Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. U stóp Kopca Kościuszki chcą odtworzyć hangar artyleryjski, według projektów austriackich

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zdjęcie lotnicze z 1935 roku z dobrze widocznymi bastionami i kaponierami po zachodniej stronie fortu. Zaznaczono położenie hangaru artyleryjskiego, którego pozostałości teraz zostały uczytelnione.
Zdjęcie lotnicze z 1935 roku z dobrze widocznymi bastionami i kaponierami po zachodniej stronie fortu. Zaznaczono położenie hangaru artyleryjskiego, którego pozostałości teraz zostały uczytelnione. Fot. archiwalne/FB SKOZK
Pod Kopcem Kościuszki uczytelnione zostały fundamenty XIX-wiecznego hangaru artyleryjskiego w Bastionie I, który znajduje się po lewej stronie od głównej bramy wjazdowej na kopiec. - Chcielibyśmy w przyszłości odbudować cały hangar i wykorzystać jego przestrzeń. Jesteśmy w trakcie niezbędnych uzgodnień i mamy nadzieję na pozytywny efekt - informuje tymczasem Komitet Kopca Kościuszki.

Teren należy do gminy. Inwestorem prac rewitalizacyjnych i zagospodarowania terenów pomilitarnych po zniszczonych elementach fortu (rozebranych po II wojnie) jest Zarząd Budynków Komunalnych. Rewitalizacja ma wsparcie finansowe Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Natomiast Komitet Kopca Kościuszki wystąpił z inicjatywą pociągnięcia zrekonstruowanych właśnie murów do góry - odbudowania całego hangaru, który miał dwie kondygnacje i zielony (porośnięty trawą) dach. Jak podkreślają przedstawiciele Komitetu, od lat starają się, by zabudowania forteczne wokół kopca odzyskały swój pierwotny wygląd.

W hangarze Bastionu I, budowli obronnej wzniesionej w latach 1850-56, znajdowały się działa, z których mógł być prowadzony ostrzał. Budynek miał grube mury: w środku kamień wapienny i tłuczeń ceglany, a lico z cegły. - Chcemy odbudować hangar według projektów austriackich i zmienić sposób użytkowania, wykorzystać go jako miejsce na działalność biurową i naukową Instytutu Kościuszki - mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Komitet wystąpił już do Urzędu Miasta o przekazanie mu terenu w bezterminowe użytkowanie pod taką działalność, czeka na decyzję. Szacowany koszt odtworzenia hangaru to 1-1,5 mln zł. Cierpiałowski zarazem zaznacza, że od tego przedsięwzięcia Komitet chciałby zacząć odbudowywanie Bastionu I.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. U stóp Kopca Kościuszki chcą odtworzyć hangar artyleryjski, według projektów austriackich - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto