Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tysiące żarłocznych gąsienic na drzewach i krzewach Młynówki Królewskiej. Spokojnie, to tylko... namiotnik

Marcin Banasik
Marcin Banasik
"Są różne etapy rozwoju: zwinięte liście w pajęczynie na zdrowych krzewach, worki pajęczynowe z setkami gąsienic (a tych worków setki), chodzące gąsienice i martwe drzewa z pajęczynami!!! Są na całym odcinku niebieskiego szlaku wzdłuż wału Młynówki Królewskiej (od wejścia z Lindego do torów kolejowych). Najwięcej na wysokości osiedla domków (Balicka 126-140 - na wprost Biedronki) i wzdłuż całego płotu Akademii Rolniczej Wydziału Mechanizacji i Technologii Żywności." - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka. Mieszkanka okolic Młynówki obawia się, że gąsienice mogą wyrządzić duże szkody w roślinności.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zielenie Miejskiej zapewnia, że ćma bukszpanowa jest dobrze znana pracownikom miejskiej jednostki, zajmującej się zielenią.

- Pojawienie się namiotników w dużej ilości może wzbudzać niepokój, ale trzeba pamiętać, że drzewa i krzewy dobrze radzą sobie z obroną przed tym szkodnikiem. Dodatkowo na pomoc przychodzą im ptaki, które żywią się larwami. Regularnie dostarczamy poidełka dla ptaków i budki lęgowe, aby mogły walczyć ze szkodnikami - tłumaczy Łukasz Pawlik.

Ekspert dodaje, że nie ma niebezpieczeństwa iż namiotniki będą się rozmnażały w zastraszającym tempie. - Ćmy bukszpanowe żyją tylko jedną generację, stąd nawet duże ilości nie są dużym zagrożeniem - dodaje wicedyrektor ZZM w Krakowie.

Do Europy ćma dotarła już kilkanaście lat temu, ale w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2015 roku. Motyl przybył do nas najprawdopodobniej wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i od razu zaczął pustoszyć nasze działki, ogrody i parki.
Gąsienice ćmy zjadają bukszpan

Dorosły owad jest dość duży i ma brązowe lub biało-brązowe skrzydła. W takim stadium nie jest groźny dla roślin, gdyż nie odżywia się liśćmi bukszpanu. Dorosła samica składa jednak na nich swoje liczne, żółte jaja, z których wylegają się następnie kolorowe, żarłoczne gąsienice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tysiące żarłocznych gąsienic na drzewach i krzewach Młynówki Królewskiej. Spokojnie, to tylko... namiotnik - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto