Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak zmienia się Muzeum Fotografii. Przy Rakowckiej będą wystawy, przy Józefitów - otwarte dla publiczności pracownie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Trwa adaptacja dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii
Trwa adaptacja dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Krakowskie Muzeum Fotografii (MuFo) przechodzi wielką metamorfozę. Przy ul. Rakowickiej powstaje jego nowa główna siedziba. Będzie tam miejsce dla wystaw, biblioteki, księgarni i kawiarni. Z kolei przy ul. Józefitów zabytkowa siedziba muzeum zamienia się w nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie, digitalizacyjnego i badawcze. Zajrzeliśmy w oba te miejsca i zapraszamy do ich odwiedzenia - za pośrednictwem naszej galerii zdjęć.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

W ramach inwestycji MuFo trwa adaptacja i termomodernizacja zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. Powstanie tam centrum wystawienniczo-edukacyjne. Prace budowlane rozpoczęto w lipcu 2019 roku i mają one trwać do stycznia przyszłego roku.

- Projekt obejmuje modernizację zabytkowego budynku, prace konserwatorskie wewnątrz, przy elewacji oraz związane z renowacją ogrodzenia wzdłuż ulicy Rakowickiej. Zabytkowy budynek Zbrojowni nie mógłby pomieścić wszystkich funkcji jakie planujemy tam realizować, dlatego zaprojektowana została znacząca jego rozbudowa - zaznacza Adrianna Gębala-Pietras, wicedyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.

Jak opisuje, wejście do budynku będzie prowadzić przez lekki, oszklony pawilon, nieprzysłaniający zabytkowej elewacji Zbrojowni, prowadzący do części wystawowej. Na piętrze znajdzie się biblioteka z czytelnią, a na poziomie minus 1 powstaną przestrzenie wielofunkcyjne - dla spotkań, wystaw, pokazów, działań edukacyjnych. W obiekcie przewidziano też księgarnię oraz kawiarnię. W wyniku inwestycji powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1500 do 3300 metrów kwadratowych.

Zorganizowano wjazd do muzeum bezpośrednio z ulicy Rakowickiej. Na terenie wokół budynku pojawią się elementy małej architektury, zostanie posadzona zieleń - w zamierzeniu ma to być przyjazne i klimatyczne miejsce dla gości MuFo.

Po planowanym na styczeń 2021 r. zakończeniu robót budowlanych budynek musi jeszcze uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz zostać wyposażony w sprzęt, meble. Sale ekspozycyjne wypełni wystawa główna i czasowa. Pierwsi zwiedzający - według planów - wejdą do nowej siedziby muzeum pod koniec II kwartału przyszłego roku.

Całkowita koszt przedsięwzięcia wynosi prawie: 35,5 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków gminy Kraków oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

To nie wszystkie rewolucje MuFo. Przechodzący ulicą Józefitów mogą już zobaczyć efekty drugiej inwestycji - modernizacji i adaptacji zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego  Rzewuskiego na  potrzeby nowoczesnego centrum magazynowo-konserwatorskiego, digitalizacyjnego i badawczego. Ponieważ przy ul. Rakowickiej powstaje główna siedziba muzeum, mogło ono zaprogramować od nowa swoja działalność w willi przy ul. Józefitów 16.

Przygotowania do tej inwestycji trwały od 2016 roku. - Aby możliwe było rozpoczęcie robót w tym obiekcie, muzeum zmuszone było przenieść wszystkie zbiory, bibliotekę, biura, pracownie konserwatorską i digitalizacyjną do tymczasowych miejsc. Zmuszeni byliśmy też na jakiś czas zawiesić działania dla publiczności, ale już we wrześniu 2018 roku, dzięki decyzji prezydenta miasta o przekazaniu muzeum zabytkowej Strzelnicy (na Woli Justowskiej - przyp. red.) mogliśmy wznowić kontakt z publicznością i wrócić z nową odsłoną wystawy stałej "Portret", wystawami czasowymi, prowadzić działania edukacyjne - wymienia dyr. Adrianna Gębala-Pietras.

Od września 2018 roku do stycznia tego roku trwały w budynku przy Józefitów prace budowlane. Projekt obejmował jego kompleksową modernizację i rozbudowę, zastąpiono nowymi wszystkie instalacje wewnętrzne, zrealizowano prace konserwatorskie dotyczące w szczególności elewacji, schodów i balustrady, ogrodzenia, zamontowano dźwig towarowy oraz towarowo-osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przebudowano i rozbudowano południową część budynku - powstał 7-kondygnacyjny segment, gdzie znajdują się nowoczesne, bezpieczne dla wrażliwych obiektów fotograficznych magazyny.

- Dla naszych gości odwiedzających muzeum przed remontem sporym zaskoczeniem na pewno będzie zupełnie nowe wejście od strony ul. Józefitów - zwraca uwagę dyr. Adrianna Gębala-Pietras. Budynek został ponadto w całości przystosowany do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Bariery architektoniczne, które jeszcze niedawno uniemożliwiały muzeum podjęcie współpracy z osobami z dysfunkcjami ruchu (schody do głównego wejścia, brak windy, wąskie korytarze i przejść), zostały usunięte. Wprowadzone zostaną też udogodnienia dla osób niedosłyszących i niesłyszących oraz informacje dźwiękowe dla osób niedowidzących i niewidomych.

Prace budowlane są już ukończone, obiekt ma pozwolenie na użytkowanie. Muzeum skupia się teraz na przygotowaniu trudnej logistycznie operacji - transportu zbiorów do nowych magazynów, a także wyposaża obiekt w specjalistyczny sprzęt. Całkowita wartość tego projektu inwestycyjnego to prawie 25,3 mln zł. Jest on finansowany ze środków unijnych i z budżetu miasta.

Przed modernizacją właśnie w tym miejscu, przy ul. Józefitów 16, MuFo realizowało wszystkie swoje zadania, a więc urządzało wystawy, zajmowało się edukacją, przeprowadzało konserwację i digitalizację muzealiów, przechowywało zbiory. Ta też była prowadzona działalność administracyjną. Co teraz pomieści obiekt przy ul. Józefitów? Będą to przestrzenie magazynowe (magazyn zimny) zapewniające warunki przechowywania zróżnicowanych zbiorów muzealnych według najwyższych standardów, a także pracownie: konserwatorska i digitalizacji obrazowej. Przy Józefitów mają też pracować działy odpowiedzialne za „życie obiektu muzealnego”.

Co istotne: muzeum w tej lokalizacji, choć bez wystaw, będzie dostępne dla publiczności. - Każdy, kto zechce, będzie mógł zobaczyć, jak funkcjonuje muzeum od środka, jak się digitalizuje obiekty, jak się je przechowuje itd. - tłumaczy Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie. Dla odwiedzających dostępny ma być niemal cały budynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto