 14,18
  • ekonomia - 13,83
  • finanse, bankowość, ubezpieczenia - 11,40.

Oblężenie akademików

Jak przekazuje UJ, zainteresowanie mieszkaniem w domu studenckim jest obecnie większe niż w poprzednich latach.

- Brakuje nam około 500 miejsc. Jednak dopiero po 4 października okaże się, jaka jest faktyczna sytuacja, bo studenci często rezerwują miejsca w akademikach, ale ostatecznie się w nich nie meldują. Zatem możliwe staję się ponowne zaoferowanie tych miejsc. Pierwszeństwo w rezerwacji miejsca w akademiku będą mieli studenci pierwszego roku. Choć ceny wynajmu komercyjnego w Krakowie poszły znacznie w górę, to w akademikach zarządzanych przez Fundację "Bratniak" na razie pozostają niezmienione i zapewne takie pozostaną przynajmniej podczas pierwszego semestru. Dostępnych jest ponad 3 tysiące miejsc. Problemem jest wciąż brak akademika na kampusie UJ na Ruczaju. Jest to spore wyzwanie inwestycyjne, ale planowane jest wybudowanie w tym rejonie akademika na 400 miejsc - poinformował rektor UJ.

Inwestycje UJ

Jeśli chodzi o uczelniane inwestycje rozpoczęte lub planowane do rozpoczęcia w 2023 roku, są to:

  • Przebudowa i modernizacja budynku Centrum Kultury Rotunda wraz ze zmianą źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla CK Rotunda oraz DS Żaczek - ETAP I - inwestycja ma trwać od grudnia br. do 2025 roku i kosztować 24 mln zł
  • Zabezpieczenie obiektów UJ przed zalewaniem (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) - budowa obiektów retencyjnych oraz rozdział sieci - planowany termin: od grudnia 2023 do 2024 rok, koszt: 12 mln 150 tys. zł
  • Przebudowa i odbudowa budynku oranżerii Ogrodu Botanicznego UJ przy ul. Kopernika 27 - ma trwać do października 2024 roku i pochłonąć 8 mln 790 tys. zł
  • Prace w Domu Studenckim PIAST: termomodernizacja elewacji, dobudowanie windy zewnętrznej i wymiana poziomej instalacjim.in. centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - które mają się zakończyć w marcu przyszłego roku; koszt to 6,5 mln złotych.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Jagielloński w niedzielę po raz 660. zainauguruje rok akademicki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto