Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się, ale nie nocą

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Takich obrazków w tym roku nie zobaczymy, zwiedzanie odbędzie się z zachowaniem rygorów
Takich obrazków w tym roku nie zobaczymy, zwiedzanie odbędzie się z zachowaniem rygorów Andrzej Banas / Polska Press
Noce Muzeów to wydarzenia, w których od lat krakowianie chętnie biorą udział. Ubiegłoroczne nocne zwiedzanie udaremniła pandemia, w tym roku Noc Muzeów już się odbędzie, ale w innej niż dotychczas formule. Kolejek stojących do późnych godzin nocnych, by obejrzeć muzealne zbiory, na pewno nie zobaczymy.

FLESZ - Problemy kadrowe gastronomii

17. Noc Muzeów zaplanowana została na piątek 21 maja, weźmie w niej udział 37 instytucji, zwiedzanie zaś odbędzie się hybrydowo, niektóre instytucje zaproszą zwiedzających do swoich siedzib, inne udostępnią muzealne przestrzenie jedynie online. Tegoroczna noc zwiedzania odbędzie się w ciągu dnia, w stałych godzinach otwarcia muzeów, niektóre placówki, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych zapowiedziały wydłużenie godzin pracy.

W tym roku muzea w większości nie przewidują darmowego zwiedzania w Noc Muzeów, wstęp do większości z nich jest odpłatny, choć w wielu instytucjach będzie to opłata symboliczna. Dodatkowo, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje, dostępne są na stronach internetowych instytucji uczestniczących w Nocy Muzeów.

Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Co będzie można zobaczyć? „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”, Skarbiec Koronny, „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, „Cranach na Wawelu”, Smocza, Ogrody – (płatne 1 zł za każdą wystawę) czekają na zwiedzających na Wawelu, otwarte po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowało wystawę czasową „Portrety Królewskie - Wazowie”, Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” proponuje nową wystawę poświęconą pamięci Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki” (bilet wstępu 2 zł) dostępną w swojej tymczasowej siedzibie na Rynku Głównym 20. Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nowo otwartą wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”.

Do godzin wieczornych można będzie zwiedzać szklarnie i Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym znalazły się. m.in. pomoce dydaktyczne do nauki botaniki z XIX i XX wieku (wstęp 1 zł).

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który w tym dniu będzie otwarty do godz. 22.00, wieczorem planowane są pokazy spalania pierwiastków („Kolorowe płomienie”) i wizualizacja fali dźwiękowej za pomocą gazowych płomieni.

Online można się udać do Muzeum Starego Teatru i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) (w organizacji), które zaprasza na tematyczne oprowadzania po terenie KL Plaszow.

Szczegółowy program 17 Nocy Muzeów dostępny jest na stronie internetowej krakowskienoce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się, ale nie nocą - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto