Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Ekonomiczny znów właścicielem swojej pierwszej samodzielnej siedziby

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wnętrze budynku przy ul. Sienkiewicza 4
Wnętrze budynku przy ul. Sienkiewicza 4 UEK
Miasto Kraków przekazało w formie darowizny na rzecz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nieruchomość położoną przy ul. Sienkiewicza 4 - informuje uczelnia. Tym samym, po prawie 70 latach burzliwej historii, uniwersytet ponownie stał się właścicielem budynku, gdzie obecnie mieści się jego Katedra Jakości i Bezpieczeństwa Produktów Przemysłowych oraz Katedra Jakości Produktów Żywnościowych z Instytutu Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem (dawniej Wydział Towaroznawstwa) - a który był pierwszą samodzielną siedzibą UEK, wówczas funkcjonującego jako Wyższe Studium Handlowe w Krakowie.

Wszystkie obiekty UEK znajdują się na kampusie przy ul. Rakowickiej - poza tym jednym. Budynek przy ul. Sienkiewicza został wzniesiony w latach 20. XX wieku. Powstał, by WSH mogło uniezależnić się od Szkoły Ekonomiczno-Handlowej, z którą zajmowało budynek przy ul. Kapucyńskiej 2. Wyodrębnienie się tych dwóch placówek było spowodowane powstaniem Instytutu Towaroznawczego, który w 1925 r. został przekształcony w Wyższe Studium Handlowe.

W 1926 r. zatwierdzono plany budowy nowego gmachu na parceli, którą gmina przydzieliła szkole bezpłatnie. Budowa, sfinansowana z własnych środków i kredytów bankowych, zakończyła się w 1927 roku.

Jak podaje uczelnia, uroczystość oddania nowego gmachu połączono z inauguracją roku akademickiego 1 października 1928 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele nauki, władz państwowych i samorządowych, młodzież akademicka. Wykład inauguracyjny wygłosił ówczesny premier Polski prof. Kazimierz Bartel, a poświecenia auli dokonał metropolita krakowski abp Adam Stefan Sapieha.

Wraz z rozwojem szkoły jedna siedziba stała się dla niej niewystarczająca i w 1931 r. wzniesiono kolejny gmach naprzeciwko - przy ul. Sienkiewicza 5.

"Modernistyczne budynki odzwierciedlały ducha tamtych czasów dążących do nowoczesności. Taką innowacją było np. wprowadzenie w 1938 r. dźwigu osobowego. Okres ten przerwały lata wojny. Od 1939 r. pod adresem Sienkiewicza 4 mieściło się kasyno dla pracowników administracji niemieckiej. WSH, wówczas już pod nazwą Akademii Handlowej, powróciło tam w 1945 r., żeby w 1952 r. przenieść się na Rakowicką 27" - opisuje UEK.

Z biegiem lat zmieniali się zarówno użytkownicy, jak też funkcje gmachu. W 1954 r. budynek przy Sienkiewicza 4 stał się własnością gminy Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków, a pieczę nad nim przejął Zarząd Ośrodków Akademickich Ekspozytura w Krakowie. Następnym lokatorem była tu Politechnika Krakowska. Od 1968 r. budynek zamienił się w akademik. Po 20 latach do obiektu ponownie wprowadził się Wydział Towaroznawstwa Akademii Ekonomicznej, a 1 stycznia 1986 r. ustalono prawo użytkowania gruntu na rzecz ówczesnej AE za roczną opłatę ponad 20 tys. złotych.

Z kolei od 2005 r. uczelnia rozpoczęła starania o nabycie prawa własności do nieruchomości, czyli w efekcie do jego odzyskania. Ten proces trwał 17 lat i zakończył się pomyślnie 27 lipca br. - został podpisany akt notarialny, na mocy którego miasto Kraków przekazało w formie darowizny na rzecz UEK nieruchomość przy ul. Sienkiewicza 4.

- To wydarzenie oznacza, że wszystkie nieruchomości użytkowane przez UEK są jego własnością, także jego pierwsza samodzielna siedziba - podsumowuje uczelnia.

Deszczówka zatruta na całej planecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Ekonomiczny znów właścicielem swojej pierwszej samodzielnej siedziby - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto