Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ukraińskie artystki pokażą prace w Goethe-Instytucie. "Wystawa stała się dla nas sposobem na zrozumienie wojny"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Goethe- Institut w Krakowie świętuje w tym roku 30. urodziny.
Goethe- Institut w Krakowie świętuje w tym roku 30. urodziny. materiały prasowe
Wystawę „if it is no war today, it doesn’t mean there is NO war” oddającą głos twórcom z Ukrainy na temat wydarzeń ostatnich wojennych miesięcy będzie można oglądać od 24 czerwca w Goethe-Instytucie przy ul. Podgórskiej w Krakowie. Ekspozycja ta jest jednym z elementów jubileuszu 30-lecia placówki w Krakowie.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Alevtina Khakhidze, Kateryna Alijnyk, Kinder Album oraz Sana Shahmuradova oddały swoje prace na wystawę „If there is no war today, it doesn't mean there is NO war", tworząc artystyczny zapis wydarzeń ostatnich wojennych miesięcy. Kuratorkami ekspozycji są Yulia Ktivich, Marat Romankiv i Agata Cieślak.

Wynikająca z potrzeby działania wystawa stała się dla nas sposobem na zrozumienie wojny – nie tylko w kontekście historycznym czy geopolitycznym – ale przez pryzmat indywidualnych historii - mówią kuratorki. - W tym kontekście prezentowane prace są nośnikiem osobistych doświadczeń przemocy oraz narzędziem reagowania. Wsłuchiwanie się w głosy artystek jest dla nas sposobem na pisanie historii wojny bez troski o globalne interesy – to próba oddzielenia dobra od zła, bez relatywizacji. To nazywanie aktów agresji właściwymi słowami - dodają.

Ekspozycja powstała jako część większego projektu badawczego, realizowanego we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie, w ramach którego planowane są także inne wydarzenia, w tym premiera portalu online SONIAKH – w języku angielskim, skierowanego do odbiorców za Zachodzie. Wernisaż wystawy, który odbędzie się 24 czerwca o godz. 18 to jedno z wydarzeń jubileuszu 30-lecia Instytutu. Jego program otworzy multimedialny performens, zaplanowano także wernisaż wystawy, spacer literacki i grę miejską.

– Bardzo się staramy, by nasze propozycje spodobały się mieszkańcom, a Grzegórzki stały się chętnie odwiedzanym miejscem na mapie kulturalnej Krakowa - mówi Claus Heimes, dyrektor Goethe-Institut.

Dzień przed wernisażem, 23 czerwca, Ben J. Riepe ożywi swoją sztuką nowo otwartą siedzibę Goethe-Institut w Krakowie. Ben J. Riepe, wielokrotnie nagradzany choreograf i artysta z Düsseldorfu, tworzy złożone, interdyscyplinarne produkcje, które łączą w sobie ruch, taniec, śpiew na żywo, efekty pracy światłem, mgłą i dźwiękiem, a także elementy ćwiczeń somatycznych, takich jak joga i medytacja. Bazując na stworzonym w 2020 r. performance parcour „CREATURE”, twórca poprowadzi publiczność poprzez zaaranżowane przez siebie pomieszczenia Goethe­-Institut. Wraz z sześcioma performerami w każdym pomieszczeniu stworzy multimedialne instalacje składające się po części ze scen z wcześniejszych produkcji zespołu, a po części z nowych, inspirowanych atmosferą budynku przy ulicy Podgórskiej. Artyści zapraszają 23 czerwca w godzinach 18-21 wszystkich zainteresowanych, którzy będą wchodzić do Instytutu co 15 minut w małych grupach. Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona, zapisy przyjmowane są pod ad­resem: [email protected].

W sobotę, 25 czerwca, wydarzenia przeniosą się na zewnątrz Instytutu. W Plenerowej Bibliotece zaplanowane są gry i animacje dla dzieci. O godz. 10.45 w dawnej siedzibie Instytutu (Rynek 20) rozpocznie się gra miejska: „Go! ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki”. Zapisy drużyn przyjmowane są pod adresem [email protected]. Dzień zakończy transmisja na żywo kończącego sezon koncertu Berlińskich Filharmoników z amfiteatru leśnego, słynnej Waldbühne, w której można będzie uczestniczyć w instytutowej bibliotece.

Kolejnym punktem programu jest spacer literacki, podczas którego uczestnicy będą podążać za zdaniami współczesnych autorów i autorek. Trasę z Rynku Głównego do nowej siedziby Instytutu przygotowali krakowscy germaniści - Angela Bajorek, Michael Sobczyk, Dorota Szczęśniak oraz Elżbieta Jeleń. Wskazówki są do pobrania w dowolnej chwili ze strony Biblioteki Goethe-Institut w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto