Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Łagiewnicka: nadrabianie zaległości i kolejne utrudnienia [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na budowie Trasy Łagiewnickiej trwa nadrabianie zaległości z zimy. Na okolicznych drogach kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.
Na budowie Trasy Łagiewnickiej trwa nadrabianie zaległości z zimy. Na okolicznych drogach kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Trasa Łagiewnicka
W związku z budową Trasy Łagiewnickiej kierowców czekają kolejne utrudnienia. Od 26 maja wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ul. Siostry Faustyny. Spowodowane jest to pracami na ul. Zakopiańskiej, która jest przebudowywana w ramach inwestycji. Utrudnienia potrwają około 30 dni.

FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Na ulicy Zakopiańskiej układana jest nowa nawierzchnia. Stąd konieczność częściowego wyłączenia z ruchu ulicy Siostry Faustyny. Będzie tam zamykana naprzemiennie raz jedna raz druga połowa jezdni

- wyjaśnia Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka, która w imieniu miasta odpowiada za inwestycję.

Zaznacza też, że do połowy czerwca ma być gotowy drugi tor na linii kolejowej Kraków - Skawina. W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej ta linia jest przebudowywana na odcinku ok. 300 metrów.

Prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej prowadzone są obecnie na całym jej odcinku. Do kwietnia inspektorzy nadzorujący inwestycję zauważyli mniejsze niż zakładano tempo prac. Spowolnienie było na tyle poważne, że wykonawca musiał opracować program naprawczy, mający na celu nadrobienie robót do końca czerwca. W połowie roku będzie więc ostatecznie wiadomo, czy cała inwestycja zakończy się zgodnie z harmonogramem, a więc z końcem 2021 roku.

Obecnie ekipy budowlane skupiają się przede wszystkim na jak najszybszym zakończeniu prac, które powodują najwięcej utrudnień drogowych. W wakacje planowane jest zakończenie robót w rejonie ulic Kobierzyńskiej i Grota-Roweckiego oraz na wysokości ul. Pszczelnej. We wrześniu utrudnienia powinny zniknąć z ul. Zakopiańskiej, a potem także z lokalnych dróg w tym rejonie.

Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

W ramach przedsięwzięcia powstają tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

Inwestycja obejmuje również budowę linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej z tunelem między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II.

W rejonie Ruczaju budowana jest też m.in. kładka pieszo-rowerowa nad Trasą Łagiewnicką. Obiekt połączy ulice Ruczaj i Pszczelną.

Koszt Trasy Łagiewnickiej to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Trasa Łagiewnicka: nadrabianie zaległości i kolejne utrudnienia [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto