Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński postawił na jakość studentów

Redakcja
Archiwum
Archiwum Andrzej Banas / Polska Press
Najstarsza uczelnia rozdała indeksy tylko najlepszym maturzystom.

WIDEO: Trzy Szybkie

W przyszłym tygodniu studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocznie ponad 7,5 tys. tegorocznych maturzystów. Najstarsza polska uczelnia była gotowa przyjąć ponad tysiąc osób więcej, nie wszystkie indeksy udało się jednak rozdać. W ramach tegorocznej rekrutacji UJ wyjątkowo wysoko postawił bowiem poprzeczkę absolwentom liceów i techników. Po raz pierwszy w historii w naborze na bezpłatne studia pod uwagę brani byli wyłącznie ci, którzy egzamin dojrzałości zdawali na poziomie rozszerzonym i udało im zdobyć co najmniej 40 proc. punktów.

W efekcie liczba maturzystów zainteresowanych indeksem UJ okazała się o ponad 4 tys. niższa niż przed rokiem. Najwięcej kandydatów musieli pokonać ci zainteresowani japonistyką, gdzie o jedno miejsce walczyło aż 16 osób oraz ekonomią i finansami, bankowością, ubezpieczeniami, gdzie o każdy indeks rywalizowało 12 maturzystów.

- Etap, kiedy zależało nam na liczbie studentów, już za nami. Obecnie skupiamy się na tym, żeby nasi studenci byli bardzo dobrzy. Zdobycie 40 proc. punktów na rozszerzonej maturze to nie jest taka prosta sprawa, stąd też niższa liczba kandydatów i przyjętych w ramach tegorocznej rekrutacji - podkreśla prof. dr hab. Jacek Popiel, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wskazuje prof. Popiel mniejsza liczba rozdanych indeksów stwarza możliwość, by studenci pracowali w bardziej kameralnych grupach, a akademicy mogli skupić się także na prowadzeniu badań. Zainteresowanym tym pracownikom uczelnia będzie mogła zaproponować specjalne etaty badawcze, które wprowadziła tzw. konstytucja dla nauki.

Gruntowna reforma szkolnictwa wyższego wymusiła na uczelniach szereg różnych zmian. Przez ostatni rok na UJ trwały m.in. intensywne prace nad utworzeniem szkół doktorskich, które już od przyszłego tygodnia zastąpią studia trzeciego stopnia. Przepisami konstytucji dla nauki podyktowane jest także stworzenie specjalnych rad dyscyplin, odpowiadających za przyznawanie stopni doktora i habilitacji oraz uchwalenie nowego statutu uczelni, którego treść powstała w efekcie wielomiesięcznych konsultacjach. Zacznie obowiązywać 1 października.

- Statut został przyjęty jednogłośnie. Taka zgodność zdarza się wyjątkowo rzadko. Świadczy to o tym, że wszystkie zmiany związane z ustawą 2.0 zostały bardzo dokładnie przedstawione i omówione z całą społecznością akademicką – mówi prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ.

W nowym roku akademickim uniwersytet czekają jeszcze prace nad regulaminem wynagradzania pracowników. UJ wybierze również nowe władze. Wybór rektora po raz pierwszy odbędzie się z udziałem rady uczelni – nowego organu złożonego z przedstawicieli akademików i otoczenia społecznego uczelni. Zadaniem rady będzie m.in. przedstawienie senatowi do zaopiniowania kandydatów na to stanowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Jagielloński postawił na jakość studentów - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto