Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tam powstają szklane cuda. Odwiedziliśmy Centrum Szkła i Ceramiki przy ulicy Lipowej [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na krakowskim Zabłociu przy ul. Lipowej pracują przy piecu, w którym temperatura wynosi ok. 1150 stopni. Tam wytapia się niezwykłe przedmioty ze szkła. Odwiedziliśmy to niezwykłe miejsce. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak tam pracują.

FLESZ - Doceń rolnika. Wybieraj polskie produkty

od 16 lat

Nazwa firmy to Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Centrum szkła i ceramiki zlokalizowane przy ulicy Lipowej 3, to miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

Obecnie w ramach oddziału przy ul. Lipowej 3 prowadzona jest szeroka gama badań szkła, w tym badań homologacyjnych szyb samochodowych oraz produkcja fryt i szkliw ceramicznych, pobiałek, angob i emalii.

W skład Centrum Szkła i Ceramiki wchodzą:
- Galeria Lipowa 3 organizująca cykliczne wystawy prac polskich artystów współczesnych, równocześnie oferująca oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię);
- pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo" - pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiające wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza;
- "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" – stała ekspozycja dotycząca historii i technologii szklarstwa, obejmująca zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.

Historia

1931 - w dawnej fabryce zapałek „Znicz" przy ul. Lipowej 3 na Zabłociu powstaje Krakowska Huta Szkła inż. L. Bąkowski, D. Chazan i Spółka. Wykwalifikowani robotnicy przybywają do Krakowa przede wszystkim z Narewki i Białegostoku, gdzie współwłaściciele firmy, Dawid Chazan i Leon Bąkowski posiadają inne, mniejsze huty szkła. Huta przy Lipowej zajmuje się produkcją butelek (na wino, wody mineralne) i szkła aptecznego, zatrudniając od 300 do 500 osób, w zależności od ilości zamówień z Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Kwiecień1940- Krakowska Huta Szkła zostaje skonfiskowana przez Niemców. Majątkiem do maja 1943 roku zarządza firma Treuhand Verwertung G.m.b.H., kiedy to parcele wraz z budynkami sprzedane zostają Generalnej Dyrekcji Monopoli (Generaldirektion der Monopole).

8 lutego 1945 - po opuszczeniu Krakowa przez wojska niemieckie, majątek przejmuje Państwowy Monopol Spirytusowy.

1 stycznia 1951 - huta przechodzi w zarząd Zjednoczenia Przemysłu Szklarskiego, który tworzy nową jednostkę – Krakowskie Huty Szkła. W skład KHS wchodzą również Huta Szkła w Skawinie oraz Huta Wawel przy ul. Zabłocie.

1962 - Krakowskie Huty Szkła stają się siedzibą ośrodka naukowo-badawczego przemysłu szklarskiego. Dziewięć lat później dochodzi do połączenia ośrodka z hutami i tym samym do stworzenia placówki badawczej posiadającej znaczne możliwości produkcyjne.

1972- krakowski ośrodek staje się filią warszawskiego Instytutu Szkła. Lata 70. to okres największej prosperity filii, kiedy to przy Lipowej 3 zatrudnianych jest prawie 500 osób.

1 stycznia 2010 - dochodzi do połączenia filii z inną krakowską jednostką naukowo-badawczą – Instytutem Mineralnych Materiałów Budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tam powstają szklane cuda. Odwiedziliśmy Centrum Szkła i Ceramiki przy ulicy Lipowej [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto