Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak będą wyglądać wszystkie ławki, kosze i stojaki rowerowe? Powstał Katalog Mebli Miejskich

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ławki stojące obecnie w parku Reduta przypominają jedno z proponowanych w Katalogu Mebli Miejskich rozwiązań. Podobnych koszy na śmieci w nim już nie znajdujemy. Ale są inne propozycje, nie metalowe, ale drewniane i nawet kolorowe.
Ławki stojące obecnie w parku Reduta przypominają jedno z proponowanych w Katalogu Mebli Miejskich rozwiązań. Podobnych koszy na śmieci w nim już nie znajdujemy. Ale są inne propozycje, nie metalowe, ale drewniane i nawet kolorowe. Joanna Urbaniec/bip.krakow.pl/Katalog Mebli Miejskich
Po aferach w Krakowie związanych z drogimi ławkami na placu Biskupim i placu Axentowicza, po stworzeniu "lasu" brzydkich koszy w parku Reduta oraz po pełnych emocji dyskusjach ze środowiskiem rowerzystów, które stojaki są najlepsze - powstał on: Katalog Mebli Miejskich. Na razie w wersji roboczej, do konsultacji. Jak wam się podoba takie rozwiązanie? Czy mieszkańcy Krakowa będą też mogli zabrać głos w sprawie ławek, koszy i stojaków?

Wydział Komunikacji Społecznej zaprasza przedstawicieli branży, ekspertów, wykonawców i innych uczestników rynku, dysponujących wiedzą i doświadczeniem w projektowaniu przestrzeni miejskiej, do konsultacji roboczej wersji dokumentu pn. Katalog mebli miejskich.

Opracowanie ma na celu określenie standardów estetycznych i ekonomicznych mebli miejskich, takich jak ławki, kosze, stojaki, słupki itp., umieszczanych w przestrzeni publicznej Krakowa, związanych z inwestycjami realizowanymi przez różne jednostki gminne lub współfinansowanymi z budżetu miasta.

Opracowanie ma charakter otwarty, w przyszłości możliwe będzie jego modyfikowanie/uzupełnianie o nowe elementy. Zawarte w katalogu elementy należy traktować jako przykładowe, obrazujące sposób i możliwości wykonania.

"Katalog mebli miejskich miasta Krakowa jest opracowaniem mającym na celu uporządkowanie podstawowych elementów wyposażenia takich jak ławki, kosze, stojaki, słupki itp., umieszczanych w przestrzeni publicznej, związanych z inwestycjami realizowanymi przez wydziały, jednostki, instytucje i spółki Gminy miejskiej Kraków lub współfinansowanymi ze środków miejskich. Rozwiązania zawarte w katalogu są także zalecane dla innych inwestycji realizowanych na terenie Krakowa, również przez podmioty prywatne, w celu zachowania spójności estetycznej w zakresie doboru wyposażenia w przestrzeni miejskiej" - czytamy we wstępie opracowania.

I dalej:

"Głównym celem katalogu jest zastosowanie rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych oraz ograniczenie zbyt dużej różnorodności i przypadkowości mebli miejskich. Przyjęte rozwiązania mają sprawiać, aby miasto było miejscem przyjaznym dla mieszkańców poprzez właściwe umeblowanie ulic, skwerów i placów, przy zachowaniu pozytywnych wrażeń estetycznych, komfortu i bezpieczeństwa" - napisano we wstępie do katalogu.

Proponowane meble miejskie zostały podzielone na te o wyglądzie tradycyjnym i te o wyglądzie nowoczesnym,
aby móc dopasować je do różnych części miasta.

Meble tradycyjne zaleca się do stosowania w zabytkowych częściach miasta, natomiast meble o nowoczesnym wyglądzie zaleca się do stosowania poza obszarami zabytkowymi, w nowszych częściach miasta lub przy budynkach o nowoczesnym wyglądzie.

Zaznacza się przy tym, że użyte grafiki mebli mają charakter poglądowy jako inspiracja z zakresu wyposażenia przestrzeni miejskiej w meble. Skorzystano ze wzorów autorstwa grupy producentów i projektantów.

WIĘCEJ INFORMACJI O KATALOGU TUTAJ

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto