Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Sztuka, przemoc, płeć" - debata i koncert w Willi Decjusza

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Podczas koncertu "Sztuka, przemoc, płeć" wystąpi krakowska Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Podczas koncertu "Sztuka, przemoc, płeć" wystąpi krakowska Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble Materiały prasowe
16 kwietnia Fundacja 2Act i Stowarzyszenie Willa Decjusza i Instytut Kultury Willa Decjusza organizują debatę "Sztuka, przemoc, płeć" oraz koncert utworów nagrodzonych w 1. Konkursie Kompozytorskim w wykonaniu krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

FLESZ - Naszą ulubioną szczepionką jest...

Przemoc. Spotykamy się z nią częściej niż sądzimy. Media przekazują obrazy zniszczenia i wojny, do przemocy dochodzi w domu, w pracy, w szkołach, w mediach społecznościowych. Bywamy jej ofiarami, sprawcami, świadkami.

Szczególnym jej rodzajem jest przemoc ze względu na płeć. Kojarzona z przemocą fizyczną lub seksualną, przyjmuje też mniej widoczne formy podtrzymujące nierówności, prowadzące do dyskryminacji i wykluczenia. Przez kontrolę psychiczną, ekonomiczną – i kulturową.

Jaka jest rola sztuki w dyskusji na temat przemocy ze względu na płeć? Czy jest ona raczej językiem osób, które doświadczają przemocy, czy narzędziem jej sprawców? Formą dominacji czy przestrzenią spotkania? Jak sztuka może pomóc w zrozumieniu mechanizmów przemocy?

O przemocy, sztuce i płci porozmawiają:

1. Iwona Demko - polska artystka wizualna, rzeźbiarka, kuratorka wystaw. Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, feministka, aktywistka.

2. dr hab. Agnieszka Draus - teoretyk muzyki, Dziekan Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej AMUZ w Krakowie, profesor w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, sekretarz w Zarządzie Sekcji Muzykologów ZKP.

3. Dominika Kasprowicz – politolożka, badaczka i menedżerka kultury, prof. UJ, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza

4. Radosław Nawojski - doktorant socjologii, w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i archiwizowaniem masowej mobilizacji społecznej prowadzonej w ramach Czarnych Protestów i Strajków Kobiet.

5. Zuzanna Radzik - publicystka, teolożka, felietonistka i działaczka społeczna. Wiceprezeska Forum Dialogu, autorka m.in. "Kościół Kobiet"

Panel dyskusyjny poprowadzą: socjolożka Inga Hajdarowicz oraz pisarz i dziennikarz Michał Kuźmiński.

Z uwagi na obowiązujące przepisy związane z Covid19 panel odbędzie się w formule online, poprzez platformę Zoom oraz udostępniany na żywo na profilach społecznościowych FB:

Fundację 2Act: www.facebook.com/Fundacja2Act
Stowarzyszenie Willa Decjusz: www.facebook.com/WillaDecjusza
Instytut Kultury Willa Decjusza: www.facebook.com/Decjusz

Po debacie odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi uroczyste prawykonanie utworów napisanych w ramach 1. międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence”, na trio fortepianowe (skrzypce, wiolonczela, fortepian).

Zwycięskie prace kompozytorów: Tomasza Szczepanik (I nagroda) i Valentina Schaffa (II nagroda) po raz pierwszy zostaną wykonane we wnętrzach Willi Decjusza, przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble. Poza utworami premierowymi wykonane zostaną inne utwory z repertuaru Spółdzielni Muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. "Sztuka, przemoc, płeć" - debata i koncert w Willi Decjusza - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto