Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ten rok akademicki będzie inny niż wszystkie. Powód?

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Banas / Polska Press
Krakowskie uczenie i akademiki przygotowują się do funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości. Na uczelnianych korytarzach trzeba będzie nosić maseczki, a sale będą dezynfekowane po każdych zajęciach. Do studentów mieszkających w akademikach dotkliwe będzie to, że nie będą mogli zapraszać gości.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

- Największym i najbardziej odczuwalnym powziętym środkiem bezpieczeństwa jest zdecydowanie się na hybrydowy tryb zajęć, którego formę wybierały wydziały w odniesieniu do swojej specyfiki - mówi Aleksandra Kucharska, z biura prasowego UJ.

W budynkach uniwersytetu prowadzona jest ewidencja osób wchodzących, a osoby niezatrudnione zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. Zapewnione są też przy wejściach do budynków (oraz w miarę możliwości do poszczególnych pomieszczeń) środki do dezynfekcji. Poza oczywistymi wskazaniami typu ograniczenia ruchowe lub przewóz ciężkich materiałów nie zaleca się korzystania z wind w obiektach UJ. Jeśli skorzystanie z windy jest konieczne, to jednocześnie do windy nie może wejść więcej niż 2 osoby. Powinny one stać w możliwie największej odległości od siebie i mieć osłonięte usta oraz nos. Przyciski w windach należy dezynfekować nie rzadziej niż raz na godzinę.

W salach dydaktycznych obowiązuje ograniczenie liczby osób i zachowanie dystansu, będą one także wietrzone i dezynfekowane po wyjściu każdej grupy. We wspólnych przestrzeniach takich jak korytarze obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, jednak należy unikać gromadzenia się osób oczekujących na zajęcia, poprzez umożliwienie wcześniejszego wejścia do sali. Z wyjątkiem osób prowadzących zajęcia, koniecznej obsługi technicznej w sali przebywać mogą wyłącznie osoby zapisane na zajęcia.

Jeśli chodzi o akademiki uniwersytetu to wszystkie procedury związane z przyznawaniem miejsc w domach studenckich zostały uproszczone w taki sposób, by ograniczyć kontakt studentów ze sobą i pracownikami administracji. Składanie wniosków jak i przydział odbywa się w całości online, nie są wymagane, jak dotychczas, zaświadczenia z urzędów np. na potwierdzenie dochodu w rodzinie wnioskodawcy, a wszelkie osiągnięcia uwzględniane przy przyznawaniu miejsc dokumentuje się załączając pliki do wniosku. Również proces zakwaterowania został zaplanowany w sposób możliwie najbezpieczniejszy. Przygotowano między innymi aplikację, w której należy zarezerwować dzień i godzinę zakwaterowania tak, by uniknąć kolejek. Osoby, które mają objawy choroby proszone są o niekwaterowanie się w najbliższym czasie - nie będzie to skutkowało utratą miejsca w akademiku, będzie ono oczekiwało na taką osobę.

Natomiast same zasady mieszkania w akademiku będą zgodne z zaleceniami MNiSW oraz wytycznymi środowiskowymi. Dotyczą one głównie zasad zachowania w przestrzeniach wspólnych czy ograniczenia liczby osób jednocześnie korzystających z pralni czy kuchni.

W każdym domu studenckim wyznaczone zostały pomieszczenia (wyposażone m.in. w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący), w których będzie można odizolować osobę, u której stwierdzono objawy chorobowe, na czas oczekiwania na transport do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem. Administracja domów studenckich zobowiązana jest do dezynfekcji powierzchni takich jak poręcze, przyciski windy. Wszystkie wspólne pomieszczenia również będą dezynfekowane.

Pracownikom domów studenckich zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk. Wydaje się, ze najbardziej dotkliwą zasadą, wymienioną również w rekomendacjach MNiSW jest zakaz przebywania na terenie domu studenckiego osób tam niezakwaterowanych, co oznacza całkowity zakaz odwiedzin (chyba że w budynku wydzielone są osobne miejsca do tego przeznaczone).

Z kolei AGH będzie przypominać o wymogach sanitarnych na specjalnych tablicach, które pojawią się przy wejściach do budynków. W obiektach obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego 1,5 m, dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku, a także zakaz przebywania na terenie uczelni osób z objawami chorobowymi, bez względu na ich charakter. Zalecana jest także komunikacja elektroniczna, aby uniknąć bezpośrednich kontaktów. Zajęcia w uczelni będą prowadzone w mniejszych grupach. Dodatkowo będą skumulowane do kilkugodzinnych bloków. Wymiana studentów będzie w związku z tym odbywała się rzadziej. Do tej pory zjecie odbywały się co 1,5 godziny. Grupy studentów wymieniały się dosyć często.

- Zajęcia na poszczególnych wydziałach, przede wszystkim te o charakterze praktycznym, będą odbywały się w wybrane dni. I tak na przykład na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii zajęcia stacjonarne będą prowadzone tylko w jednym dniu w tygodniu. W pozostałe dni zajęcia będą na tym akurat wydziale wyłącznie zdalnie. Ograniczamy również pobyt na uczelni do minimum - wejście do budynku na krótko przed zajęciami i opuszczanie budynku zaraz po zajęciach - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH. Dodaje, że płyny do dezynfekcji rozstawione są przed każdym wejściem do budynku.

Akademiki i Miasteczko Studencki AGH
1. Najważniejszą zmianą jest zakwaterowanie studentów. W pokojach trzyosobowych będą zakwaterowane dwie osoby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkańcy sami wyrażą chęć i zgodę na zakwaterowanie w 3 osoby.
2. Przed kwaterowaniem studenci będą musieli obowiązkowo zadeklarować przewidywany dzień oraz godzinę kwaterowania. Chcemy dzięki temu uniknąć tworzenia się kolejek i dużych grup.
3. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz pracowników domu studenckiego, jeżeli studenci stwierdzą u siebie objawy chorobowe koniecznie powinni wstrzymać się z zakwaterowaniem na nowy rok akademicki do czasu ich ustąpienia.
4. W domach studenckich zostaje utrzymany zakaz odwiedzin przez gości z zewnątrz. Tym samym nie będzie możliwe wejście na teren akademika osób niepodejmujących zakwaterowania, również w ramach pomocy przy kwaterowaniu. Wyjątek stanowią osoby udzielające takiej pomocy ze względu na stan zdrowia mieszkańca.
5. We wspólnych przestrzeniach obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta.

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć ilu studentów rozpocznie zajęcia stacjonarnie, a ilu zdalnie. Studenci wszystkich kierunków i wszystkich lat rozpoczynają studia w sposób mieszany. Część zajęć będą obywać w murach uczelni (przede wszystkim zajęcia praktyczne, laboratoryjne), a cześć w sposób zdalny (przede wszystkim wykłady). Natomiast szczegółowe regulacje w tej kwestii przygotowują wydziały - mówi Anna Żmuda-Muszyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ten rok akademicki będzie inny niż wszystkie. Powód? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto