Kraków. Tajemnice apartamentowca przy Wawelu. Radni wprowadzeni w błąd? [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Inwestycja przy ul. Stradomskiej obejmuje adaptację kamienicy z dawnym kościołem na hotel i budowę z tyłu apartamentowca Fot. Archiwum, A. Żurek. Wizualizacja: Angel Poland
Mieszkańcy i radni apelują o wstrzymanie inwestycji przy ul. Stradomskiej. Urzędnicy nie zamierzają podjąć takiej decyzji.

Miejscy radni pozwolili na sprzedaż kamienicy przy ul. Stradomskiej, ale na początku nikt nie mówił, że obok powstanie apartamentowiec. Później zgodzili się na likwidację przedszkola, bo miało do niego nie być dojścia, ale do apartamentów będzie. Do tego na tym terenie odkryto duży cmentarz i pozostałości kościoła. Teraz radni przyznają, że gdyby wcześniej mieli taką wiedzę, to pewnie podjęliby inne decyzje. Ostatnio Rada Dzielnicy I zawnioskowała o cofnięcie zezwolenia na budowę. Urzędnicy nie widzą jednak problemu.

- Ta inwestycja powinna zostać bezwględnie wstrzymana, aby jeszcze raz punkt po punkcie prześledzić i wyjaśnić, jak wyglądało podejmowanie decyzji i uzgodnienia, które doprowadziły do tej budowy - mówi krakowska aktywistka Monika Bogdanowska.

O kontrowersjach związanych z inwestycją przy ul. Stradomskiej piszemy od kwietnia, odkąd odkryto cmentarz z 1609 ludzkimi szkieletami w miejscu, gdzie ma zostać wybudowany apartamentowiec z podziemnym parkingiem. Zabytkowa kamienica przy ul. Stradomskiej 12-14, w rejonie Wawelu, zamieni się w hotel. Na tyłach kamienicy znajdują się pozostałości kościoła św. Jadwigi Śląskej.

Odkrycia archeologiczne nie spowodowały wstrzymania inwestycji.- Zawnioskowaliśmy do prezydenta, by rozważył cofnięcie pozwolenia na budowę z uwagi na odkrycie cmentarza i zabytkowych murów. Nie może być tak, że jest prowadzona budowa przy takich odkryciach - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

Inwestor, którym jest firma Angel Poland, za każdym razem podkreśla, że ma prawomocne pozwolenie na budowę. Wydał je prezydent Krakowa. W urzędzie nie widzą podstaw do tego, by wstrzymać inwestycję. - Prezydent Krakowa nie ma prawno-procesowych podstaw ewentualnego uchylenia, stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę ani wstrzymania jej wykonania - wyjaśnia Jadwiga Warat--Hapońska, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta. Przypomina, że mieszkańcy odwoływali się od decyzji w sprawie zgody na budowę do wojewody małopolskiego, który też uznał, że wszystko jest w porządku. Sprawa trafiła do wyższej instancji, postępowanie toczy się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Zdaniem mieszkańców w ogóle nie powinno jednak dojść do takiej budowy. Przypominają, że historia nieruchomości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania. Teren należał do miasta. Na działce na tyłach kamienicy wybudowano przedszkole, które otwarto w 1965 r.

W 2010 r. nadzór budowlany wydał decyzję o zamknięciu budynku przy ul. Stradomskiej 12-14 ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Pojawił się wiec problem dostepu do przedszkola - przejście do niego prowadziło bowiem przez zabytkową kamienicę. - Ustawa nakłada na właściciela obowiązek utrzymywania obiektu we właściwym stanie. Gmina wiedziała, że ma taki zabytek i doprowadziła go do ruiny - zwraca uwagę Monika Bogdanowska.

W sierpniu 2011 r. Rada Miasta Krakowa zgodziła się na sprzedaż nieruchomości. Głosowali za tym radni PO i z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”, przeciw byli radni PiS. Rzeczoznawca wycenił nieruchomość na ok. 45 mln zł. Na wniosek gminy Kraków wydana została też decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla adaptacji kamienicy na hotel z restauracją oraz dla parkingu naziemnego (nie było mowy o apartamentowcu). Miasto ogłosiło dwa przetargi, ale nie znalazł się kupiec - nawet za 40 mln zł. W lipcu 2012 r. RMK głosami radnych PO i „Przyjaznego Krakowa” podjęła uchwałę o likwidacji przedszkola. - Byliśmy przeciw, stanęliśmy po stronie mieszkańców, którzy bronili przedszkola. Miasto nie powinno się pozbywać nieruchomości w takich lokalizacjach, blisko Wawelu - mówi Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w RMK.

Trzeci przetarg (cena 40 mln zł) też nie przyniósł rozstrzygnięcia. Później urząd ogłaszał rokowania na sprzedaż nieruchomości, kolejno za 35,6 mln zł, 33,4 mln zł i 27,7 mln zł. Pod koniec grudnia 2013 r. firma Angel Poland kupiła nieruchomość za ok. 28 mln zł.

W październiku 2015 r. prezydent Krakowa wydał „wuzetkę” a w maju 2017 r. pozwolenie na budowę, dotyczącą przebudowy kamienicy na hotel, a w miejscu przedszkola na wybudowanie apratmentowca z podziemnym parkingiem. Wszystko odbyło się za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że kiedy nieruchomość była sprzedawana i godzili się na to radni mówiono o budowie hotelu z naziemnym parkingiem. Urzędnicy przekonywali też radnych, że trzeba zlikwidować przedszkole, bo nie będzie do niego dojścia. A teraz takie dojście znajdzie się do apartamentowca - wyznaczono je przez tzw. miedziuch (pozostałość miedzy), czyli wolną przestrzeń między kamienicą przy ul. Stradomskiej 12-14 a sąsiednim budynkiem.

Andrzej Hawranek, szef klubu PO w RMK, przyznaje: - Była mowa o hotelu, a nie o apartamentowcu i o tym, że nie ma dojścia do przedszkola. Nikt też nie mówił, że może tam być cmentarz. Jeżeli wtedy mielibyśmy taką wiedzę, to wyniki głosowania pewnie byłyby inne.

Po naszych publikacjach o kontroli na terenie inwestycji zadecydowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postępowanie wyjaśniające rozpoczęła też prokuratura.

Projekt Angel Stradom

- Firma Angel Poland powstała w 2003 r. Jej założycielami i liderami są izraelscy biznesmeni Ron Ben Shahar i Shachar Samuel. Obaj mieszkają w Londynie. Teren wraz z kamienicą i przedszkolem przy ul. Stradomskiej firma kupiła w 2013 r. W Krakowie realizowała m.in. zespół apartamentów Angel Wawel u zbiegu ul. Koletek, Sukienniczej i Dietla.

- Plan inwestycji jest taki, że kamienica od strony ul. Stradomskiej zamieni się w ekskluzywny hotel na 125 pokoi. W budynku dawnego kościoła św. Jadwigi, wchodzącego w skład kamienicy, powstanie duża sala restauracyjna z wysokim na 9 metrów barem. W sąsiedztwie zaprojektowano ogólnodostępną salę balową, winiarnię i część otwartą z zielenią. Na tyłach, gdzie stało przedszkole, powstanie apartamentowiec z parkingiem na 150 samochodów oraz ogród.

Kalendarium

 • 1962 – zapada decyzja o budowie gminnego przedszkola na działce znajdującej się od strony oficyny kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14.
 • 1965 - w maju otworzono przedszkole wraz z ogrodem pod adresem Stradomska 12a.
 • 19 marca 2010 - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzję o zamknięciu budynku Stradomska 12-14.
 • 11 lutego 2011 – prezydent Krakowa wydaje decyzję o ustaleniu warunków zabudowy zezwalającą na adaptację kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14 na hotel z restauracją oraz pozwalający na budowę parkingu naziemnego.
 • 31 sierpnia 2011 – Rada Miasta Krakowa podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości zabudowanej kamienicą przy ul. Stradomskiej 12-14, wpisanej do rejestru zabytków oraz przedszkolem przy ul. Stradomskiej 12 a.
 • 29 listopada 2011 – pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości.
 • 24 kwietnia 2012 – drugi przetarg na sprzedaż nieruchomości. Cena wywoławcza: 40 147 200 zł.
 • 13 czerwca 2012 – Rada Miasta podejmuje uchwałę o likwidacji przedszkola przy ul. Stradomskiej 12a.
 • 31 lipca 2012 – trzeci przetarg na sprzedaż nieruchomości.
 • 31 sierpnia 2012 – likwidacja przedszkola przy ul. Stradomskiej 12a.
 • 20 listopada 2012 – rokowania na sprzedaż nieruchomości. Cena wywoławcza: 35 686 400 zł
 • 22 lutego 2013 – kolejne rokowania na sprzedaż nieruchomości. Cena wywoławcza: 33 456 000 zł
 • 8 październik 2013 – trzecie rokowania na sprzedaż nieruchomości. Cena wywoławcza: 27 729 576 zł. Przeznaczenie terenu: budynek frontowy - hotel z restauracją i zapleczem usługowym; teren przedszkola - budowa parkingu naziemnego.
 • Koniec 2013 - firma Angel Poland kupuje za prawie 28 mln zł kamienicę przy ul. Stradomskiej 12–14 wraz ze znajdującym się na jej tyłach budynkiem byłego przedszkola i ogrodem.
 • 11 maja 2014 – Rada Miasta Krakowa podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania „Stradom”, a więc dla obszaru, na którym znajduje się zabytkowa kamienica przy ul. Stradomskiej 12-14 oraz teren po byłym przedszkolu.
 • 19 październik 2015 – Prezydent Krakowa wydaje decyzję o warunkach zabudowy dla adaptacji kamienicy na hotel oraz budowy apartamentowca z podziemnym parkingiem na terenie byłego przedszkola.
 • 17 maj 2017 – prezydent Krakowa wydaje pozwolenie na budowę dla adaptacji kamienicy przy ul. Stradomskiej na hotel oraz budowy apartamentowca z podziemnym parkingiem na terenie byłego przedszkola.
 • Maj, czerwiec 2017 – Mieszkańcy odwołują się do wojewody od decyzji zezwalającej na budowę hotelu z apartamentowcem.
 • 29 września 2017 – wojewoda utrzymuje w mocy decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę hotelu z apartamentowcem.
 • 24 stycznia 2018 – uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom”. Plan obowiązuje od 20 lutego 2018 r.
 • 14 marca 2018 - Na wniosek dwóch stron wojewoda wznowił postępowanie administracyjne na podstawie niewłaściwego powiadomienia stron o postępowaniu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

999
Zabetonujcie całe śródmieście kochani urzędnicy. My was zabetonujemy w dniu wyborów.
Dodaj ogłoszenie