Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Robota idzie pełną parą, kładą asfalt, tory już są!

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Postępują prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Natężone roboty odbywają się m.in. w rejonie ulic Witosa, Herberta i Turowicza. Tam po wykonaniu konstrukcji tunelu, rozpoczęło się asfaltowanie jezdni oraz obsiewanie terenów zielonych.

Rusza budowa superpociągu. W godzinę z Krakowa do Warszawy?

- Na jezdni zachodniej ciągu ulic Turowicza i Herberta układana jest już ostatnia warstwa drogi, po której będą jeździć samochody - informuje Krzysztof Migdał z miejskiej spółki Trasa Łagiewnicka, która odpowiada za inwestycję. - Prace trwają na wszystkich odcinkach, także tunelowych. Na razie pandemia nie przeszkodziła w prowadzeniu robót. Pomogły w tym obostrzenia sanitarne polegające na rozdzieleniu brygad, utrzymywanie dystansu między pracownikami, praca w maseczkach i używanie środków dezynfekujących - dodaje.

W związku z obecnymi pracami w nocy z 9 na 10 listopada 2020r. zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w ciągu ulic Turowicza i Herberta. Ruch pojazdów zostanie przełożony na jezdnie zachodnią, przejście dla pieszych (które jest zlokalizowane przy ul. Przykopy) zostanie wyznaczone na wysokości skrzyżowania z ul. Witosa.

W spółce Trasa Łagiewnicka zaznaczają, że wykonawca robót korzysta ze sprzyjających warunków pogodowych i prowadzi zintensyfikowane prace. - Niestety intensyfikacja prac wiązać się może z przejściowymi utrudnieniami dla mieszkańców związanymi z ograniczeniami w ruchu bądź z zachowaniem czystości nawierzchni jezdni i ciągów pieszych. Pragniemy jednak podkreślić że dołożone zostaną wszelkie starania dla minimalizacji tych utrudnień - podkreśla Krzysztof Migdał.

Prowadzone są też m.in. prace związane z linią kolejową na trasie Kraków - Zakopane. Do 15 listopada ma zostać przełożony ruch kolejowy na nowo wybudowany tor wschodni. Pozwoli to na demontaż toru tymczasowego i dokończenie budowy tunelu samochodowo-tramwajowego między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Nad tym tunelem ma zostać wybudowany drugi docelowy tor - zachodni.

Trasa Łagiewnicka o długości 3,5 km powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstaje też linia tramwajowa z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Koszt całego przedsięwzięcia to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł.

Najdłuższy tunel budowany w ramach inwestycji, to wspomniany podziemny przejazd dla samochodów i tramwajów między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II w strefie „Białych Mórz”. Tunel tramwajowy ma mieć długość 659 m, zaś tunel drogowy - 629 m.

W ramach inwestycji powstają też tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

Budowa Trasy Łagiewnickiej to łącznie: 3,5 km drogi, 2,3 km linii tramwajowej, 5 tuneli o łącznej długości 2,1 km, nowe węzły drogowe, mosty, kładki, chodniki oraz drogi dla rowerów. Zakończenie inwestycji wyznaczono do końca 2021 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto