Kraków. To pewne, w tym roku nie rozpoczną się prace budowlane w Cracovii

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia ma zaprosić zwiedzających w 2026 roku. Tak hotel wygląda dziś
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia ma zaprosić zwiedzających w 2026 roku. Tak hotel wygląda dziś Andrzej Banas
Udostępnij:
Ten rok będzie przeznaczony na zdobywanie zgód i pozwoleń - co, jak szacuje Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, do którego należy dawny hotel Cracovia - może potrwać dłużej niż same prace budowlane. Tym samym oznacza to, że ekipy remontowo-budowlane w tym roku nie wejdą do byłego hotelu. - Najważniejszy jest dobry projekt. W tej chwili realizacja inwestycji nie stanowi aż takiego dużego wyzwania, jak jej dobre przygotowanie – mówi Andrzej Szczerski.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

- Największym wyzwaniem w tym roku pozostaje dla nas hotel Cracovia i przygotowywanie jego przebudowy i zamiany w Centrum Przemysłów Kreatywnych i nowy oddział muzeum poświęcony designowi i architekturze

– zapowiedział Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.

Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W planach jest utworzenie w tym budynku Galerii Designu i Architektury. Ale przyszłość to wciąż odległa.

Ze względu na bardzo zły stan techniczny gmach dawnego hotelu Cracovia czeka nie tylko gruntowny remont, w tym całkowita wymiana substancji budowlanej w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski, ale też adaptacja budynku do celów muzealnych. W efekcie ma powstać nowoczesny budynek, który, jak podkreśla Andrzej Szczerski sam w sobie będzie dziełem nowoczesnej architektury, ze wszystkimi współczesnymi wymogami związanymi, m.in. ze zużyciem energii, terenami zielonymi czy publiczną dostępnością.
 
Inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy i obliczana jest na 425 mln złotych - to jedna z największych inwestycji w obszarze kultury pod względem zaangażowania państwowych środków na realizację.

- Po ubiegłorocznych, niezbędnych ekspertyzach technicznych i architektonicznych, jesteśmy na etapie wykonanie koncepcji funkcjonalno-architektonicznej przyszłego obiektu, która określi zakres przebudowy – wyjaśnia Wisław Sawa, zastępca dyrektora MNK do spraw zarządzania. - W przyszłym miesiącu rozpoczniemy uzgodnienia z urzędami konserwatorskimi w Krakowie co do określenia zakresu przebudowy. Po otrzymaniu tych wytycznych jesteśmy w stanie w perspektywie trzech miesięcy od uzyskania dokumentów zlecić wykonanie projektu przebudowy. Oczywiście, po wcześniejszym „dopięciu” finansowania inwestycji.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w dawnym hotelu Cracovia minister Gliński zapowiedział, że nowe muzeum pierwszych zwiedzających przyjmie w 2026 roku.

- Prace budowlane zamierzamy rozpocząć w 2024 roku. Pierwsze będą dotyczyć rozbiórki elementów, które zostaną uwzględnione w rozmowach z konserwatorami. Będziemy chcieli zachować cenne elementy takie jak klatka schodowa czy mozaiki - poinformował Wiesław Sawa. - Jesteśmy w stałym kontakcie z prof. Cęckiewiczem, autorem projektu hotelu.

Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. To pewne, w tym roku nie rozpoczną się prace budowlane w Cracovii - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie