Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tłumy na spotkaniu z Olgą Tokarczuk w Centrum Kongresowym ICE

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
1 czerwca do księgarń trafiła najnowsza powieść Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”
1 czerwca do księgarń trafiła najnowsza powieść Olgi Tokarczuk - „Empuzjon” Andrzej Banaś
Tłumy, jak na koncertach największych gwiazd, to raczej marzenie ludzi pióra. Chyba, że jest się Olgą Tokarczuk... Na krakowskie spotkanie z pisarką do Centrum Kongresowego ICE przybyły tłumy. Noblistka opowiadała o swojej najnowszej powieści "Empuzjon". - Ta książka została napisana z poczucia miłości, ale też próby wyobrażenia sobie refleksyjnego i otwartego nawiązania pewnego dialogu z tradycją - mówiła Olga Tokarczuk.

1 czerwca do księgarń trafiła najnowsza powieść Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”, pierwsza po przyznaniu pisarce Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji noblistka odwiedziła Kraków, by spotkać się z czytelnikami. Miłośnicy twórczości Olgi Tokarczuk mogli posłuchać rozmowy z autorką we wtorek 14 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Kasia.

- Olga Tokarczuk: sufrażystka i artystka – przedstawiła pisarkę prowadząca i, nawiązując do „Empuzjonu”, przytoczyła cytat: „Znoszę obcowanie duchowe z kobietami jedynie w małych dawkach, nawet, jeśli dziewczyna nie jest tak ograniczona jak sufrażystka i tak pozbawiona smaku, jak tak zwana artystka”.

- Po raz pierwszy w historii homo sapiens żyjemy w panoptikum – mówiła Olga Tokarczuk, nawiązując do kwestii narratora w swojej nowej powieści.

Panoptikum to pojęcie wymyślone przez filozofa Jeremy'ego Bentham jako idealne więzienie, w którym nie trzeba więźniów przykuwać łańcuchami, wystarczy, że każdy więzień będzie doskonale widoczny z każdego miejsca, w którym się znajdzie. Sam fakt obserwacji będzie utrzymywał porządek w więzieniu i w domyśle będzie adekwatną karą dla przestępców.

- Zafundowaliśmy sobie takie panoptikum przez ostatnie lata dzięki telefonom komórkowym, internetowi, kamerom przemysłowym, środkom ostrożności, że żyjemy pod nieustannym widokiem innych ludzi i samych siebie – mówiła pisarka. - Dwieście lat temu lustra były przedmiotem zbytku. Jeśli były, były niewyraźne, a ludzie na wsi przeglądali się w strumyku lub szybie. Ludzie przez tysiące lat żyli, nie widząc siebie. Dziś codziennie oglądamy swoją twarz, robimy zdjęcia, które lekkomyślnie rozsyłamy na cały świat.

- Życie w panoptikonie stawia pytanie, czyje oko stoi za kamerą, kto nas ogląda – podsumowała Tokarczuk, nawiązując do sposobu narracji w powieści.

W najnowszej powieści pisarka jeszcze wyraźniej niż w poprzednich stawia pytanie o możliwość komunikowania się z naturą.

- W "Empuzjonie" jest przeczucie, że może to, co nas otacza, to jak patrzymy, jest swego rodzaju przyzwyczajeniem. (...) Niepokój, który pojawia się w tej książce, bierze się też z podejrzenia, że być może my jesteśmy po prostu głupcami. Że jesteśmy nieustannie bombardowani jakąś informacją i nie umiemy tego odczytać - dodała.

Najnowsza powieść Tokarczuk nawiązuje do „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Prezeska Wydawnictwa Literackiego, Anna Zaremba-Michalska wspomniała, że pierwszą książką Olgi Tokarczuk, jaka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa była powieść "Lalka i perła", która narodziła się z lektury "Lalki" Prusa. Tokarczuk wspominała swoją debiutancką powieść, która została odrzucona przez pierwszą redakcję, ponieważ nie wnosiła ona, jego zdaniem, nic nowego. Zamiast korespondować z rzeczywistością, pozostawała w ciągłym dialogu z literaturą.

- Bardzo to przeżyłam, ale dziś jestem przekonana, że nie będzie nas, nie będziemy myśleć, nie będziemy czuć, jeśli nie będziemy nieustannie odnosić się do przeszłości: do tego, co się stało, co inni przed nami myśleli, jak rozumieli świat i zapisali go w literaturze. Mam ogromną potrzebę wracania do tradycji, do klasyki literackiej, bo mam wrażenie, że to jest jedność, której nie możemy ignorować – mówiła Olga Tokarczuk.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tłumy na spotkaniu z Olgą Tokarczuk w Centrum Kongresowym ICE - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto