Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital Uniwersytecki i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy tworzą wspólne centrum radioterapii

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
fot. Agnieszka Diaków / Archiwum SU
Szpital Uniwersytecki i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy uruchamiają wspólny ośrodek radioterapii nowotworów - największy i najnowocześniejszy tego typu w Małopolsce.

WIDEO: Trzy Szybkie

List intencyjny w sprawie utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Radioterapii podpisano w czwartek. Powstanie na bazie zakładu radioterapii działającego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Proko­cimiu, gdzie obecnie są leczeni dorośli i mali pacjenci obu placówek, oraz pracowni stworzonych w nowych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego, bezpośrednio sąsiadujących z pediatryczną lecznicą.

- Koncepcja jest taka: dwie lokalizacje, jeden wspólny personel, który razem będzie podejmował decyzję o tym, do jakiej radioterapii kwalifikuje się dany pacjent - tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Szpital Uniwersytecki coraz bliżej przeprowadzki

We wspólnym ośrodku radioterapeuci do walki z rakiem u dorosłych i małych chorych będą mogli wykorzystać nie tylko klasyczne aparaty, ale również dwa najbardziej zaawansowane urządzenia. W nowej siedzibie SU stanie nóż cybernetyczny, czyli specyficzny akcelerator produkujący wiązkę fotonów niszczących komórki rakowe z giętkim, robotycznym ramieniem oraz aparat do tomo­terapii, będący połączeniem akceleratora oraz tomografu komputerowego, pozwalający „na żywo” kontrolować, gdzie trafia wiązką fotonów.

- To urządzenia unikalne, do których pacjenci w Małopolsce obecnie nie mają dostępu – podkreśla dr n. med. Krzysztof Małecki, kierownik zakładu radioterapii USD. - Tomoterapia jest idealnym narzędziem do precyzyjnego leczenia nowotworów, które są duże i mają nieregularny kształt. Z kolei nóż cybernetyczny pozwala na napromieniowanie nowotworów zlokalizowanych w takich miejscach, gdzie klasyczna radioterapia sobie nie radzi i daje możliwość zastosowania bardzo wysokich dawek promieniowania w sposób bezpieczny dla narządów krytycznych – dodaje.

Nowy ośrodek ma rozpocząć pracę na początku przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto