Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulicami miasta przeszedł Marsz Równości [ZDJĘCIA]

Sprzed Muzeum Narodowego w Krakowie ruszył Marsz Równości. Jego uczestnicy doszli na Rynek Główny, gdzie odbyła się zdecydowanie mniej liczna kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej pod hasłem "Zdelegalizować cyrk LGBT!". Nad bezpieczeństwem czuwała policja. Trwało przerzucanie się okrzykami, ogólnie jednak - jak relacjonują nasi reporterzy - było spokojnie. Przejdź do galerii zdjęć i zobacz te wydarzenia.

Trasa Marszu Równości, który odbywa się w Krakowie po raz osiemnasty, w tym roku wyglądała tak:

Plac przed Muzeum Narodowym - Piłsudskiego - Straszewskiego - Podwale - Szewska - Rynek Główny - Grodzka - św. Idziego - Wawel - Zwierzyniecka - al. Krasińskiego - Muzeum Narodowe.

W trakcie przemarszu z utrudnieniami w ruchu musieli liczyć się kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej.

W marszu idą całe rodziny z dziećmi, osoby starsze, ale głównie młodzi - niosąc transparenty m.in. z hasłami "miłość, równość, akceptacja", czy "każdy inny, wszyscy równi".

Magdalena Dropek ze Stowarzyszenia Queerowy Maj, jeszcze przed rozpoczęciem marszu podkreślała: "Dziś ulicami Krakowa kolejny raz przejdzie Marsz Równości, kolejny raz będziemy przypominać, że Kraków to także nasz dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie. Z roku na rok jest nas coraz więcej, cieszymy się, że Marsz zaczyna być jednym z bardziej widzialnych i wyczekiwanych przez wiele osób wydarzeń w mieście. W tym roku idziemy też dla naszych braci i sióstr z Ukrainy, idziemy pomimo i wbrew złu. Wspólnie, głośno i kolorowo".

Marsz po raz drugi odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok. 5,5 tysiąca osób.

- Kraków od kilku lat angażuje się intensywnie w budowanie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej. Organizowaliśmy Tramwaj Praw Człowieka, Maj Równości, podświetlone zostały na tęczowo miejskie budynki. Miasto współfinansuje różne projekty organizacji pozarządowych na rzecz równości i praw człowieka, od 2019 roku działa Rada ds. Równego Traktowania. Kraków swoje zaangażowanie pokazał także poprzez apel prezydenta Jacka Majchrowskiego ze słowami wsparcia dla środowiska LGBT, który był jasnym sygnałem, że jesteśmy miastem solidarnym – mówiła w ubiegłym roku Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej, gdy po raz pierwszy patronat nad marszem objął prezydent Jacek Majchrowski, co wzbudziło wiele emocji w mieście.

Od lat organizatorem Marszu Równości jest stowarzyszenie Queerowy Maj.

- Są dwa miejsca, w których możesz być na tym świecie – możesz być tutaj, jak my, albo tam, jak oni. Odważ się nosić się jak klaun, jak chcesz. Zróbmy z tego cyrk, farsę, freakshow. Będzie groteskowo, będzie dziwacznie, będzie niezwykle – będzie po prostu wspaniale - zachęcali w mediach społecznościowych organizatorzy marszu.

Jak co roku, równocześnie Młodzież Wszechpolska wyrażała swój sprzeciw wobec - ich zdaniem - „promocji postaw i zachowań sprzecznych z naturą i szkodliwych dla społeczeństwa”. Organizatorzy kontrmanifestacji zgromadzili się na Rynku Głównym w pobliżu wieży ratuszowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Ulicami miasta przeszedł Marsz Równości [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto